Перейти до контенту

Глід кримський – лікувальні властивості


використання ягід глоду для лікування хвороб Глід кримський (Crataegus taurica) - це невеличке дерево або кущ висотою від 1 до 3 метрів, що відноситься до родини трояндових. Бічні короткі пагони мають облистнені колючки завдовжки 0,5 - 1 см. Листя двоколірне, шкірясте, на плодоносних пагонах листки клиноподібні, а верхівкові листки зубчасті, великі. Пластинки листків округлі або яйцеподібні. Неплідні пагони мають п'яти- або семи роздільні листки з широкими овальними лопатями, інколи розсічені при основі, краї листків гострозубчасті. Квіти глоду кримського правильні, двостатеві, двостовпчикові, інколи можуть бути одностовпчикові або тристовпчикові, блідо-рожеві, п'ятипелюсткові, розміщені у багатоквіткових зонтикоподібних густих повстисто-опушених суцвіттях. Плоди цієї лікарської рослини яблукоподібні, мають червоний відтінок, п'ятигранні в нижній частині, містять, одну, дві, а іноді й три кісточки. Цвіте цей кущ з травня по червень.

В Україні глід кримський зустрічається у чагарниках та на кам'янистих схилах гір кримського півострова.

Хімічний склад та зберігання глоду кримського

Хімічний склад глоду кримського різноманітний, багатий і дуже корисний у лікувальній практиці. Квіти куща мають у своєму складі вітексин, сапонаретин, гіперозид, холін, кверцетин, орієнтин, ацетилхолін, рамнозиди вітексину, триметиламін, гомоорієнтин, кавову і хлорогенову фенолокислоти. Плоди глоду кримського містять від 20 до 80 мг% аскорбінової кислоти, цукри, від 1 до 4 мг% кумаринів, органічні кислоти, від 1,5 до 6 мг% пектинових речовин, сорбіт, від 0,5 до 3 мг% fi-каротину, від 500 до 1400 мг% лейкоантоціанів та близько 1000 мг% антоціанів, а також флавоноли, катехіни, фенолокислоти, вітамін К, стерини, урсолову та олеанолову тритерпенові кислоти.

У лікувальній практиці застосовується цвіт і плоди глоду. Квіти разом з листям (або без листя) збирають на початку цвітіння, допоки ще вони повністю не розпустились, та сушать у затінених місцях. Сушеного цвіту і листя глоду кримського отримують від 17 до 20 % відносно ваги зібраної сировини. термін зберігання складає 1 рік. Плоди глоду кримського заготовляють після достигання і висушують у спеціальних сушарках при температурі до +60 градусів. Готових сушених плодів виходить 40 - 50 %, їх можна зберігати протягом 2 років. Плоди і цвіт глоду продаються в аптеках.

Фармакологічні властивості глоду кримського

Галенові препарати, що виготовляються з глоду кримського, мають спазмолітичну, гіпотензивну, седативну, десенсибілізуючу і кардіотонічну дію. Ця рослина здатна посилювати серцеві скорочення, регулювати артеріальний тиск (підвищувати або понижувати, знімати збудження центральної нервової системи, викликати тривалий, глибокий та спокійний сон, після якого людина не відчуває психічно пригніченого стану.

Потрібно зазначити, що спрямованість лікувального ефекту всіх препаратів з глоду залежить від прийнятої дози. При незначних дозах рослина тонізуюче впливає на роботу серця, а при великих дохах ліки з глоду є ефективним седативним і спазмолітичним засобом. Значно перевищені дози (у 3 - 5 разів більші за традиційні) викликають підвищену сонливість та ослаблення пульсу.

Ліки з глоду кримського малотоксичні, після їх вживання не виникають побічні реакції та кумулятивні ефекти, як після традиційних медичних препаратів. Препарати з глоду застосовуються при різноманітних хворобах серця, таких як коронарити, що супроводжуються проявами стенокардії, гіпертонічна хвороба при вегетативно-нервовій або склеротичній формі, запаморочення, гострий суглобовий ревматизм, артеріосклерозі, нервово-психічне збудження. Ліки з глоду часто призначають від клімактеричного неврозу з метою зменшення збудливості нервової системи та ліквідації болісних відчуттів, які часто виникають у цей період життя в жінок.

Лікарі рекомендують віддавати перевагу лікам, що приготовані з квітів рослини, однак слід пам'ятати, що ці препарати будуть мати менший вплив при декомпенсації серця.

Рецепти з глодом кримським

Внутрішньо вживають настій з цвіту глоду кримського. Щоб його приготувати потрібно 10 грам свіжого цвіту змішати з 100 грам 70 % спирту або міцної горілки і настоювати протягом двох тижнів. Такий настій вживають по 20 - 30 крапель на чарку води тричі на добу. Для досягнення седативного ефекту дозу слід збільшити у три рази.

Щоб приготувати екстракт плодів глоду слід 50 грам сушеної сировини запарити склянкою окропу, кілька хвилин прокип’ятити і настояти до повного охолодження. Вживати екстракт можна три рази на добу по 25 - 40 крапель.

Настій квітів глоду кримського готують з 1 столової ложки сировини (5 грам) та склянки окропу. Після охолодження та проціджування ліки приймають по півсклянки тричі на добу.

Можна приготувати настойку плодів глоду кримського 15 грам сировини (1 столова ложка подрібнених сушених плодів) та склянки окропу. Вживають ці ліки по півсклянки або по третині селянки три рази на добу.

Настій плодів глоду готують з 10 грам сушеної сировини. Яку попередньо подрібнюють, і 100 грам міцної горілки або 70% спирту. Через два тижні ліки проціджують і вживають по 30 – 50 крапель на воду три рази на день.

При дратівливості та істеричних нападах потрібно приготувати настій з такої суміші: 10 грам квітів глоду кримського, 25 грам листя ожини сизої, 20 грам собачої кропиви звичайної, 15 грам трави сухоцвіту багрового та 20 грам маренки запашної. Столову ложку суміші рослин запарюють протягом 10 хвилин склянкою окропу та вживають по півсклянки тричі на день.

Від гіпертонії можна приготувати настій такого складу: 1 столова ложка плодів або квітів глоду кримського, 40 грам трави деревію звичайного, омели білої, хвоща польового, 30 грам зубців часнику та 10 грам квітів арніки гірської. Столову ложку суміші заливають склянкою окропу, настоюють протягом 2 годин та вживають по третині склянки три рази на добу.

При серцевих неврозах можна застосовувати суміш таких трав: 20 грам квітів та листя глоду кримського, 20 грам трави кропиви собачої, 20 грам коріння валеріани лікарської, 10 грам листя меліси лікарської, 5 грам чебрецю звичайного, 5 грам материнки звичайної, стільки ж шишок хмелю, м’яти перцевої, цвіту лаванди колосоподібної, листя конвалії звичайної та трави горицвіту весняного. Столову ложку суміші заливають склянкою окропу та вживають по третині або півсклянки три рази на добу.

Можна скористатись й готовими препаратами, що продаються в аптеках. Настій глоду (Tinctura Crataegi) приймають по 20 – 30 крапель, рідкий екстракт (Extractum Crataegi fluidum) п’ють по 20 – 30 крапель тричі на день перед вживанням їжі.