Глід кривочашечковий (Crataegus curvisepala, С. kyrtostyla) – це кущ або невеличке дерево, що відноситься до родини трояндових. Його висота від 1 до 4 метрів. Гілки цієї лікарської рослини мають пазушні колючки завдовжки 0,5 - 1 см. Листя знизу значно світліше, з короткою розсіяною волосистою, по краях війчасто-волохатою пластинкою. У плодоносних пагонів нижні листки суцільні, наступні після них - невиразно-трилопатеві, а ще вище — з чіткими трьома лопатями. Верхні листки п’яти- або семилопатеві, яйцеподібні, широкі, або заокруглено-ромбічні. Неплідні пагони мають листки з нижніми дволопатевими сегментами. Квіти глоду кривочашечкового двостатеві, правильні, п’ятипелюсткові, одностовпчикові, майже білого або блідо-рожевого кольору, розміщені у складних щитках. Плоди цієї рослини яблукоподібні, еліптичні, видовжені або майже циліндричні, з незначним опушенням. Спочатку плоди мають жовтувато-бурий відтінок, а пізніше набувають червонуватого кольору, містять одну кісточку. Цвіте глід з травня по червень.
Глід кривочашечковий зустрічається на узліссях майже всюди на території України. Не росте цей кущ тільки у Криму та південних степових регіонах.
Хімічний склад та заготівля глоду кривочашечкового
Хімічний склад глоду кривочашечкового багатий на корисні сполуки. У квітах є вітексин, сапонаретин, орієнтин, гіперозид, кверцетин, рамнозиди вітексину, гомоорієнтин, хлорогенова і кавова фенолові кислоти, аміни ацетилхолін, холін, триметиламін. Плоди містять від 2 до 6 % пектинових речовин, від 20 до 100 мг% аскорбінової кислоти, від 0,5 до 2,5 % fi-каротину, близько 1000 мг% антоціанів, від 400 до 1500 мг% лейкоантоціанів, від 0,7 до 3,5 % кумаринів, а також фенолокислоти, флавоноли, катехіни, вітамін К, цукри, органічні кислоти, сорбіт, стерини, олеїнову та урсолову тритерпенові кислоти.
Для лікування застосовують плоди і квіти глоду. Квіти (іноді разом з листям) заготовляють під час цвітіння рослини, коли вони щойно починають розкриватись, та сушать у тіні. Готової сировини отримують близько 20 % від ваги зібраної. Термін зберігання складає 1 рік. Плоди глоду кривочашечкового заготовляють після їх повного достигання та висушують при температурі до 60 градусів. Сушених плодів отримують майже 40 % відносно ваги свіжих. Строк зберігання плодів глоду 2 роки. Цю сировину можна придбати в аптеках.
Властивості та застосування глоду кривочашечкового у медицині
Препарати з глоду кривочашечкового мають гіпотензивні, седативні, кардіотонічні, спазмолітині та десенсибілізуючі властивості. Ця рослина може збільшити силу серцевих скорочень, нормалізувати артеріальний тиск, зменшити надмірну збудливість ЦНС, забезпечити тривалий, спокійний та глибокий сон, після якого не відчувається психічне пригнічення.
Потрібно зауважити, що терапевтичний вплив препаратів з глоду кривочашечкового залежить від прийнятої дози. Відомо, що незначні дози мають тонізуючий вплив на серцеву діяльність, а великі дози є ефективним седативним і спазмолітичним засобом. Якщо ж дози збільшити ще у 3 - 5 разів, це буде викликати уповільнення пульсу та зайву сонливість.
Ліки, виготовлені з глоду, нетоксичні, вони не викликають побічних реакцій та мають кумулятивних властивостей. В основному препарати з цієї лікарської рослини застосовують для лікування різноманітних захворювань серця. Вони добре допомагають при коронаритах, що супроводжуються нападами стенокардії, при вегетативно-нервовій та склеротичній формі гіпертонії, а також при нервово-психічному збудженні, артеріосклерозі та запамороченнях. Призначаються ліки з глоду і при гострому суглобовому ревматизмі та клімактеричному неврозі для зменшення збудження ЦНС та усунення больових відчуттів.
Плоди і цвіт глоду кривочашечкового можуть застосовуватись окремо або в комплексі з іншими лікарськими травами. Лікарі рекомендують віддавати перевагу препаратам, що виготовлені зі свіжих квітів, однак при цьому необхідно пам’ятати, що такі ліки є менш ефективними при декомпенсації серця.
Рецепти з глоду кривочашечкового
Внутрішньо вживають настойку з 10 грам свіжих квітів глоду і 100 грам 70 % спирту або самогону. Ліки настоюють два тижні, потім проціджують та п’ють по 15 - 25 крапель на півсклянки води тричі на добу. Якщо потрібно досягти десенсибілізуючого або седативного ефекту, дозу слід збільшити у 3 - 4 рази.
Настій квітів глоду кривочашечкового готують з 5 грам сировини (1 столова ложка) і склянки окропу. Після охолодження та проціджування ліки приймають по півсклянки тричі на добу.
Настій плодів глоду готують з 10 грам сушеної сировини. Яку попередньо подрібнюють, і 100 грам міцної горілки або 70% спирту. Через два тижні ліки проціджують і вживають по 30 - 50 крапель на воду три рази на день.
Можна приготувати настойку плодів глоду кривочашечкового 15 грам сировини (1 столова ложка подрібнених сушених плодів) та склянки окропу. Вживають ці ліки по півсклянки або по третині селянки три рази на добу.
Щоб виготовити екстракт плодів потрібно 50 грам сушеної сировини запарити склянкою окропу, кілька хвилин прокип’ятити і настояти до повного охолодження. Вживати екстракт потрібно тричі на добу по 30 – 50 крапель.
При дратівливості та істеричних нападах потрібно приготувати настій з такої суміші: 10 грам квітів глоду кривочашечкового, 20 грам собачої кропиви звичайної, 25 грам листя ожини сизої, 20 грам маренки запашної та 15 грам трави сухоцвіту багрового. Столову ложку суміші рослин запарюють протягом 10 хвилин склянкою окропу та вживають по півсклянки тричі на добу.
Від гіпертонії можна приготувати настій такого складу: 1 столова ложка плодів або квітів глоду кривочашечкового, омели білої, хвоща польового, 40 грам трави деревію звичайного, 30 грам зубців часнику і 10 грам квітів арніки гірської. Столову ложку суміші заливають склянкою окропу, настоюють протягом 1 - 2 годин і приймають по четвертині склянки тричі на день.
При серцевих неврозах потрібно приготувати суміш таких трав: 20 грам квітів та листя глоду кривочашечкового, 20 грам коріння валеріани лікарської, 20 грам трави кропиви собачої, 5 грам чебрецю звичайного, 10 грам листя меліси лікарської, 5 грам материнки звичайної, стільки ж шишок хмелю, цвіту лаванди колосоподібної, м'яти перцевої, листя конвалії звичайної і трави горицвіту весняного. Столову ложку суміші заливають склянкою окропу та вживають по третині або півсклянки три рази на добу.
Можна скористатись й готовими препаратами, що продаються в аптеках. Настій глоду (Tinctura Crataegi) приймають по 20 - 30 крапель, рідкий екстракт (Extractum Crataegi fluidum) п’ють по 20 - 30 крапель тричі на день перед вживанням їжі.