Перейти до контенту

Інфекційні захворювання під час вагітності


лікування антибіотиками інфекцій у вагітних
- Антибіотики для лікування інфекційних захворювань під час вагітності

Переважна більшість інфекційних захворювань (таких як інфекції дихальних шляхів, шкіри, сечових шляхів) у жінок зазвичай не впливають на перебіг вагітності. Тим не менш, деякі інфекційні захворювання статевих шляхів, такі як генітальний герпес або бактеріальний вагіноз, можуть мати вплив при виборі пологів. Отже в будь-якому випадку необхідно вирішити питання вибору та безпечного застосування антибактеріальних засобів лікування.

При цьому окремі інфекційні захворювання у матерів можуть завдати шкоди плоду, а саме:
- вроджений сифіліс;
- вроджена краснуха;
- цитомегаловірусна інфекція;
- вроджений токсикоплазмоз;
- гепатит В у новонароджених;
- неонатальна інфекція (причиною якої є вірус простого герпесу);
- ВІЛ-інфекція (може передаватись дитині перинатально або трансплацентарно);
- лістеріоз (передається дитині перинатально або трансплацентарно);
- генітальний хламідіоз;
- бактеріальний вагіноз;
- генітальний герпес.

Найчастіше під час вагітності зустрічається лістеріоз, який може стати причиною:
- народження мертвої дитини;
- завчасних пологів;
- мимовільного аборту.

В свою чергу такі інфекції, як генітальний хламідіоз та бактеріальний вагіноз часто провокують завчасні пологи або завчасне руйнування плодових оболонок. Діагностування цих інфекцій відбувається або при виявленні симптомів, або під час ретельного пренатального обстеження.

Що стосується генітального герпесу, він може бути переданий дитині під час пологів. Слід додати, що ризик зараження досить високий, щоб обґрунтувати кесарів розтин в таких випадках:
- при візуальному виявленні герпетичної висипки;
- якщо герпес вперше виник у третьому триместрі вагітності;
- коли у вагітної з герпесом в анамнезі проявляються ознаки продрому перед пологами.

Якщо у вагітної немає висипки і продрому, навіть якщо спостерігається рецидив перебігу захворювання, ймовірність ускладнень досить мала і дозволяються звичайні пологи. Якщо перебіг безсимптомний, тоді навіть ретельні вірусологічні дослідження культур не забезпечують визначення ймовірності трансмісії. Тобто коли у майбутньої матері герпес впродовж перебігу вагітності проявляв рецидиви, але не було інших ознак, є сенс штучно викликати пологи з метою народження дитини між періодами рецидивів. Застосування ацикловіру під час вагітності вважається безпечним.

Антибіотики для лікування інфекційних захворювань під час вагітності

В любому випадку важливо пам’ятати, що бажано уникати використання антибактеріальних медичних засобів, якщо відсутні чіткі прояви бактеріальних інфекцій. Застосування будь-якого препарату під час вагітності повинно призначатись після аналізу всіх ризиків та переваг з урахуванням особливостей триместру, на якому перебуває вагітна жінка. Також необхідно зважати на важкість перебігу інфекційного захворювання та інші можливі альтернативні способи лікування. А тепер коротко розглянемо застосування основних антибіотиків під час вагітності.

Аміноглікозиди — їх застосовують для лікування хоріоамніоніту або пієлонефриту, однак вплив препарату на організм необхідно постійно контролювати щоб не було завдано шкоди плоду і матері.

Макролід — вважається безпечним препаратом, хоча під час першого триместру деякі фахівці вважають його шкідливим.

Нітрофурантоін — немає відомостей про негативний вплив та вроджені пороки розвитку, хоча застосування цього препарату в першому триместрі вагітності заборонене через ймовірність провокування гемолітичної анемії у дитини після пологів.

Пеніцилін — вважається безпечним препаратом.

Сульфонаміди — загалом є безпечними для вагітних, але окремі препарати цієї групи тривалої дії проходять крізь плаценту і здатні витісняти білірубін, тому препарати цієї групи не призначають вагітним з 34-го тижня вагітності, щоб не було ризику ядерної жовтухи у новонародженої дитини.

Тетрацикліни — здатні проходить крізь плаценту і скупчуватись в зубах і кістках плоду, порушуючи таким чином їх розвиток, тому ці препарати заборонено використосувати з середини другого триместру вагітності.

Фторхінолони — здатні провокувати побічні кістково-м’язові ефекти, мають високу афінність до хрящів та кісток, тому їх взагалі не призначають впродовж вагітності.

Хлорамценікол — є абсолютно нешкідливим для плоду навіть у порівняно значних дозах, але через нездатність новонароджених дітей метаболізувати цю речовину значна кількість її в крові може стати причиною так званого синдрому сірого немовляти (циркуляторного колапсу).

Цефалоспорини — вважаються безпечними для вагітних.