Калачики мавританські (Malva mauritiana, мальва мавританська) – це трав'яниста дворічна, майже гола або розсіяно волосиста лікарська рослина, що відноситься до родини мальвових. Ця трава має кругле, прямостояче, розгалужене або пряме стебло висотою від 50 до 200 см. Листя калачиків мавританських довгочерешкове, чергове, заокруглене, п’яти або семилопатеве, опушене біля основи, із зубчиками по краях. Квіти цієї рослини двостатеві, правильні, розташовані на довгих ніжках, від 2 до 5 квіток міститься в пазухах листків. Віночок квітки складається з п’яти широких, великих, обернено-яйцеподібних, пурпурово-фіолетових, з виїмками у верхній частині пелюсток. Пелюстки мають темні жилки, їх довжина в декілька разів більша від довжини чашечки. Плоди калачиків – розміщені кільцем численні сім’янки. Цвіте ця лікарська трава з липня по серпень.
Калачики мавританські часто ростуть на засмічених місцях, біля парканів, тинів, у садах і на городах, у ярах і на луках майже всюди на території України.
Заготівля та хімічний склад калачиків мавританських
Для приготування лікувальних засобів застосовується коріння (Radix Malvae mauritiana), квіти (Flores Malvae mauritiana), листя (Folia Malvae mauritiana) і трава (Herba Malvae mauritiana). Надземну частину рослини або тільки листя збирають в період цвітіння. При цьому листя обривають таким чином, щоб черешки мали довжину менше 2 см. Квіти калачиків мавританських заготовляють до розпускання, без квітконіжок але з чашечками. Коріння рослини викопують осінню. Відразу після збору сировини її трохи пров'ялюють на сонці, після чого розкладають сушити під наметом або в приміщенні. Готової до зберігання сировини отримують від 16 до 22 % відносно ваги зібраної трави.
Хімічний склад калачиків мавританських такий же, як і калачиків лісових. Надземна частина цієї рослини має у складі багато слизистих і дубильних сполук, вітамін С, каротин і цукор. Крім цього, квіти трави містять барвники мальвін та мальвідин.
Застосування та лікувальні властивості калачиків мавританських
Калачики мавританські проявляють заспокійливу, знеболюючу, обволікаючу, відхаркувальну та пом'якшувальну дію. Крім цього, слиз рослини має значні адсорбційні властивості, завдяки чому зменшує інтоксикацію.
Ліки з калачиків мавританських вживають внутрішньо при лікуванні різноманітних захворювань верхніх дихальних шляхів, таких як сухий кашель, бронхіт, охриплість, а також від запальних хвороб кишечника і шлунка.
Для того, щоб досягнути більш значного лікувального ефекту, листя і квіті цієї трави змішують з цвітом підбілу звичайного, гречки звичайної, травою медунки лікарської та маком диким.
Зовнішньо калачики мавританські застосовують для обмивань, полоскань, компресів та примочок. Вони будуть ефективні при запаленнях дихальних шляхів, гінгівітах, геморої та ангіні. Застосовуючи ліки з цієї лікарської рослини, можна успішно лікувати виразки, опіки, різноманітні форми дисгідрозів та цілий ряд дерматологічних хвороб.
Корені калачиків можна використовувати як замінник алтеї лікарської, а з молодого листя трави готувати лікувально-профілактичні салати.
Рецепти з калачиків лісових
Як внутрішній засіб вживають настій з листя або квітів. Для цього 1 столову ложку трави заливають двома склянками окропу і витримують годину. Вживати цей настій потрібно три рази на день по півсклянки до вживання їжі, додаючи трохи меду.
Щоб приготувати настій з листя калачиків мавританських, слід залити склянкою кип’яченої холодної води дві чайні ложки сировини і настоювати протягом 5 годин. Щодня слід випивати по склянці такого настою.
Для приготування салату з калачиків мавританських необхідно взяти промите молоде листя рослини і занурити на 1 хвилину в окріп. Потім його подрібнюють та додають хрін, цибулю, вершки і сіль за смаком. На 100 грамів трави додають приблизно по 25 грамів цибулі, хрону і вершкового масла.
Зовнішньо застосовується відвар листя і квітів калачиків мавританських, який готується з 1 столової ложки трави і склянки води. Такий відвар можна використовувати для примочок і полоскань.
Помічним також є настій з порівну взятих квітів алтеї лікарської, калачиків мавританських, дивини густоквіткової та бузини чорної. Суміш з вказаних трав у кількості 2 чайні ложки заливають склянкою окропу і використовують для полоскань.
При збільшенні селезінки можна використовувати суміш з 200 грамів калачиків мавританських, квітів ромашки лікарської, полину звичайного та 150 грамів зерен вівса посівного. Сировину заливають окропом у кількості 5 літрів, залишають настоюватись на 1 добу, потім проціджують і виливають у ванну з водою, яку бажано приймати перед сном.