Перейти до контенту

Калачики непомітні – фармакологічні властивості та використання рослини


рослина калачики для лікарських потреб Калачики непомітні (Malva neglecta) – це багаторічна або однорічна (дворічна) лікарська рослина, що належить до родини мальвових. Ця жорстко-волосиста трава має сіруватий відтінок. Стебла калачиків непомітних круглі, стоячі або лежачі, розгалужені при основі, їх довжина становить від 10 до 45 см. Листя калачиків довго черешкове, чергове, кругле, ниркоподібної форми, при основі виїмчасте а по краях – зубчасте. Пластина листка п’яти або семилопатева з ланцетними яйцеподібними прилистками. Квіти цієї трави двостатеві, правильні, блідо-рожевого кольору, розташовані на круглих квітконіжках. В пазухах листків знаходиться по 3 – 4 квітки. Пелюстки квітки глибоковиїмчасті, яйцеподібної форми, в декілька разів довші за чашечку. Цвітуть калачики непомітні з червня по вересень, їх плоди складаються з 12 – 16 сім’янок.

Калачики непомітні ростуть практично всюди. Цю лікарську рослину можна побачити біля дороги, на подвір’ях, засмічених місцях майже всюди на території України.

Фармакологічні властивості та використання калачиків непомітних

Щоб приготувати лікувальні засоби застосовується листя або ціла надземна частина рослини. Сировину заготовляють під час цвітіння і після збору трохи пров’ялюють на сонці. Після цього пров’ялену сировину висушують на відкритому повітрі під наметами. До категорії лікарських калачики непомітні відносяться неофіційно.

Хімічний склад калачиків непомітних, як і калачиків дрібненьких, повністю не досліджений. Трава має у складі дубильні речовини і слиз, у листі міститься близько 200 мг% аскорбінової кислоти, каротин і токоферол. Насіння рослини має від 17 до 18 % жирної олії.

Калачики непомітні проявляють обволікаючу, знеболюючу, пом'якшувальну, заспокійливу та відхаркувальну дію. Крім цього, слиз цієї рослини має антитоксичні властивості. Ліки з калачиків непомітних вживають внутрішньо для лікування хвороб дихальних шляхів (сухий кашель, бронхіт, охриплість), запалень внутрішніх органів (кишечника, шлунка), діареї.

Щоб досягнути більш значного лікувального ефекту, траву і квіти калачиків змішують з маком диким, травою медунки лікарської, підбілом звичайним та цвітом гречки звичайної. Таку суміш використовують для приготування примочок, обмивань, полоскань і припарок. Настої та відвари калачиків непомітних дуже ефективні при лікуванні виразок, ран, дисгідрозів та опіків. Їх можна успішно застосовувати для лікування дерматологічних захворювань.

Іноді траву калачиків застосовують при відсутності алтеї лікарської. З молодого листя цієї лікарської рослини можна готувати лікувально-профілактичні салати.

Рецепти застосування калачиків непомітних

Внутрішньо вживають настій з листя або квітів калачиків непомітних. Для цього столову ложку сировини запарюють двома склянками окропу, витримують годину і п’ють по півсклянки перед вживанням їжі три рази на добу, додавши трохи меду.

Настій листя калачиків готується також з двох чайних ложок сировини і склянки холодної води. Ляки настоюють від 4 до 6 годин, проціджують і випивають протягом дня одну склянку невеликими ковтками.

Для приготування салату потрібно чисте промите листя калачиків непомітних ошпарити окропом. Потім подрібнити, додати хрону, цибулі та солі за смаком. Заправляти такий салат краще вершками. На 100 грам листя рослини слід взяти по 25 грам хрону і цибулі, та 20 – 30 грам вершків.

Як зовнішній засіб застосовується відвар з листя та квітів калачиків непомітних. На столову ложку сировини беруть склянку води. Цей відвар можна використовувати для примочок та полоскань.

Також для примочок і полоскання можна приготувати настій з порівну взятих квітів калачиків непомітних, бузини чорної, алтеї лікарської та дивини густоквіткової. На склянку окропу слід додати дві чайні ложки такої суміші.

Щоб отримати лосьйон з калачиків непомітних необхідно дві столові ложки листя залити на годину склянкою холодної води. Такий засіб застосовується для примочок при надмірно жирній шкірі обличчя.