Перейти до контенту

Горіх волоський – властивості та рецепти застосування


рецепти ліків з волоського горіха Горіх волоський (Juglans regia, горіх грецький) - це однодомна лікарська рослина, яка належить до родини горіхових. Це дерево має товстий гіллястий стовбур, розлогу крону і сягає у висоту до 25 метрів. Поверхня стовбура вкрита світло-сірою корою з поздовжніми тріщинами. Листя чергове, велике, непарноперисте, складається з трьох - п'яти пар загострених, видовжено-яйцеподібних, голих зверху та волосистих знизу в кутах жилок листочків. Квіти горіха волоського одностатеві. Тичинкові квіти зібрані в обвислі зелено-рожеві сережки, а маточкові квіти верхівкові, розміщені по одинично або по 2 - 3 квітки. Плоди цього дерева несправжні кістянки, воно цвіте з квітня по травень, а плоди достигають у вересні.

Горіх волоський росте у дикій природі в Середній Азії, на Кавказі та в горах Малої Азії. В нашій країні його вирощують як плодове дерево.

Хімічний склад та заготівля горіха волоського

Хімічний склад різноманітний та багатий. У листі та оплоднях є алкалоїди, флавоноїди, вітаміни В і Е, дубильні речовини, близько 3000 мг% аскорбінової кислоти, 0,05 % ефірної олії, понад 30 мг% каротину, мікроелементи, кавова кислота і барвник юглон. Ядра грецьких горіхів містять від 13 до 20 % вуглеводів, 10 - 20 % білків, від 50 до 78 % жирної олії, ароматичні та дубильні речовини, вітаміни, солі кобальту і заліза.

Для виробництва лікарських засобів застосовується листя (Folia Juglandis regiae), недостиглі плоди і зелені оплодні (Cortex Juglandis regiae fructibus). При заготівлі листків горіха їх відривають від центрального черешка. Роблять це при хорошій погоді після зникнення роси та зразу сушать, розкладаючи тонким шаром і періодично перевертаючи. Листки, що потемніли, відкидають. Готової сировини для зберігання виходить близько 25 % відносно ваги свіжого листя. Оплодні заготовляють разом з плодами, розтинаючи навпіл, та висушують в сушарках або теплому приміщення при температурі не більше +40 градусів. Вага сушених оплоднів зменшується до 20 %. Оплодні та листя горіха волоського експортують. В аптеках ця сировина не продається. Недостиглі зелені плоди горіха заготовляють в момент їх молочно-воскової стиглості, поки внутрішню оболонку плоду можна легко розрізати ножем.

Лікувальні властивості та застосування в медицині

Виготовлені з листя горіха волоського препарати мають ранозагоювальні, протизапальні, глистогінні та в'яжучі властивості, вони можуть зменшувати кількість цукру в крові, покращувати травлення і збуджувати апетит, стимулювати обмін речовин при дерматологічних захворюваннях. Внутрішньо настій листя призначають для лікування золотухи, гастроентеритів, атеросклерозу, проносів та при нерегулярних місячних. Ліки з листя горіха волоського є чудовим загальнозміцнюючим засобом, який допомагає при авітамінозі, виснаженні, рахіті, скрофульозі. Також настій листя горіха можна використовувати як додатковий лікувальний засіб при цукровому діабеті та певних захворюваннях шкіри, які були спричинені порушенням обміну речовин (подагра, екзема).

Зовнішньо відвар або настій листя цього дерева застосовується для полоскань горла та рота при стоматиті, гінгівіті, ангіні, розпушенні ясен, кандидозі та пародонтозі. Також засіб може застосовуватись для спринцювання при болях в жінок, або у формі ванн та обмивань при подагрі, рахіті, поліартриті, скрофульозі та шкірних захворюваннях (висипи, вугри, гнояки, екземи, лишаї, туберкульоз шкіри).

Так само для лікування застосовуються і ліки, що приготовані з зелених оплоднів. Потрібно пам'ятати, що настої та відвари з оплоднів та листя горіха волоського посилюють згортання крові, що небажано при певних захворюваннях.

Подрібнене свіже листя цього древа прикладають до виразок і ран щоб прискорити загоювання. Досить часто листя горіха застосовується разом з іншими лікарськими травами. Ядра горіхів добре вживати хворим на гепатит, туберкульоз, атеросклероз та різноманітні захворювання печінки. Горіхи з медом добре допомагають при туберкульозі легень.

Горіхи вважаються дієтичним продуктом, який вживають при гіпо- та авітамінозах, недостатності в організмі солей кобальту і заліза, після виснажливих захворювань. Для лікування гіпертонії протягом 45 днів потрібно кожен день з'їдати по 100 грам ядер горіха волоського з медом. Людям, що страждають від підвищеної кислотності шлункового соку, радять їсти щодня по 50 - 100 грам горіхових зерен. Не рекомендується їсти горіхи при захворюваннях кишечника.

Рецепти з горіха волоського

Внутрішньо вживають настій з 20 грам листя або оплоднів та склянки окропу. Цей настій п’ють по третині або четверті склянки тричі на добу.

Можна приготувати настойку з 30 перемелених або дрібно посічених зелених плодів рослини та 1 літра міцної горілки. Ліки відстоюють протягом двох тижнів. Проціджують та приймають по 2 - 3 столових ложки три рази на добу при болях в шлунку і поганому травленні.

Від вугрів застосовується настій на склянці окропу з однієї столової ложки суміші листя горіха волоського, звіробою звичайного, коріння оману високого та кореня лопуха справжнього. Всі компоненти беруться в рівних частинах. Пити цей настій потрібно по склянці три або два рази на день.

Від туберкульозу та надмірного нічного потіння допомагає відвар з суміші зелених оплоднів горіха волоського, 25 грам коріння валеріани лікарської, столової ложки шавлії лікарської та 50 грам хвоща польового. Столову ложку суміші запарюють склянкою окропу, настоюють 15 – 20 хвилин та приймають по склянці тричі на добу. Курс лікування складає 2 – 3 місяці.

При надмірній кількості молока в матерів, що годують грудьми, можна приготувати настойку з суміші 20 грам листя горіху волоського, 40 грам листя шавлії лікарської та 40 грам шишок хмелю звичайного. Чайну ложку меленої суміші заливають склянкою окропу і, настоявши протягом 20 хвилин, випивають. На добу слід випити 2 або 3 склянки настою.

Для зовнішнього застосування готується відвар з 3 – 4 столових ложок подрібненого листя та двох склянок окропу. Його застосовують для спринцювання, примочок та полоскання.

Для приготування ванн та обмивання потрібно прокип’ятити 250 грам листя горіха у літрі окропу. Відвар виливають в наповнену ванну або використовують для промивання уражених ділянок шкіри.

Для ванночок, піхвових тампонів та спринцювань при запаленнях жіночих статевих органів використовується відвар з суміші 25 грам листя горіха волоського, 15 грам шавлії лікарської, 15 грам цвіту ромашки лікарської, 10 грам квітів калачиків лісових та 10 грам кори дуба звичайного. Суміш заварюють на 1 літрі окропу.

Для загоювання ран використовується мазь з 15 грам посіченого листя горіха і 100 грам олії соняшникової. Суміш витримують протягом 1 - 2 тижнів, потім варять 2 – 3 години на водяній бані, проціджують через марлю, ще раз проварюють 20 - 30 хвилин на водяній бані та додають до отриманої суміші 15 грам жовтого воску.