Перейти до контенту

Кипарис вічнозелений – лікувальні властивості та хімічний склад


лікувальні властивості кипарису Кипарис вічнозелений (Cupressus sempervirens) – це голонасінна, вічнозелена, однодомна деревна лікарська рослина, що належить до кипарисових. У неї розлога або пірамідальна крона, що може сягати у висоту до 30 м. Листя кипариса перехресно-парне, лускоподібне, яснозеленого або темнозеленого забарвлення, іноді з синюватим відтінком. Молоді рослини мають голчасте листя.

Чоловічі шишки (мікростробіли) одиничні, мають видовжену форму і розташовані на кінчиках пагонів. На нижній стороні лусочок розташовані від 2 до 6 мікроспорангій. Жіночі шишки майже сферичні, більшого розміру, при основі сплющені, їх довжина сягає 3 см. Колір жіночих шишечок сіро-коричневий або сірий, вони блискучі, мають дерев’янисту структуру і достигають на другий рік. Одна шишечка складається з декількох пар багатогранних щитоподібних лусочок, які містять маленький шип.

Кипарис вічнозелений був завезений в Європу з Малої Азії, Ірану, островів Кіпр, Кріт та островів Егейського моря. Цю рослину вирощують в основному на Сході України як декоративну культуру.

Фармакологічні властивості та використання кипарису вічнозеленого

З метою виготовлення лікувальних засобів застосовуються достиглі шишки кипарису. До розряду лікарських рослин це деревце належить неофіційно.

Хімічний склад кипарису вічнозеленого своєрідний. Рослина містить від 3 до 5 % лимонену, близько 0,5 % ефірної олії, від 2 до 6 % терпінолену, від 1 до 3 % камфену, близько 4 % р-пінену, а також а-пінен і й-3-карен, що є складниками ефірної олії.

В основному кипарис забезпечує гігієнічну, санітарну та естетичну функції, бо ця рослина виділяє у середовище багато біологічно активних сполук. Було встановлено, що леткі фітонциди, які виділяються деревцем, знищують у повітрі шкідливі бактерії, які є збудниками поширених захворювань дихальних шляхів, а також позитивно впливають на людей, що хворіють хронічними легеневими захворюваннями.

Сукупність антимікробних і декоративних властивостей кипарису вічнозеленого забезпечує рослині широку популярність серед зелених насаджень курортів на півдні України.

Відвар з шишок кипарису використовується для приготування ванн від подагри. Для приготування такої ванни потрібно взяти третину відра шишок, залити до верху водою і варити протягом 20 - 30 хвилин. Після цього відвар охолоджують до кімнатної температури і застосовують за призначенням.