Перейти до контенту

Гравілат міський – заготівля, застосування і рецепти


рецепти ліків з трави гравілату Гравілат міський (Geum) – це трав'яниста багаторічна рослина. Ця трава належить до родини трояндових, вона має червонувате, багатоголове кореневище, що нагадує своїм запахом і смаком гвоздику. Стебла гравілату міського м'яковолосисті, прямостоячі, довжиною від 40 до 60 см. Прикореневі листки перисті, ліроподібні, а стеблові листки три роздільні або трійчасті. Квіти цієї лікарської рослини правильні, двостатеві, п’ятипелюсткові, жовтого кольору, зібрані у щиткоподібні суцвіття. Плоди цієї трави складаються з горішкоподібних сім'янок, цвіте вона з червня до серпня.

Гравілат міський поширений по всій території України, його можна знайти на засмічених місцях, у чагарниках та світлих лісах.

Заготівля, зберігання та хімічний склад гравілату міського

Для лікування застосовується трава (Herba Gei urbani) та коріння (Radix Gei urbani). Гравілат міський заготовляють у період цвітіння, стинаючи вершки рослин довжиною близько 30 см. Зібрану сировину відразу пров'ялюють на сонці, після чого висушують під наметами, у приміщеннях або горищі при хорошому провітрюванні. Коріння викопують осінню, після достигання плодів. Добуті з землі коріння миють та висушують на сонці або в теплих приміщеннях. Готової до зберігання сушеної трави отримують 20 %, а коріння 25 %. Для зберігання сушену сировину складають в сухі приміщення. До лікарських ця рослина відноситься неофіційно.

Хімічний склад гравілату міського повністю не вивчений. Відомо, що всі частини рослини мають у складі ефірну олію, дубильні речовини та смоли. Також в корінні знайдено глікозид геїн, а в стеблах і листі виявлено слиз, гіркі речовини та ряд інших сполук.

Фармакологічні властивості гравілату міського

Галенові препарати, що виготовлені з цієї трави, мають протизапальні, знеболюючі, седативні, відхаркувальні, жовчогінні, протиблювотні, ранозагоювальні та кровоспинні властивості.

В минулому у традиційній медицині сухе коріння було відоме під назвою гвоздичний корінь і застосовувалось як закріплюючий та в’яжучий засіб при кишково-шлункових розладах. На сьогоднішній день трава гравілат міський популярна тільки в народній медицині.

Ліки з коріння цієї лікарської трави вживають при катарі кишково-шлункового тракту, метеоризмі, порушенні травлення, блюванні, кривавих і звичайних проносах, кишкових коліках, дизентерії, захворюваннях жовчного міхура і печінки, а також від астми та кашлю з інтенсивним виділенням мокротиння, для зменшення нічного потіння, заспокоєння нервової системи і покращення загального стану при знесиленні.

Іноді цю рослину застосовують як кровоспинний засіб при гемороїдальних і маткових кровотечах, кровохарканні та інших подібних випадках.

Відвар коріння гравілату міського використовується для полоскання рота при стоматиті, гінгівіті, ангіні, для приготування ванн при скрофульозі та рахіті.

Настої та екстракти з гравілату міського

Внутрішньо вживають настій з 1 чайної ложки трави і склянки окропу. Його витримують 10 хвилин і п'ють одній склянці протягом дня невеликими ковтками.

Відвар з коріння гравілату міського готують з 1 чайної ложки сировини і склянки окропу. Його варять 5 - 10 хвилин, остуджують і приймають як в попередньому рецепті.

Порошок з сушеного перетертого коріння можна вживати по 1 граму тричі на добу в суміші з медом у якості відхаркувального засобу.

Рідкий екстракт коріння готують з 30 - 40 грам подрібненої сировини і двох склянок окропу. Екстракт варять до зменшення кількості рідини удвічі, потім охолоджують і п’ють по 1 столовій ложці при маткових кровотечах.

Спиртову настойку коріння цієї трави у співвідношенні 1:10 вживають по 1 чайній ложці три рази на добу при кислих катарах шлунку, які супроводжуються печією.

Як зовнішній засіб застосовують настій коріння на олії у співвідношенні 1:2. Його використовують при кровоточивості ясен для змащування.

Для полоскання та приготування ванн застосовується такий же відвар, як і для внутрішнього вживання.