Гвоздика дельтоподібна (Dianthus deltoides) - це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини гвоздикових. У неї характерний сизувато-зелений колір і повзуче тонке кореневище, що утворює дернинки з неплідних і квітконосних пагонів. Стебло з коротким шорстким опушенням має довжину 20 - 40 см. Листя гвоздики дельтоподібної супротивне, середня жилка і краї листків тупі, шорстковолосисті. Верхні листки лінійні а нижні - довгасті, лопаткоподібні. Квітки цієї рослини одиничні, двостатеві, правильні, п'ятипелюсткові, іноді зустрічаються по 2 - 3 квітки разом. Пелюстки квітів червоні, зубчасті, містять пурпурові плямки. Плоди гвоздики дельтоподібної коробочки, цвіте вона з червня до жовтня.
Гвоздика дельтоподібна, так само як гвоздика різнобарвна, розповсюджена по всій території нашої країни. Вона росте на луках, у мішаних лісах, на узліссях та галявинах.
Фармакологічні властивості та хімічний склад гвоздики дельтоподібної
Ця лікарська рослина характеризується знеболюючими, кровоспинними та протизапальними властивостями. В народній медицині гвоздику дельтовидну застосовують при гемороїдальних і маткових кровотечах, а також для лікування алергії та ревматизму.
Хімічний склад гвоздики дельтовидної вивчений досить слабо, однак відомо, що ця трава містить у собі флавоноїди, сапоніни, кумарини, аскорбінову кислоту та незначну кількість алкалоїдів. Збирають цю лікувальну траву в період цвітіння, до лікарських вона відноситься неофіційно і в аптеках не продається.
Для внутрішнього вживання готують настій з 200 мл окропу і 1 столової ложки гвоздики дельтоподібної. Застосовують ці ліки тричі на добу по 1 столовій ложці.