Перейти до контенту

Гуньба сінна – застосування в народній медицині


лікувальні властивості трави гуньби Гуньба сінна (Trigonella ioenum graecum) - це трав'яниста однорічна лікарська рослина, що відноситься до родини бобових. У неї розсіяно-опушене прямостояче стебло довжиною від 15 до 50 см. Листя гуньби сінної трійчасте, чергове, з зубчастими краями. Квіти цієї рослини зигоморфні, блідо-жовтого відтінку, розташовані по 1 - 2 квітки в пазухах листків. Плоди гуньби сінної боби, вона цвіте протягом червня.

Гуньба сінна була завезена в нашу країну із Середземномор'я. Цю лікарську траву культивують в Україні як ефіроолійну та кормову рослину.

Властивості та хімічний склад гуньби сінної

Для лікування застосовується насіння (Semen Foeni graeci), яке вживають для покращення апетиту і як загальний тонізуючий засіб. Відомо, що насінням цієї рослини можна лікувати кахексію та легеневі захворювання, його призначають для збагачення організму вітаміном РР, а також застосовують для лікування екземи як зовнішній засіб.

Хімічний склад гуньби сінної не дуже багатий. Насіння цієї трави має у своєму складі від 4 до 18 мг% нікотинової кислоти, близько 0,4 % алкалоїду тригонелі ну, майже 40 % слизу, сапоніни тригогенін, діосгенін та гітогенін, 0,05 % холіну, 0,3 % ефірної олії, а також рутин та гіркі речовини.

Гуньба сінна не належить до офіційних лікарських рослин.

Для внутрішнього вживання потрібно чайну ложку перетертого насіння запарити склянкою окропу і настояти протягом 20 - 30 хвилин. Приготовану за один раз склянку настоянки потрібно випити малими ковтками протягом дня у кілька прийомів.

Для зовнішнього застосування перетерте на порошок насіння гуньби сінної варять протягом кількох хвилин у невеликій кількості води щоб утворилась речовина, що схожа на кашу. Ця лікувальну суміш накладають на шматок простої тканини і прикладають до поверхні шкіри.