Горобина чорноплідна (Aronia melanocarpa, аронія чорноплідна) – це густий листопадний кущ, який відноситься до родини трояндових. Висота куща становить від 0,5 до 2 метрів. Листя цієї лікарської рослини черешкове, загострене, чергове, обернено-яйцеподібне або еліптичне, пилчасте по краях, зверху темно-зеленого, а знизу світлого відтінку. Квіти горобини чорноплідної правильні, двостатеві, п’ятипелюсткові, рожеві або білі, зібрані у щиткоподібні суцвіття. Плоди цієї рослини кулясті, чорні, яблукоподібні, соковиті, діаметром від 8 до 15 мм. Цвіте цей кущ з травня до липня, а його плоди достигають з серпня по вересень.
Горобина чорноплідна була завезена на наш континент з Північної Америки. В Україні її вирощують як декоративну, лікарську і плодову рослину.
Заготівля та хімічний склад горобини чорноплідної
Для потреб медицини використовуються плоди, які заготовляють з вересня до листопада. Їх вживають свіжими або сушать. Для цього застосовують спеціальні сушарки або висушують сировину на відкритому повітрі при температурі до +50 градусів. Плоди горобини чорноплідної продаються в аптеках.
Хімічний склад горобини чорноплідної багатий на корисні сполуки та речовини. Плоди містять близько 6 % фенолокислот і флавоноїдів, від 5 до 9 % цукрів, до 2,5 % пектинових речовин, а також фолієву, нікотинову та аскорбінову кислоти, фенолкарбонові кислоти, токоферол, рибофлавін та цілий ряд мікроелементів (мідь, марганець, йод, молібден, кобальт, бор та ін.).
Застосування горобини чорноплідної та її фармакологічні властивості
Ця рослина характеризується протизапальними, жовчогінними та сечогінними, гіпотензивними та спазмолітичними властивостями. Також відомо, що препарати з горобини зміцнюють капіляри.
Сік з плодів або самі плоди забезпечують спазмолітичний та гіпотензивний ефект при лікуванні гіпертонічної хвороби. Завдяки наявності у плодах йоду і фенолкарбонових кислот горобину чорноплідну використовують при комплексному лікуванні тиреотоксикозу.
Експериментальним методом та шляхом застосування цієї рослини було встановлено, що її плоди проявляють відчутну активізуючу дію на систему гемостазу, що дозволяє застосовувати ліки з горобини чорноплідної для лікування різного роду патологічних зрушень у системі згортання крові, таких як капіляротоксикози, геморагічні діатези та різної природи кровотечі.
Значний лікувальний ефект горобини чорноплідної проявляється при цукровому діабеті, атеросклерозі, гломерулонефриті, алергіях та променевому ураженні.
Недавно було досліджено, що препарати з листя горобини чорноплідної мають у своєму складі сполуки, що здатні покращувати функціонування печінки, стимулювати відтік та утворення жовчі.
Внутрішньо вживають відвар з 20 грам сушених плодів та склянки окропу. Ліки приймають три рази на день по півсклянки. Також можна пити тричі на добу по 50 грам свіжого соку.
Лікування плодами або соком горобини чорноплідної не можна застосовувати при виразковій хворобі, схильності до гіперкоагуляції крові та гіперацидному гастриті.