Гречка звичайна (Fagopyrum sagittatum) – це трав'яниста однорічна лікарська рослина, яка відноситься до родини гречкових. У неї розгалужене, прямостояче, ребристе, голе стебло червонуватого кольору, довжиною від 30 до 70 см. Листя гречки червоного відтінку, стрілоподібно-трикутної форми. Верхні листки майже сидячі, а нижні – довго черешкові. Квіти цієї рослини білі, червоні або блідорожеві, правильні, двостатеві, зібрані в щиткоподібні суцвіття. Цвіте ця рослина у липні, її плоди горішки.
Гречка звичайна була завезена в наші краї з Індії. Цю рослину культивують як круп'яну культуру в Лісостепу та на Поліссі.
Заготівля та хімічний склад гречки звичайної
Для приготування ліків застосовують траву і насіння рослини (квіти збирають разом з верхнім листям). Як фармацевтичну сировину для переробки заводами гречку збирають у період цвітіння, бо в цей час рослина має максимальну кількість рутину. Для приготування галенових препаратів сировиною служать квіти. В аптеках ця рослина не продається.
Хімічний склад гречки багатий поживними речовинами і вітамінами. В крупі гречки міститься до 20 % білків із значною кількістю триптофану та лізину, близько 0,5 % цукру, 80 % крохмалю, лимонна, яблучна та ряд інших органічних кислот, вітаміни В1, В2, Р і РР, мікро та макроелементи кальцію, заліза, міді, фосфору, цинку, нікелю, кобальту, бору та йоду. Крім цього трава гречки має від 2 до 2,5 % рутину.
Використання та фармакологічні властивості гречки звичайної
Гречана крупа є надзвичайно цінним дієтичним продуктом. Відомо, що приготовані з гречки страви дуже корисні для людей будь-якого віку. При цьому найбільш корисно вживати гречану крупу при хворобах кишково-шлункового тракту, ниркових захворюваннях, нервових розладах та недокрів'ї.
З трави гречки звичайної добувають рутин – речовину, яка застосовується для лікування та профілактики авітамінозу Р та гіповітамінозу, а також від захворювань, які супроводжуються порушенням проникності судин (капіляротоксикозів, геморагічних діатезів, променевої та гіпертонічної хвороби, ревматизму, гломерулонефриту, септичного ендокардиту і крововиливів у сітківку очей).
Крім цього, з рутину виготовляють цілий ряд ефективних препаратів, таких як аскорутин, рутамін та урутин. В нетрадиційній медицині настій квітів гречки разом з іншими лікарськими травами вживають від кашлю.
Рецепти та ліки з гречки
Препарат рутин (Rutinum) вживають по 2 таблетки тричі на добу. Курс лікування становить 5 - 6 тижнів. Протипоказаний прийом вітаміну Р, якщо в людини підвищене зсідання крові.
Настій з квітів гречки можна приготувати з 40 грам сировини та 1 л окропу. Пити його потрібно 3 - 5 разів на день по 1 склянці як відхаркувальний засіб.
Суміш з 50 грам квітів гречки звичайної, 50 грам маку дикого, 10 грам трави медунки лікарської, 10 грам підбілу звичайного та 50 грам квітів калачиків лісових запарюють на 1 л окропу та залишають на ніч. Зранку проціджують та приймають протягом дня 4 - 5 разів по 1 склянці при сухому кашлі.
Суміш з 40 грам цвіту гречки звичайної, 40 г бузини чорної, 40 г підбілу звичайного, 20 грам липи серцелистої, 20 г дивини скіпетровдиної, 20 г квітів маку дикого, 30 грам медунки лікарської та стільки ж калачиків лісових заливають літром окропу, витримують 10 - 12 годин, проціджують та приймають по четверті склянки що дві години для лікування бронхіту з сухим кашлем.