Глід обманливий (Crataegus fallacina) - це кущ заввишки 2 - 4 метри, що належить до родини трояндових. Гілки останнього порядку містять пазушні розвинені колючки довжиною 5 - 10 мм. Листя рослини дуже цупке та шкірясте у період плодоношення, зверху зеленого кольору, а знизу сизуватого відтінку. Листки мають війчасто-волосисті краї. Розміщені на плодоносних пагонах листки трьохлопатеві або п'ятилопатеві, а на неплідних пагонах листя п'ятилопатеве або семилопатеве з кількістю зубців на краях від 4 до 11 штук. Квіти глоду обманливого п'ятипелюсткові, білого або рожевого кольору, правильні, двостатеві, одностовпчикові, розташовані у складних широких щиткоподібних суцвіттях. Плоди цього куща дрібні, яблукоподібні, яйцеподібної або еліптичної форми, червонуватого відтінку, містять одну кісточку. Цвіте ця лікарська рослина у травні.
Глід обманливий росте у байрачних дібровах, на галявинах та узліссях у південному Лісостепу та Степу нашої країни. На правобережній Україні зустрічається рідко.
Заготівля, зберігання та хімічний склад глоду обманливого
Для приготування ліків застосовується цвіт та плоди глоду обманливого. Квіти разом з листям або окремо заготовляють одразу на початку зацвітання куща, поки більшість квітів ще не розкрилась. Для сушіння сировину розкладають тонким шаром в тіні або застосовують сушарки з температурою від 50 до 60 градусів. Готового до зберігання сушеного цвіту виходить приблизно 18 %, Термін зберігання сушеного цвіту і листя складає один рік. Плоди глоду обманливого зривають повністю достиглими та сушать при температурі до 60 градусів. Після сушіння виходить майже 40 % сушених плодів, які можна зберігати протягом двох років. Плоди та цвіт цього куща продається в аптеках.
Хімічний склад глоду обманливого дуже різноманітний. У квітах і листі цього куща є гіперозид, вітексин, кверцетин, сапонаретин, гомоорієнтин, орієнтин, кавова і хлорогенова фенолокислоти, рамнозиди вітексину, аміни ацетилхолін, холін і триметиламін. Плоди рослини містять цукри, сорбіт, органічні кислоти, 1 - 3 % кумаринів, 2 - 6 % пектинових речовин, 0,5 - 3 мг% fi-каротину, до 100 мг% аскорбінової кислоти, вітамін К, більш ніж 1000 мг% антоціанів, стільки ж лейкоантоціанів, флавоноли, фенолокислоти, катехіни, урсолову та олеанолову кислоти, стерини.
Фармакологічні властивості глоду обманливого
Галенові препарати, виготовлені з глоду обманливого, мають кардіотонічні, седативні, спазмолітичні, гіпотензивні та десенсибілізуючі властивості. Ця рослина здатна збільшувати силу скорочень серцевого м'яза, нормалізувати артеріальний тиск (знижувати підвищений і навпаки), знизити збудження центральної нервової системи, нормалізувати сон, після якого людина не відчуває психічного пригнічення, як це буває після прийому седативних препаратів.
Важливо знати, що спрямованість терапевтичного ефекту ліків з глоду обманливого залежить від дози, яку вживає людина. Наприклад у малих дозах ліки з цієї рослини тонізують діяльність серцевого м'язу, у більших дозах препарати з рослини забезпесчують спазмолітичний та седативний ефект, а при вживанні доз більших у 3 - 5 разів за традиційні в людини виникає надмірна сонливість та сповільнюється частота ударів серця.
Позитивним фактором також дуже низька токсичність препаратів з глоду обманливого. Також відомо, що ліки з рослини не викликають побічних та кумулятивних реакцій, тому їх дуже часто призначають від серцево-судинних захворювань і таких хвороб серцевого м'яза, як коронарит з ознаками стенокардії, артеріосклероз, гіпертонічна хвороба у склеротичній та вегетативно-нервовій формах, надмірне психічне та нервове збудження, гострий суглобовий ревматизм, запаморочення та клімактеричний невроз. В останньому випадку ліки з глоду ефективно зменшують збудження нервової системи та больові відчуття, що часто виникають у цей період в жінок.
Більш ефективними та дієвими вважаються препарати, що виготовлені з свіжих квітів та листя глоду обманливого. Тим не менше, такі ліки є менш ефективними при декомпенсації серця.
Лікарські препарати і рецепти з глоду обманливого
Внутрішньо вживають настойку з 10 грам квітів і 100 мл міцної горілки або 70 % спирту. Ліки настоюють протягом 12 - 15 днів, потім проціджують та п'ють по 20 - 40 крапель на ложку цукру або чарку води три рази на добу. Седативний ефект досягається шляхом збільшення дози у 3 рази.
Для приготування настою з квітів слід взяти 5 грам сировини (1 столову ложку сушеного цвіту) і залити склянкою (200 мл) окропу. Після настоювання відцідити і пити по півсклянки два або три рази на добу.
Настойку з плодів глоду обманливого модна приготувати з 10 гам сухої сировини та півсклянки міцної горілки або 70 % спирту. Сушені плоди настоюють на горілці 2 тижні. потім відціджують та приймають по 20 - 40 крапель на цукор або воду тричі на добу.
Настій з плодів цієї рослини на воді готують з 15 грам (1 столова ложка) сушеної подрібненої сировини та склянки окропу. Приймати ліки потрібно по третині склянки три рази на день.
Екстракт плодів глоду обманливого заварюють з 25 грам (2 столові ложки) сушених плодів та півсклянки води. Ліки потрібно варити на малому вогні до зменшення кількості води майже у двічі. Потім екстракт охолоджують та вживають по 30 - 40 крапель двічі на добу.
Повну столову ложку суміші. що складається з цвіту глоду обманливого (10 грам), маренки запашної (20 грам), трави собачої кропиви звичайної (20 грам), трави сухоцвіту багнистого (15 грам) і листя ожини сизої (25 грам) заливають на 10 - 15 хвилин склянкою (200 мл) окропу, потім проціджують та повністю випивають. Ці ліки слід приймати тричі на добу по склянці.
Повну столову ложку суміші цвіту і плодів глоду обманливого, омели білої, трави хвоща польового, зубців часнику, взятих по 30 грам, а також 40 грам трави деревію звичайного і 40 грам квітів арніки гірської заливають склянкою окропу і настоюють протягом 15 хвилин. Після цього проціджують та приймають по третині або четвертині склянки три або чотири рази на добу від гіпертонії.
Три ложки (20 г) суміші цвіту і листя глоду обманливого, материнки звичайної (5 г), чебрецю звичайного (5 г), кореневищ валеріани лікарської (20 г), квітів лаванди колоскової (5 г), листя меліси лікарської (10 г), м'яти перцевої (5 г), трави собачої кропиви звичайної (20 г), шишок хмелю звичайного (5 г), листя конвалії звичайної (5 г) і трави горицвіту весняного (5 г) заливають двома склянками окропу і настоюють до повного охолодження. Такі ліки п'ють по півсклянки тричі на добу від серцевого неврозу.
Дві столові (25 г) ложки суміші листя і цвіту глоду обманливого, трави хвоща польового (15 г), квіток бузини чорної (30 г), омели білої (30 г), ламінарії цукристої (5 г), м'яти перцевої (5 г), листя меліси лікарської (5 г), трави наберу садового (5 г), фіалки триколірної (15 г), собачої кропиви (25 г), листя берези пухнастої (15 г), трави барвінку малого (15 г) і коріння валеріани лікарської (10 г) заливають склянкою води і варять протягом 5 - 10 хвилин. Потім відвар відставляють, чекають до повного охолодження, відціджують та випивають у кілька прийомів протягом доби при гіпертонії.