- Підготовка дитини до імунограми
- Коли потрібно робити імунограму?
- Що визначають за допомогою імунограми?
У холодний період року майже щодня з екранів телевізорів чарівні жіночки та дівчата з приємними голосами запевняють вас, що саме їх чудо-засіб може суттєво покращити імунітет і вся ваша сім'я відразу перестане хворіти. Але чи це дійсно так? Що означає ослаблений імунітет в дитини? Як можна його покращити самостійно в домашніх умовах, не купуючи дорогі медичні препарати і лікувальні засоби?
Ослаблений імунітет - це не зовсім наукове словосполучення. Зазвичай ці слова використовують люди в розмовній мові. Та й такого діагнозу, як слабкий імунітет, лікарі не ставлять. Ослаблений імунітет може бути тільки у дітей, що хворіють на ВІЛ, при вродженому імунодефіциті, опроміненні та інших рідкісних серйозних захворюваннях. Тому якщо ваша дитина раптом стала часто хворіти, це не обов'язково означає, що у неї ослаблений імунітет і необхідно застосовувати спеціальні препарати. Для того, щоб зрозуміти, що саме відбувається в роботі імунної системи дітей, чи спостерігається в цей момент якийсь збій або порушення, необхідно здати аналіз крові на імунний статус або імунограму.
Підготовка дитини до імунограми
Тож що таке імунограма і як підготувати дитину до цього аналізу? Під цим терміном слід розуміти дослідження основних показників імунної системи дитини. Для того, щоб якість аналізу була максимально, слід виконати ряд вимог по підготовці дитини до цього аналізу.
1. Венозну кров потрібно здавати на голодний шлунок, тому напередодні здачі імунограми лікарі рекомендують голодування протягом 6 годин.
2. Бажано за тиждень до здачі аналізу крові не давати дитині ніяких ліків. Але якщо це неможливо, тоді слід обов’язково повідомити лікаря про застосування препаратів, перерахувати їх назви, вказати дозування і тривалість вживання дитиною.
3. Зазвичай цей аналіз здається в здоровому стані. Якщо ж малюк хворіє або є ознаки нездужання, то результат аналізу крові швидше всього буде недостовірним. При цьому деякі показники будуть занижені, а інші навпаки підвищені, оскільки імунна система дитини в момент хвороби перебуває в активній боротьбі з хворобою. Неправильні результати аналізу імунограми в дитини можуть призвести до хибних призначень серйозних препаратів.
4. Особливо уважно слід поставитися до режиму сну дитини. Зміна режиму дня для малюків завжди викликає стрес, на який обов'язково відреагує імунна система.
5. Не можна годувати дитину потенційно алергенними продуктами.
6. Слід утриматися від культурно-розважальних заходів. За два або три дні потрібно оберігати дитину від емоційних потрясінь. При цьому цікаві та яскраві події також впливають на показники роботи імунної системи дитини. Відомо, що імунна система дітей сприймає як стрес не лише негативні, але й яскраві позитивні емоції.
Коли потрібно робити імунограму?
В нашій країні імунограму призначають дітям досить часто і не завжди відповідно до симптомів. В зарубіжній медицині та по рекомендаціях ВООЗ таке дослідження повинно бути обмеженим і проводитись тільки за певних умов, таких як:
- підозра на ВІЛ-інфекцію;
- онкологічні захворювання;
- трансплантація органу або тканини;
- підозра на первинний імунодефіцит;
- алергічні реакції, при яких складно виявити алерген;
- аутоімунні захворювання (цукрові діабет, тиреоїдит);
- важкі рецидивуючі інфекції (грибкові, вірусні та бактеріальні), що складно піддаються лікуванню.
Що визначають за допомогою імунограми?
За допомогою імунограми лікарі можуть оцінити основні параметри імунного захисту дитини, а саме:
- гуморальний імунітет (встановити рівень імуноглобулінів (антитіл) класів A, M, G, E;
- кількість і функціональну здатність лейкоцитів та їх процентне співвідношення;
- клітинний імунітет (визначити загальну кількість Т-клітин);
- визначити показники системи компліменту та інтерферону;
- визначити концентрацію В-клітин.
При отриманні результату аналізу на імунний статус дитини деякі показники будуть заниженими або підвищеними. Батькам не слід переживати з цього приводу, так як імунна система дитини незріла, вона поступово розвивається паралельно з ростом і розвитком дитини. Інтерпретувати результати може тільки лікар, який обов'язково порівняє індивідуальні особливості розвитку дитини, прийнявши до уваги спадкові схильності та клінічні прояви. Тільки такий комплексний підхід дозволяє встановити, чи є необхідність втручатися в тонкий механізм роботи імунної системи дитини щоб зашкодити її подальшому розвитку.