ГРВІ у дитини – причини, симптоми та лікування


лікування грві у дітей поради – Стадії перебігу ГРВІ
– Причини розвитку ГРВІ у дітей
– Ознаки і симптоми ГРВІ у дитини
– Діагностика ГРВІ
– Лікування ГРВІ у дітей
– Додаткові поради батькам

ГРВІ це скорочена назва гострої респіраторно-вірусної інфекції, до якої належить велика кількість різних дитячих захворювань, спричинених різного типу РНК і ДНК вірусами. Загалом кількість таких захворювань становить близько двох сотень. Здебільшого всі ці хвороби викликають ураження органів дихання дитини і добре поширюються повітряно-крапельним шляхом. Такі захворювання мають гострий раптовий розвиток і виразні симптоми під час перебігу. Загалом ГРВІ у дітей мають ознаки різноманітних простуд. До ряду належать такі інфекції, як:

– ентеровірусні;
– аденовірусні;
– риновірусні;
– реовірусні;
– коронаро-вірусні;
– грип;
– парагрип;
– респіраторно-синцитіальні (РS-вірусні).

Як відомо, будь-який вірус по своїй природі є клітинним паразитом. Тому віруси не лише пошкоджують епітелій, що служить зовнішнім захистом слизової, негативно впливаючи на його функції, але й здатні до повного руйнування епітелію. Одночасно з цим до патологічного процесу приєднуються інші клітини, а згодом і судинна система з більш глибокими шарами тканин.

Стадії перебігу ГРВІ

1. Вірус ГРВІ потрапляє в організм дитини через слизові рота або через кишково-шлункову систему. Далі він проникає всередину чутливих клітин і там розмножується, викликаючи повне руйнування клітин. Зовні ця фаза захворювання має вигляд гострий катаральних процесів: чхання, нежить, набряк слизових, сльозотеча і кашель.

2. Проникнення вірусу в кров і його поширення в крові. При цьому виникають перші ознаки інтоксикації організму в дитини – підвищується температура тіла, може виникати нудота, блювання, млявість, загальна слабкість і понос.

3. Відбувається ураження внутрішніх органів (в основному дихальної системи), хоча можливе поширення вірусів і в область нирок, печінки, кишково-шлункової системи, серця, або навіть в головний мозок і нервову систему. Такі процеси супроводжуються симптомами, що властиві запальним захворюванням. Наприклад, коли вірус проникає в кишечник і шлунок, він може викликати діарею в дитини, а при потраплянні в мозок у дитини болить голова, з’являється біль в очах і безсоння.

4. Накопичення бактеріальної інфекції, яке відбувається через погіршення захисної функції слизової оболонки. Це створює сприятливі умови для патогенних мікроорганізмів, які значно швидше розмножуватися і проникати всередину тканин. Це супроводжується гнійними виділеннями з бронхів та носа, що мають зеленкуватий або жовтявий колір.

5. Виникнення ускладнень під впливом вірусів та внаслідок потрапляння в організм дитини нових інфекцій. При цьому можуть розвиватися різні ускладнення будь-яких органів, а не лише дихальної системи. Під удар можуть потрапити травна, сечостатева, ендокринна і нервова системи.

6. Одужання після захворювання. Зазвичай ГРВІ у дітей порівно швидко лікується, після чого спостерігається лише короткочасне порушення імунітету. Однак потрібно пам’ятати, що деякі патологічні мікроорганізми (аденовірус) здатні тривалий час перебувати в організмі дитини.

Потрібно мати на увазі, що ГРВІ та ГРЗ – не одне і те ж. Під назвою ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) об’єднано більш велику групу хвороб, до якої належать як ГРВІ, так і ряд інших простудних захворювань, що спричинені бактеріями і здатні вражати тільки дихальну систему дитини. Найчастіше діагноз ГРЗ у дитини записується лікарем у випадку, коли невідомо, чи захворювання спровокував саме вірус. Усі ознаки перебігу і початку ГРВІ та ГРЗ майже ідентичні, але способи лікування цих груп захворювань можуть відрізнятися.

Причини розвитку ГРВІ у дітей

Зараження дитини вірусом від іншого носія інфекції є фактично однією причиною розвитку хвороби. Слід зазначити, що збудник людина виділяє протягом перших десяти днів перебігу захворювання, а при аденовірусній інфекції можливе зараження від носія протягом 24 днів.

Коли дитина розмовляє, дихає, чхає або кашляє, віруси потрапляють на оточуючі предмети. Тобто, заразитись можна дуже легко – від загального рушника, посуду, іграшок, або навіть при звичайному спілкуванні дітей між собою. В основному віруси потрапляють в організм дитини через слизову оболонку дихальних шляхів. Але деякі аденовіруси та ентеровіруси здатні проникати в органи через кишково-шлункову систему.

Найчастіше діти заражаються при відвідуванні школи, дитячого садка, гуртків та інших місць тісного контакту. Це відбувається тому, що діти разом користуються посудом, іграшками, а підчас ігор постійно дихають одне на одного. Таким чином інфекційні захворювання поширюються майже миттєво, що часто закінчується введенням у дитячому закладі карантину. Слід також додати, що імунітет дітей значно слабший, ніж дорослих, тому й випадків захворювання на ГРВІ дітей є значно більше.

Може бути і так,що після покращення стану в результаті лікування в дитини знову виникають симптоми ГРВІ. Це можна пояснити тим, що при кожному зараженні в дитини виробляється імунітет до певного вірусу, а від інших видів патологічних мікроорганізмів організм залишається мало захищеним. Також важливо пам’ятати, що такий імунітет є недовготривалим і нестійким, тому через пару місяців цілком можливе повторне зараження дитини і новий рецидив ГРВІ.

Ознаки і симптоми ГРВІ у дитини

Найчастіше ГРВІ у дітей розвивається при похолоданні, тому має сезонний характер. В цей період організм дитини ослаблений рядом факторів, серед яких слід відзначити пониження температури повітря, недостатню кількість сонячного тепла, недостатнє надходження в організм вітамінів. Тому імунітет дітей значно погіршується, стає більш вразливим. Відомо, що випадки захворювання дітей на парагрип бувають в основному при переході між зимою та весною, а РС-віруси максимально активні у другій половині грудня. Що стосується аденовірусів та ентеровірусів, вони досить активні як зимою, так і літом.

Більшість ГРВІ у дітей мають гострий початок, їм властивий прояв синдрому інтоксикації та катарального синдрому.

Тривалість катарального синдрому складає близько 7 днів і характеризується:

– кашлем;
– чханням (потрапляння вірусу в носоглотку);
– почервонінням горла і болями при ковтанні;
– сильною нежитю і сльозотечею (намагання організму побороти інфекцію).

Синдром інтоксикації проявляється симптомами ураження шлунково-кишкової та нервової систем, а саме:

погіршення апетиту;
блювання;
– рідкий кал;
– головний біль;
– пітливість;
– болі в очах і м’язах;
– озноб;
збільшення температури;
– млявість і загальна слабкість.

Також досить часто буває збільшення лімфатичних вузлів, що свідчить про реакцію на інфекцію з боку імунної системи.

Діагностика ГРВІ

Діагностика ГРВІ у дітей зводиться не лише до аналізу скарг на самопочуття і огляді лікарем. Для забезпечення ефективного лікування необхідно виконати ряд діагностичних процедур, а саме:

– серологічні дослідження РНК і РСК (застосовуються рідко через значну тривалість);
– ПЛР та ІФ (аналізи мазка, взятого із слизової);
– імунофлюоресцентний експрес-метод визначення антигену вірусів у епітелії слизової;
– рентгенографія легенів;
– консультація отоларинголога;
– консультація пульмонолога.

Лікування ГРВІ у дітей

Конкретної методики лікування ГРВІ у дітей не існує, тому для оптимального результату спочатку лікарі призначають симптоматичну терапію. Що стосується лікування ГРВІ у дитини в домашніх умовах, можна користуватись наступними порадами:

– давати дитині багато теплих напоїв, але не примушувати вживати їжу;
– застосовувати інгаляцію вареною картоплею, яку потрібно розім’яти з содою;
– дотримуватись постільного режиму (якщо є можливість) та змести до мінімуму рухову активність дитини;
– регулярно провітрювати кімнату і слідкувати за оптимальною вологістю повітря;
– натирати грудну клітку дитині мазями і бальзамами на основі лікарських трав та ефірної олії, що мають зігріваючі властивості;
– ставити на грудну клітку дитини гірчичники (для дітей віком від 1 року);
– прочищати ніс та полоскати його солоною (морською) водою;
– ніс дитини закапувати від нежиті спеціальними краплями, які мають дезінфікуючу, протизапальну і судинозвужувальну дію;
– збивати температуру жарознижуючими препаратами (сироп, таблетки, свічки) ефералган, парацетамол;
– від розладів кишечника і шлунка (пронос, блювання) слід застосовувати Смекту або Регідрон;
– як що виникає задишка в дитини, їй потрібно дати випити бронхолітик для розширення бронхів (еуфілін або ефедрин);
– давати дитині натуральний мед з лимоном та комплекс вітамінів для загального зміцнення;
– для покращення імунітету рекомендуються імуностимулятори;
– полоскати горло відварами шавлії та ромашки;
– застосовувати антигістамінні препарати ( наприклад, кларитин), що зменшують набряк слизової;
– давати дитині відхаркувальні препарати, що зменшують в’язкість мокротиння для його ефективного виведення;
– використовувати противірусні препарати (Анаферон, Амізон та ін..).

При лікуванні ГРВІ у маленьких дітей рекомендується використовувати свічки та сиропи. Батьки повинні знати про те, що антибіотики в даному випадку не допоможуть. Вони можуть придатися тільки у випадку ускладнення після захворювання.

Додаткові поради батькам

Якщо ГРВІ у дитини виникають досить часто, це вкрай негативно впливає на імунітет, що в свою чергу спонукає до розвитку осередків хронічних запалень та підвищену вразливість організму дитини збудниками. Досить часто це призводить до виникнення алергії у дитини.

Буває і так, що ГРВІ виникає паралельно з іншим захворюванням у дитини. Перебіг захворювання в такому випадку буде важким і може дати ускладнення. Для зменшення негативних наслідків потрібно з раннього віку вчити дитину, як потрібно запобігати виникненню ГРВІ. Профілактика цього захворювання потребує значного терпіння від самої дитини та від батьків.

Comments are closed.

Опитування

Чи повинна бути медицина платною?

Loading ... Loading ...