Перейти до контенту

Касія вузьколиста – використання в народній медицині


фармакологічні характеристики трави касія Касія вузьколиста (Cassia angustifolia, сена індійська) – це невисокий прямостоячий кущ, що належить до родини цезальпінієвих. Його висота становить 1,2 - 1,8 м. Нижні гілки касії вузьколистої при підняті над землею. Листя цього куща парне, перисте, чергове. Кожен листок складається з 4 - 5 пар зеленувато-синюватих листочків довжиною від 2 до 6 см і шириною від 1 до 2 см. Квіти касії жовтувато-золотистого відтінку, зигоморфні, великі, розташовані в пазушних китицеподібних суцвіттях. Плоди рослини зігнуті зеленкувато-коричневі боби. Вона зацвітає в липні і цвіте аж до осені. Насіння касії достигає у вересні.

Касія вузьколиста зустрічається у дикій природі Африки. Також цей кущ вирощують як однорічну рослину в Азербайджані та Середній Азії.

Заготівля і зберігання та хімічний склад касії вузьколистої

Для приготування лікувальних засобів застосовується листя касії (Folium Sennae), яке також називають александрійським листям, а також плоди куща (Folliculi Sennae), що мають назву александрійських стручків. Заготівля листя проходить в період вегетації 2 - 3 рази. Його обривають з пагонів вперше як тільки пожовкнуть нижні листки, потім вдруге приблизно через місяць, і втретє заготовляють листя, що відросло до початку заморозків. Плоди цього куща заготовляють як тільки вони повністю достигнуть, про що свідчить потемніння і розтріскування. Потім сировину розкладають на відкритому повітрі для просушування. Термін придатності лікувальної сировини складає три роки. Листя і плоди касії вузьколистої можна придбати в аптеках.

Цій рослині характерний особливий хімічний склад. У листі і плодах касії вузьколистої є значна кількість антраглікозидів, стеринів, флавоноїдів, а також пальмітинова, стеаринова, лінолева органічні кислоти. Крім цього, листя касії має смолисті речовини та сліди алкалоїдів.

Фармакологічні властивості та застосування касії вузьколистої

Касія вузьколиста відома своїми проносними властивостями. Рослина нормалізує роботу жовчовидільної системи і зменшує токсичність в печінці. Сильний проносний ефект зумовлений наявністю у складі рослини антраглікозидів, які стимулюють моторику кишечника. Після вживання цієї лікарської рослини проносний ефект проявляється через 5 – 8 годин.

Ліки з касії вузьколистої або касії гостролистої ефективні навіть при порушеному надходженні жовчі у кишечник, в той час як ліки з алое без жовчі практично не діють. Препарати з цієї рослини не впливають на нормальну функцію тонкого кишечника. На відміну від ревеню, ліки з касії не викликають закрепів після закінчення послаблюючої дії. Також від цього засобу не буває рідких випорожнень і неприємного відчуття в кишечнику, як це буває при вживанні таких проносних засобів, як сульфат магнію, корінь ревеню, кора крушини та ін.

Препарати з касії вузьколистої допомагають врегулювати роботу кишечника, тому їх застосовують при запорах у вагітних, атонічних хронічних запорах, при кишкових розладах у жінок під час клімактеричного періоду, а також як пом'якшувальний засіб для випорожнення при геморої та тріщинах заднього проходу. Слід зазначити, що ця рослина є одним із складників проти геморойних і проносних чаїв. Проносний ефект від вживання касії буде залежати від дозування. При вживанні 2 – 4 грам препарату людина відчуває легке послаблення, а при одноразовому вживанні 5 – 6 грам рослини виникає проносна дія.

Для уникнення звикання до засобів з касії бажано періодично їх замінювати іншими препаратами аналогічної дії. Також потрібно уникати застосування великих доз цієї рослини протягом тривалого часу, бо це викликає атрофію гладкої мускулатури товстої кишки. Ліки з касії довголистої можуть викликати такі побічні ефекти, як болі в животі, метеоризм та бурчання в животі, однак вони бувають досить рідко і повністю зникають після відміни препарату.

В Індії фармацевтичною промисловістю випускаються препарати глаксена (Glaxena) і сенаде (Senade), а в Китаї ця лікарська рослина використовується як засіб для покращення травлення та апетиту.

Рецепти з касії вузьколистої

Для внутрішнього вживання застосовується настій з двох столових ложок листя і склянки окропу. Ліки потрібно приймати по третині склянки двічі на добу – зранку і на ніч.

Аптечний препарат екстракт сени сухий (Extractum Sennae siccum) слід вживати по 1 або 2 таблетки тричі на добу або лише зранку і на ніч.

Віденський напій або складний настій сени (Inftisum Sennae compositum) потрібно приймати по столовій ложці дорослим або чайній (десертній) ложці дітям.

Препарат під назвою лакричний порошок (Pulvis Glicirrhizae compositus) п’ють розбавленим у воді двічі на добу по чайній ложці (доза тільки для дорослих).