Перейти до контенту

Гостра ниркова недостатність у дітей – методи лікування та діагностика


гострі ниркові порушення у дітей
- Причини гострої ниркової недостатності в дітей
- Стадії гострої ниркової недостатності
- Типові прояви ГНН у дитини
- Лікування гострої ниркової недостатності в дітей
- Прогноз і профілактика при ГНН у дітей

У дитячому віці гостра ниркова недостатність вкрай небезпечна для здоров'я малюка. Багато в чому зміни сечовидільної системи будуть визначати майбутнє життя дитини. Гостра ниркова недостатність у дитини проявляється типовим набором симптомів, серед яких найяскравішими будуть прояви відсутності або зниження кількості сечі та ознаки отруєння організму шкідливими речовинами. І все це може статися відразу після народження, адже у новонароджених дітей недостатність нирок обумовлена вродженою патологією або ускладненнями родового акту.

Причини гострої ниркової недостатності в дітей

Можливими причинами ГНН у дітей можуть стати різноманітні фактори. Частині з них запобігти не можна, але в більшості випадків своєчасне виявлення та лікування захворювання може стати найкращою профілактикою гострого порушення ниркових функцій.

Для новонароджених актуальні наступні причини ниркової недостатності:

- вроджена відсутність обох нирок;
- аномалії розвитку серцево-судинної системи з множинними пороками серця;
- вроджена судинна патологія ниркових артерій;
- закупорка тромбом ниркової вени;
- порушення прохідності в сечовивідних шляхах;
- потрапляння інфекції в кров малюка з розвитком сепсису;
- різко виражене зневоднення на тлі внутрішньоутробної інфекції;
- родова травма з сильною кровотечею;
- гостра нестача кисню під час пологів, коли новонароджену дитину відразу після народження повертають до життя за допомогою реанімаційних заходів.

Для дитини віком від 1 місяця до 3 років характерні такі причини:

- вроджені та набуті хвороби, при яких відбувається масова загибель клітинних елементів крові (гемоліз);
- інфекційне ураження нирок;
- важкі кишкові інфекції;
- сильно виражені обмінні порушення.

У дітей старшого віку в період від 3 до 14 років найчастіше зустрічаються такі причини ниркової недостатності:

- отруєння нефротоксичними речовинами або ліками;
- гострі інфекційні хвороби з важким перебігом;
- травматичні ушкодження і критичні ситуації, що пов'язані із зовнішнім впливом (кровотеча, опік, сепсис);
- закупорка сечовивідних шляхів конкрементом або пухлиною.

Стадії гострої ниркової недостатності

У дитячому віці недостатність нирок проявляється стандартними симптомами, виразність яких залежить від стадії хвороби.

На початковій стадії всі ознаки обмежені захворюванням і станом, які призвели до порушення функції нирок. Буває зменшення кількості сечі, яке не завжди можна помітити, тому що ця стадія хвороби триває від 6 до 24 годин.

Олігоанурична стадія захворювання у дитини супроводжується великою кількістю симптомів, обумовлених поразкою практично всіх органів і систем в дитячому організмі. Найбільш значимі набряки, хрипи в легенях, падіння тиску, проблеми з кишечником та різке зменшення сечовиділення. Враховуючи тривалість стадії (від 1 дня до 3 тижнів), у лікаря є можливість виявити причину і почати правильне лікування.

Відновлювальна стадія ГНН у дітей є етапом відновлення сечовидільної функції, який триває від 5 до 15 днів. При цьому буває швидке відновлення нормального кількості сечі або можливе поступове збільшення діурезу.

Про повне позбавлення від небезпечного стану можна говорити тільки через рік після гострого порушення ниркових функцій. Перевагою дитини є краща адаптація до будь-яких гострих ситуацій та оптимальні регенеративні функції, тому шанси на повне одужання досить великі. Особливо це важливо для новонароджених, у яких адаптивні можливості дозволяють без наслідків пережити безліч небезпечних для життя ситуацій. Однак гарантовано стверджувати про абсолютну відсутність наслідків не можна, адже хронічна ниркова недостатність у дітей часто виникає після гострих проблем з нирками.

Типові прояви ГНН у дитини

Всі основні симптоми гостріше і яскравіше проявляються на 2-й стадії гострої ниркової недостатності. Батьки та лікарі зазвичай звернуть увагу на наступні ознаки і симптоми, які бувають у новонародженої дитини або дитини старшого віку:

- швидке збільшення ваги тіла з набряком і різким зменшенням кількості сечі;
- блідість шкіри та сверблячка;
- неприємний запах з рота;
- порушення сну, млявість та небажання бавитись, слабкість та швидка стомлюваність;
- постійна сухість у роті, нудота, блювота і пронос;
- зниження або підвищення тиску, частий пульс;
- больові відчуття у животі або грудях;
- ускладнене дихання, хрипи в легенях і задишка.

При обстеженні лікар буде орієнтуватися на типові симптоми і лабораторні аналізи. Обов'язково потрібно зробити ЕКГ і рентгенівські знімки легень. Як тільки буде встановлений діагноз, слід відразу почати лікування.

Лікування гострої ниркової недостатності в дітей

Мета лікування - максимально швидко повернути дитині сечовидільну функцію, щоб запобігти ускладненням. Хронічна ниркова недостатність у дітей часто є наслідком несвоєчасного або недостатнього лікування гострої ниркової недостатності.

Всі лікувальні заходи в першу чергу враховують основний причинний фактор гострого порушення в сечовидільної системи. Якщо це кровотеча або зневоднення, то необхідно швидко поповнити недостатню кількість крові або рідини в організмі малюка. Якщо проблеми пов'язані із судинною патологією, тоді треба допомогти роботі серця і створити умови для нормального кровотоку по ниркових артеріях і венах. При наявності інфекції, що потрапила в кров і викликала септичний стан, необхідно проводити специфічне антибактеріальне або противірусне лікування.

На наступному етапі терапії потрібно впливати на сечовиділення. Діурез стимулюють лікарськими препаратами, завдяки яким у більшості дітей відновлюється робота сечової системи. У рідкісних випадках через глибоке ураження паренхіми нирок необхідно використовувати гемодіаліз, щоб зберегти життя малюкові.

На стадії відновлення потрібно проводити терапію, спрямовану на запобігання переходу захворювання у хронічну форму. Для цього лікарі використовують такі методи лікування:

- тривале використання уросептиків для боротьби з інфекцією;
- надання лікарської допомоги при зниженні ниркових функцій;
- забезпечення дієтичного харчування з обмеженням гострих, солоних і м'ясних страв;
- відмова від відвідування дитячого садка або школи протягом 3 - 6 місяців;
- вживання вітамінно-мінеральних комплексів;
- відновлення імунітету в дитини;
- постійне спостереження педіатра та лікаря-нефролога з проведенням профілактичних заходів.

Прогноз і профілактика при ГНН у дітей

Будь-які заходи щодо запобігання небезпеки для життя дитини стануть кращою профілактикою ниркової недостатності. Наприклад, під час пологів бажано виключити ризик пологового травматизму, сильних кровотеч, гострого порушення кровообігу між мамою і плодом, попадання інфекції до новонародженої дитини.

Для старших дітей актуальні профілактичні заходи зводяться до запобігання отруєнням ліками і токсичними речовинами, а також передбачають своєчасне і правильне лікуванню всіх інфекційних захворювань. Важливе значення має виявлення захворювань нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит, сечокам'яна хвороба) з проведенням відповідного курсу лікування.

Несприятливий результат для одужання дитини може бути в таких випадках:

- важкий перебіг вагітності у мами, що проявляється у дитини малою вагою (менше 2500 г) при народженні;
- наявність судом і втрата свідомості у малюка;
- високий артеріальний тиск, який довго не вдається знизити;
- патологічні зміни в системі згортання крові дитини;
- відсутність позитивної динаміки при біохімічному аналізі крові за показниками креатиніну і сечовини.

Всі ці випадки є вкрай небезпечні для дитини, тому завжди застосовується лікування в умовах реанімаційного відділення дитячої лікарні. Якщо організм дитини швидко відповів позитивними змінами на лікувальні заходи, тоді прогноз для життя дитини можна вважати сприятливим.

У дітей симптоми гострого порушення ниркових функцій добре помітні, але тільки на другій стадії хвороби. Однак краще буде помітити проблему на початковій стадії, тому батькам слід уважно ставитися до всіх симптомів у дитини. На проблеми з нирками в дитини відразу після народження завжди зверне увагу неонатолог. Основне при гострій нирковій недостатності вчасно почати лікування, щоб запобігти ускладненням і зберегти здоров'я малюка.