Перейти до контенту

Горобейник лікарський – лікувальні властивості


фармакологічні характеристики горобейника Горобейник лікарський (Lithospermum officinale) – це трав'яниста багаторічна шерстисто-опушена лікарська рослина з родини шорстколистих. Вона має розгалужене, прямостояче стебло довжиною від 30 до 60 см. Листя горобейника просте, чергове, вузьколанцетне, без прилистків, з цілими краями. Квіти цієї рослини правильні, двостатеві, з улистненими завійками, жовто-білого відтінку, розміщені віночками. Плоди цієї трави горішки, цвіте вона з травня по червень.

Горобейник лікарський росте майже всюди на території нашої країни. Його можна знайти в чагарниках, на узліссях, відкритих сухих місцях, біля доріг та на полях.

Хімічний склад та заготівля горобейника лікарського

Хімічний склад горобейника лікарського досить своєрідний. Відомо, що трава має близько 0,1 % алкалоїдів, до 7 % дубильних речовин, а також яблучну, аскорбінову, лимонну, фумарову, малеїнову та янтарну кислоти.

У медицині для виготовлення ліків використовується трава (Herba Lithospermi officinalis), яку заготовляють в період цвітіння цієї рослини. Під час збору вершки рослини зрізують до 30 см заввишки. Потім сировину сушать в приміщеннях або під наметами при добрій вентиляції. Готової до зберігання сировини отримують близько 20 % від ваги зібраної. Зберігати сушений горобейник слід в сухих приміщеннях. Ця рослина належить до лікарських неофіційно.

Застосування і фармакологічні властивості горобейника лікарського

Під час досліджень було встановлено, що екстракти трави горобейника має значні контрацептивні властивості. Також є гіпотеза, що ліки з рослини можуть знижувати ефективність функціонування щитовидної залози.

В нетрадиційній медицині горобейник лікарський застосовується як тонізуючий, протизапальний, антисептичний та жовчогінний засіб. Цю лікарську рослину можна використовувати при жовтянці, судомах, загальній слабкості, кров'яних проносах і простудних захворюваннях, а також при болісних і надмірних менструаціях, у якості знеболюючого препарату при шлункових і головних болях.

Настій трави та насіння горобейника лікарського з давніх часів люди приймали від нирковокам'яної хвороби та хронічних запорів.

Зовнішньо ліки з цієї трави використовується як засіб від молочниці, стоматиту, для покращення загоєння ран та усунення неприємного запаху з рота.

Припарки з горобейника лікарського іноді застосовують при артритах, пухлинах, грижах, прикладаючи до відповідних ділянок тіла.

Для внутрішнього вживання застосовується настій з 1 столової ложки сушеної трави і склянки окропу. Настій потрібно витримати до повного охолодження, процідити і пити по 2 столові ложки три або чотири рази на добу.

Спиртову настойку горобейника можна приготувати з двох столових ложок свіжої сировини і склянки міцної горілки. Ліки витримують протягом 10 днів та вживають по 20 - 25 крапель на чарку води тричі на добу.