Перейти до контенту

Ірга канадська – фармакологічні властивості та застосування


приготування ліків з ірги в домашніх умовах Ірга канадська (Amelanchier canadensis) – це деревце висотою від 3 до 10 метрів або кущ. Рослина належить до родини трояндових. У неї черешкове, чергове, загострене, обернено-яйцеподібне, довгасте або еліптичне, по краях пилчасте листя. Квіти ірги двостатеві, правильні, п’ятипелюсткові, білого відтінку, зібрані в негусті китиці, розвиваються перед розпусканням листя. Плоди цього дерева - темно-пурпурові з відігнутими чашолистками і сизуватою поволокою. Цвіте ця рослина з квітня до червня.

Ірга канадська була завезена в Європу з Північної Америки. На території України це дерево вирощують в парках і садах як декоративну рослину.

Застосування ірги канадської в народній медицині

Для виготовлення ліків застосовуються квіти і плоди, до розряду лікарських ця рослина належить неофіційно.

Хімічний склад ірги канадської не дуже багатий. Тим не менше, у плодах міститься понад 9 % цукрів, близько 0,03 мг% каротину, 25,5 мг% аскорбінової кислоти, понад 1 % органічних кислот, барвні та дубильні речовини.

Сік з плодів та самі плоди ірги разом з плодами груші та яблуні застосовується як в'яжучий засіб при лікуванні хвороб кишково-шлункової системи та різноманітних порушень травлення. Вміст в плодах В-ситостерину, що проявляє антагоністичні властивості до холестерину, їх використовують при лікуванні атеросклерозу. Крім цього, плоди ірги канадської можуть застосовуватись як полівітамінний засіб, збагачуючи організм вітамінами В і С.

Відвар з листя і кори цього дерева проявляє обволікаючі та в'яжучі властивості, тому інколи застосовується при кишково-шлункових захворюваннях. З свіжих плодів ірги можна варити варення, компоти і готувати желе. Настій з квітів ірги канадської проявляє кардіотонічну та гіпотензивну дію.