Гравілат річковий (Geum rivale) – це багаторічна трав'яниста лікарська трава, що належить до родини трояндових. У рослини повзуче, товсте коріння бурого відтінку. Стебла відхилені, волосисті, прямостоячі, червоно-бурого кольору, трироздільні, висотою від 30 до 80 см. Листя з двох сторін волосисте, притиснуте. Прикореневі листки роздільні, перисті, ліроподібні, мають великі вершкові ниркоподібні листочки та маленькі округлі яйцеподібні бокові листочки. Квіти правильні, пониклі, п’ятипелюсткові, блідо-жовтого кольору з помаранчево-червоними жилками, розміщені у щиткоподібних суцвіттях. Плоди цієї трави збірні, складаються з горішкоподібних сім'янок, вона цвіте з травня по серпень.
Гравілат річковий росте розсіяно, його можна зустріти всюди на території нашої країни. Найчастіше ця рослина трапляється на вологих луках і заболочених місцях.
Хімічний склад і заготівля гравілату річкового
Хімічний склад гравілату річкового досить специфічний. Коріння трави містить близько 23 % дубильних речовин, 0,1 % ефірної олії, алкалоїди і барвники. Листя має у складі 117 мг% аскорбінової кислоти і 137 мг% каротину.
У лікувальних цілях застосовують траву (Herba Gei urbani) і кореневища (Radix Gei urbani). Траву гравілату річкового заготовляють у період цвітіння, зрізуючи вершки довжиною до 25 - 30 см. Сировину відразу розкладають на сонці та пров'ялюють, після чого продовжують сушити у приміщеннях або під наметами при відповідному провітрюванні. Коріння викопують восени, після того як достигнуть плоди. Заготоване коріння полощуть у холодній воді та сушать на сонці або всередині теплого приміщення. Сушеного коріння виходить 25 %, а трави – 22 % відносно ваги зібраної сировини. Ця рослина до лікарських відноситься неофіційно.
Рецепти і фармакологічні властивості гравілату річкового
В нетрадиційній медицині гравілат річковий використовується як в'яжучий, протизапальний, тонізуючий, антисептичний, кровоспинний, знеболюючий і седативний засіб.
Настій коріння цієї трави вживають від малярії, проносу, мігрені, цинги, при маткових та гемороїдальних кровотечах, безсонні, від алергії, укусів отруйних змій, а також у якості загальнозміцнюючого засобу під час одужання після важких захворювань.
Зовнішньо настій коріння трави гравілату використовується для полоскання горла при лікуванні ангіни або для лікувальних ванн при хворобах суглобів та м'язів.
Внутрішньо приймають настій з 2 чайних ложок коріння та 1 склянки окропу. Ліки настоюють протягом години, охолоджують і п’ють перед вживанням їжі по столовій ложці тричі на добу.
Для зовнішнього застосування використовується настій з 2 столових ложок коріння і 2 склянок окропу. Він застосовується для полоскань, промивань та місцевих ванн.