Перейти до контенту

Гірчак земноводний – застосування в медицині


народні засоби з гірчаку Гірчак земноводний (Polygonum amphibium) - це трав'яниста багаторічна рослина, що має міцне розгалужене кореневище і відноситься до родини гречкових. Всього відомо дві форми гірчака земноводного - наземна і водяна. Перша форма має прямостояче густо облистнене стебло висотою 20 - 50 см, на якому розташовані щетинисті, опушені, притиснуті волоски та короткочерешкові листки. Водяна форма має плаваючі, довгі, розгалужені стебла з довгочерешковими голими листками. Листя гірчака земноводного просте, чергове, видовжено-еліптичне або лінійно-ланцетне. Квіти цієї лікарської рослини двостатеві, правильні, розташовані в густих безлистих циліндричної форми колосках, які знаходяться на квіткових відокремлених пагонах. Колір оцвітини рожевий, плоди - горішки, цвіте гірчак земноводний з травня до червня.

Гірчак земноводний, як і гірчак вузлуватий, росте майже у всіх областях України за винятком Криму і Полинового Степу. Він зустрічається у стоячій воді та на повільні течії, може рости в озерах, на болотах та біля берегів річок.

Хімічний склад та заготівля гірчака земноводного

Слід відразу зазначити, що хімічний склад цієї лікарської рослини вивчений дуже мало. Однак відомо, що у всіх частинах цієї рослини є значна кількість дубильних речовин. В коріння їх кількість становить 18 - 22 %, а в листках 5 - 10 %. Також до складу гірчаку входить приблизно 30 - 32 мг % аскорбінової кислоти.

Для приготування ліків застосовують коріння трави, яке заготовляють весною або осінню. Добуте з ґрунту коріння очищають від землі, відсікають надземну частину рослини, а потім полочуть в холодній воді, подрібнюють на куски і висушують в наметами на відкритому повітрі, на горищах будинків або в спеціальних сушарках. Рідше заготовляють листя гірчака земноводного, яке збирають в момент цвітіння рослини. Як вже зрозуміло, до розряду лікарських ця трава належить неофіційно.

Фармакологічні властивості та застосування гірчака земноводного

З досвіду народної медицини відомо, що в цієї рослини є сечогінні та в'яжучі властивості. Тому досить часто народні цілителі застосовують гірчак земноводний у якості сечогінного препарату для лікування нирковокам'яної хвороби. Також ліки з рослини допомагають при ревматизмі, подагрі та можуть використовуватись як засіб від невралгії.

Внутрішньо вживають відвар коріння, для якого слід залити однією-двома склянками окропу одну чайну ложку свіжих посічених коренів та кип'ятити 10 хвилин, після чого відставити і настоювати протягом 2 годин. Пити ці ліки потрібно тричі на день по третині або по півсклянки за один прийом.

Настій з листя гірчака земноводного готують, взявши 2 чайні ложки сушеної сировини та заливши її склянкою окропу. Після настоювання протягом години ліки проціджують та п'ють по півсклянки 2 - 4 рази на добу.