Калачики лісові (Malva sylvestris, M. Grossheimii, зензівер, мальва лісова) – це дворічна або однорічна (іноді багаторічна) трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини мальвових. У неї вертикальне пряме стебло довжиною від 30 до 120 см. Стебло розгалужене, покрите відстовбурченими твердими волосинками. Листя цієї трави чергове, заокругленої серцеподібної форми. Листки зубчато-зарубчасті, п’яти- або семилопатеві, розташовані на довгих черешках, м'яковолосисті, їх поверхня теж покрита твердими відстовбурченими волосками. Квіти калачиків лісових двостатеві, правильні, діаметром 30-40 мм, мають довгі квітконіжки. В пазухах листків знаходиться від 2 до 5 квіток. Віночок квітки складається з п’яти яйцеподібних обернених, з глибокими виїмками у верхній частині, яскраво-рожевих пелюсток з червоними прожилками. Пелюстки приблизно в 3 рази довші за чашечку. Плоди цієї лікарської трави складаються з численних плодів-сім’янок, що розташовані у формі кільця. Цвітуть калачики з липня по серпень.
Калачики лісові зустрічаються у чагарниках, світлих лісах, біля доріг, на городах, в садах, на полях і засмічених територіях практично по всій території нашої країни. Однак найбільша кількість калачиків росте на півночі лісостепу та в лісових регіонах України.
Хімічний склад, заготівля та зберігання калачиків лісових
Хімічний склад калачиків лісових схожий на склад калачиків мавританських. У надземній частині трави є значна кількість дубильних і слизистих речовин, а також каротин, цукор та вітамін С. Квіти рослини містять барвники мальвідин і мальвін.
Для приготування лікувальних засобів застосовують коріння калачиків (Radix Malvae silvestris), квітки (Flores Malvae silvestris), листя (Folia Malvae silvestris), а іноді цілком всю рослину (Herba Malvae silvestris). Надземна частина рослини калачики лісові і листя заготовляють під час цвітіння. При цьому листя обривають таким чином, щоб довжина черешків була не більш ніж 2 см. Квіти рослини заготовляють до їх розпускання, відокремлюючи квітконіжки та залишаючи чашечки. Спочатку зібрану сировину розкладають на сонці для пров’ялювання, а через добу складають сушити у наметах. Після висушування отримують близько 22 % сушеної трави, до 18 % квітів і 16 % листя. До лікарських рослин калачики лісові відносяться неофіційно, зберігати готовусировину слід в сухих темних приміщеннях.
Фармакологічні властивості та застосування калачиків лісових
Калачики лісові проявляють пом'якшувальну, обволікаючу, знеболюючу, заспокійливу та відхаркувальну дію. Відомо також, що слиз цієї трави забезпечує антитоксичний ефект і має адсорбційні властивості.
Лікарські препарати з калачиків лісових вживають внутрішньо при хворобах дихальних шляхів (охриплість, напади сухого кашлю, бронхіт), а також при діареї та запальних захворюваннях кишечника і шлунку.
З метою підсилення терапевтичної дії листя і квітки калачиків лісових застосовують разом з цвітом гречки звичайної, маку дикого, підбілу звичайного і трави медунки лікарської.
Застосовуються калачики лісові в основному як зовнішній засіб для полоскань, примочок, обмивань, припарок пи гінгівітах, запаленнях верхніх дихальних шляхів, а також для лікування геморою, ангіни, виразок, опіків, ран, виразок, а також при різноманітних видах дисгідрозу та інших шкірних захворювань.
Слід зазначити, що калачики лісові у багатьох випадках успішно застосовуються замість алтеї лікарської. З цієї рослини можна приготувати лікувально-профілактичні салати.
Рецепти з калачиків лісових
Як внутрішній засіб вживають настій з листя або квітів. Для цього 1 столову ложку трави заливають двома склянками окропу і витримують годину. Вживати цей настій потрібно три рази на день по півсклянки до вживання їжі, додаючи трохи меду.
Щоб приготувати настій з листя калачиків лісових, слід залити склянкою кип’яченої холодної води дві чайні ложки сировини і настоювати протягом 5 годин. Щодня слід випивати по склянці такого настою.
Для приготування салату з калачиків лісових необхідно взяти промите молоде листя рослини і занурити на 1 хвилину в окріп. Потім його подрібнюють та додають хрін, цибулю, вершки і сіль за смаком. На 100 грамів трави додають приблизно по 25 грамів цибулі, хрону і вершкового масла.
Зовнішньо застосовується відвар листя і квітів калачиків лісових, який готується з 1 столової ложки трави і склянки води. Такий відвар можна використовувати для примочок і полоскань.
Помічним також є настій з порівну взятих квітів алтеї лікарської, калачиків лісових, дивини густоквіткової та бузини чорної. Суміш з вказаних трав у кількості 2 чайні ложки заливають склянкою окропу і використовують для полоскань.
При збільшенні селезінки можна використовувати суміш з 200 грамів калачиків лісових, квітів ромашки лікарської, полину звичайного та 150 грамів зерен вівса посівного. Сировину заливають окропом у кількості 5 літрів, залишають настоюватись на 1 добу, потім проціджують і виливають у ванну з водою, яку бажано приймати перед сном.