Глід одноматочковий (Crataegus monogyna) – це невелике дерево або кущ висотою віз 3 до 7 метрів, який належить до родини трояндових. Рослина має круглої форми крону та коричневі з червонуватим відтінком гілки, на яких містяться колючки довжиною до 1 см. Листя знизу має яскравий зелений колір та воскову поволоку, а зверху воно блискуче, темно-зелене. Нижні листки плодоносних пагонів зубчасті, обернено-яйцеподібні, а верхні листки трьох- або п’ятироздільні. Листки неплідних пагонів глибоко п’яти- або восьмироздільні, зубчаті по краях. Квіти глоду одноматочкового одно стовпчикові, правильні, двостатеві, білі, п’ятипелюсткові, розташовані у складних щитках. Плоди цього куща яблукоподібні, сферичної або широкої еліптичної форми, червонувато-коричневого кольору, містять 1 кісточку. Рослина цвіте з кінця травня до середини червня.
Глід одноматочковий поширений по всій території нашої країни. Його можна знайти у листяних та мішаних лісах, на галявинах, узліссях, схилах балок та берегів.
Хімічний склад та заготівля глоду одноматочкового
Хімічний склад глоду одноматочкового такий же різноманітний, як і всіх решта видів цієї рослини. У квітках куща є вітексин, гіперозид, кверцетин, сапонаретин, гомоорієнтин, орієнтин, кавова і хлорогенова фенолокислоти, рамнозиди вітексину, аміни холін, триметиламін та ацетилхолін. Плоди глоду одноматочкового містять цукри, органічні кислоти, сорбіт, від 2 до 6 % пектинових сполук, майже 100 мг% аскорбінової кислоти, вітамін К, від 0,5 до 2,5 мг% fi-каротину, урсолову та олеанолову кислоти, стерини, близько 3 % кумаринів, а також катехіни, фенолокислоти, флавоноли, 1000 – 1200 мг% антоціанів та близько 1500 мг% лейкоантоціанів.
У сфері медицини застосовуються як квіти так і плоди цього куща. При цьому квіти разом з листям (або без листя) збирають у початковий період цвітіння, поки більшість квіток ще не розпустилась. Сировину сушать в тіні під наметами. Готового сушеного цвіту отримують до 20 % від ваги зібраної сировини. Термін зберігання сушеного листя та цвіту складає 1 рік. Плоди глоду одноматочкового обривають після їх повного достигання і висушують у сушарках при температурі до +60 градусів. Вага готових до зберігання плодів становить близько 40 % відносно ваги свіжих. Термін зберігання сировини 2 роки. Цвіт і плоди цієї лікарської рослини можна купити в аптеці.
Застосування глоду одноматочкового в медицині
Виготовлені з глоду одноматочкового препарати характеризуються гіпотензивною, седативною, кардіотонічною, спазмолітичною та десенсибілізуючою дією. Ця рослина має властивість підвищувати силу серцевих скорочень, а також регулювати артеріальний тиск (підвищувати занижений та зменшувати підвищений). Крім цього глід зменшує збудження центральної нервової системи і покращує сон, після якого людина не відчуває психічно пригніченого стану.
В залежності від прийнятої дози характер впливу препаратів з глоду одноматочкового буде суттєво відрізнятись. Наприклад, малі дози тонізують серцево-судинну систему і стимулюють серцеву діяльність, а великі дози викликають седативний ефект і знімають спазми. У випадку прийняття доз, що у 3 - 5 разів перевищують номінальні, в людини спостерігається уповільнення пульсу та надмірна сонливість.
Ліки з глоду одноматочкового малотоксичні, не викликають побічних реакцій та кумулятивного ефекту. Такі препарати часто призначають від таких захворювань серцевого м'яза, як коронарити з проявами симптомів стенокардії, від вегетативно-нервової та склеротичної гіпертонії, психічного та нервового збудження, артеріосклерозу, гострого суглобового ревматизму, а також при запамороченнях і як допоміжний засіб під час клімактеричного неврозу, щоб знизити збудження нервової системи та зменшити больові відчуття, що часто виникають в жінок у цей період життя. Лікарі радять віддавати перевагу лікам, що приготовані з цвіту рослини, однак такі препарати будуть менш ефективними при декомпенсації серця.
Рецепти з глоду одноматочкового
Для вживання внутрішньо можна приготувати настойку з 10 грам цвіту глоду одноматочкового і півсклянки міцної горілки або 70-го спирту. Ліки настоюють два тижні, відціджують і п'ють по 20 - 30 крапель на ложку з цукром або на воду тричі на добу. Якщо необхідно отримати седативну дію настойки, дозу потрібно збільшити приблизно у 3 рази.
Також настойку плодів глоду можна приготувати з 10 грам сушеної подрібненої сировини та півсклянки 70-го спирту або горілки. Ліки треба витримати 10 - 12 днів, потім процідити і вживати по 30 - 40 крапель два або три рази на добу.
Ще один рецепт для приготування настою з квітів глоду одноматочкового: одна столова ложка сушеного цвіту заливається склянкою окропу та настоюється протягом години. Пити ці ліки потрібно по третині склянки тричі на добу.
Для приготування міцного екстракту слід взяти 25 грам подрібнених плодів глоду одноматочкового та варити у півсклянки води до випаровування половини об'єму. Екстракт приймають по 30 - 40 крапель три рази на добу.
Три столові ложки суміші: 20 грам цвіту і листя глоду одноматочкового, 5 грам квітів лаванди колоскової, 5 грам м'яти перцевої, стільки ж листя конвалії звичайної, 5 грам чебрецю звичайного, 20 грам коріння валеріани лікарської, 5 грам материнки звичайної, 20 грам кропиви собачої, 5 грам шишок хмелю звичайного, 10 грам листя меліси лікарської та 5 грам горицвіту весняного запарюють у півсклянки окропу і настоюють до повного охолодження. Вживати настій потрібно по третин або півсклянки три рази на день. Ці ліки допомагають при серцевих неврозах.
Також можна взяти 20 грам плодів та квітів глоду одноматочкового, 10 грам арніки гірської, 40 грам деревію звичайного, по 30 грам омели білої, хвоща польового і зубків часнику та залити столову ложку цієї суміші склянкою окропу для отримання настойки, що допомагає від гіпертонії. Приймати цю настойку слід по чверті склянки 3 - 4 рази на добу.
Від дратівливості та істеричних нападів можна приготувати настойку з однієї столової ложки суміші з 10 грам цвіту глоду одноматочкового, 20 грам собачої кропиви, 15 грам сухоцвіту багнистого, 20 грам маренки запашної та 25 грам листя ожини сизої. Сировину запарюють склянкою окропу, настоюють протягом години та випивають в один прийом. Примати цю настоянку потрібно тричі на день, готуючи кожного разу свіжі ліки.