Перейти до контенту

Кір в дитини – що потрібно знати батькам?


кір в дитини лікування
- Характеристика збудника кору
- Патогенез кору
- Симптоми кору в дитини
- Ускладнення від кору
- Діагностика кору
- Методика лікування кору в дітей
- Прогноз та профілактика кору

Кір у дітей – це гостра вірусна інфекція, яка характеризується одночасним поєднанням специфічної висипки та катаральної симптоматики. Віруси цього захворювання потрапляють в організм дітей в основному повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період кору в дитини в більшості випадків складає 2 тижні, хоча може тривати до 1 місяця. Під час катарального періоду захворювання в дитини з’являється кашель, шийний лімфаденіт і пропасниця. Потім, на зміну цим симптомам приходить період висипки з типовою для кору послідовною появою окремих ділянок висипань. Період одужання починається приблизно через 2 тижні після появи перших симптомів захворювання. Діагностування та виявлення кору в основному здійснюється на підставі клінічного огляду. Лікування кору в дітей переважно є симптоматичним і передбачає комплекс мір, направлених на зменшення інтоксикації, температури тіла, та підвищення захисних властивостей організму дитини.

Характеристика збудника кору

Вірус кору РНК-, належить до роду Morbillivirus. Цей мікроорганізм є досить нестійким у зовнішньому середовищі, він деактивується висушуванням, впливом сонячного проміння, ультрафіолетовими променями та нагріванні до температури 50 градусів. Вірус кору може зберігати життєдіяльність при кімнатній температурі протягом 1-2 днів, а при пониженні температури до оптимального для цього вірусу значення від -20 до -15 градусів він продовжує свою активність протягом кількох тижнів.

Основним джерелом зараження є інші діти, що хворіють кором. Слід зауважити, що максимальне виділення вірусів припадає на останні 2 дні інкубаційного періоду та продовжується протягом всього продромального періоду і 4 днів періоду висипань. В окремих випадках період контагіозності в дитини може затягнутись до 10 днів з дня появи екзантеми. Також необхідно зауважити, що безсимптомного носійства кору не буває.

Зараження дитини кором відбувається аерозольним повітряно-крапельним шляхом. Виділення вірусу хворою дитиною в навколишнє середовище відбувається в момент чхання, відкашлювання, або просто під час дихання при розмові. Дрібнодисперсна суспензія поширюється в межах приміщення потоком повітря. У зв’язку із слабкою стійкістю вірусу контактно-побутовий шлях поширення інфекції неможливий. Також при зараженні кором вагітної жінки інфекція може передатись плоду внутрішньоутробним шляхом.

Діти є дуже сприйнятливими до кору, однак після перенесення захворювання в них виробляється напружений довічний імунітет. В більшості випадків захворювання діти переносять у ранньому віці, а в підлітків та дорослих кір буває вкрай рідко, але перебіг захворювання відбувається набагато важче. Слід відмітити, що пік захворюваності дітей на кір завжди спостерігається у зимово-весняний сезон, а найменша кількість рецидивів виникає з серпня по вересень. У зв’язку з проведенням в останні роки планового щеплення захворюваність кором суттєво зменшилась.

Патогенез кору

Вірус здатний потрапити в організм дитини через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і потрапити в клітини покривного епітелію. Звідти інфекція поширюється по всьому організму дитини з потоком крові, та накопичується в структурах ретикулоендотеліальної системи.

Вірус кору характеризується тропністю до покривних тканин (слизові оболонки дихальних шляхів, ротової порожнини, шкіра, кон'юнктива). В окремих випадках може відбутись ураження головного мозку та розвиток енцефаліту. Уражений вірусом кору епітелій слизової оболонки респіраторної системи дитини може піддаватися некрозу, відкриваючи таким чином шлях для бактеріальної інфекції. Існує гіпотеза, що вірус кору має здатність довго перебувати в організмі дитини, що створює так звану повільну інфекцію, яка є причиною виникнення таких системних захворювань, як склеродермія, розсіяний склероз, системний червоний вовчак та ін.

Симптоми кору в дитини

Інкубаційний період кору триває від 1 до 2 тижнів. При введенні імуноглобуліну цей період подовжується до 4 тижнів. Найчастіше перебіг захворювання проходить з поступовою зміною трьох періодів: катарального, періоду висипань та періоду реконвалесценції.

Катаральний період зазвичай починається з підвищенням температури та розвитком симптомів загальної інтоксикації. При цьому лихоманка може бути критично високою, а хвора дитина може скаржитись на сильний головний біль, озноб, слабкість та безсоння. Чим менша дитина – тим більш згладженою буде симптоматика проявів кору.

Паралельно з симптомами інтоксикації у перші дні захворювання з’являється в дитини сухий кашель, слизисто-гнійна ринорея, світлобоязнь та кон'юнктивіт з гнійними виділеннями, який супроводжується значним набряком повік. В цей період у дитини помічається гіперемія зіву, з’являється зернистість задньої стінки глотки та одутлість обличчя. В більш дорослих дітей та підлітків катаральні ознаки є менш виразними, однак може спостерігатись реґіонарний лімфаденіт (при цьому найбільше уражаються шийні лімфовузли). Дихання у дітей стає жорстким з характерними сухими хрипами. Деколи захворювання кором може супроводжуватися кишковими розладами та диспепсичними симптомами (відрижка, нудота, печія та блювання).

Перший період гарячки у дітей триває зазвичай 3-5 днів, потім температура спадає. Наступного дня знову вона знову підіймається, спостерігається посилення катаральних явищ та інтоксикації, а на поверхні слизовій щік з’являються характерні плями Філатова-Копліка-Бєльського, які є типовим клінічним симптомом кору. Ці плями знаходяться на внутрішній поверхні щік дитини, навпроти малих корінних зубів. Зовні вони схожі на трохи підняті над поверхнею щік ділянки білого відтінку та оточені вузьким паском гіперемійованої слизової. Після того, як в дитини появляється висипка, ці плями зникають, хоча у підлітків та дорослих людей вони можуть впродовж кількох днів висипань. Одночасно на м'якому та твердому піднебінні виникає енантема, яка має вигляд червоних плям неправильної форми розміром в кілька міліметрів. Ці плями зливаються докупи через 2 дні та перестають бути помітними на тлі загальної гіперемії слизової оболонки.

Тривалість катарального періоду кору в дітей становить близько 5 днів, а в дорослих – до тижня часу. Після цього починається період висипань.

Висипка в дитини при корі починається з волосистої частини голови та позаду вух. Потім вона поширюється на шию та обличчя. На наступний день висипка покриває вже плечі і тулуб дитини, а на третій день вона поширюється на кінцівки і починає бліднути на обличчі. Описана послідовність висипки є типовою лише для кору, що служить значущою ознакою для диференціальної діагностики.

Висипання під час кору в дітей схожі на яскраву плямисто-папульозну екзантему, що має схильність до злиття у фігурні групи з проміжками, на яких шкіра залишається без змін. В дорослих та підлітків висипка є більш виразною, ніж у малих дітей, а при важкому перебігу вона може проявляти геморагічний характер. В цей період зазвичай посилюється інтоксикація, лихоманка і катаральна симптоматика.

Початок періоду реконвалесценції припадає на 7-10 день з дня початку захворювання в дитини. Ознаками початку реконвалесценції є полегшення симптоматики, спадання температури тіла, регрес елементів висипки, які зникають в такому ж порядку, як і появилися. Під час зникнення вони залишають на поверхні шкіри світло-коричневі плями з підвищеною пігментацією, котрі зникають на 5-7 день. Крім цього на ділянках світло-коричневого відтінку деякий час зберігається висівкоподібне лущення шкіри. Під час періоду реконвалесценції в дитини значно знижується імунітет організму.

Однією з досить поширених нетипових форм цього захворювання є абортивний кір, що має такий же початок, як і в звичайного кору, однак через 2 дні симптоми захворювання зменшуються, висипка поширюється на обличчя і тулуб дитини та починає регресувати. При цій формі кору лихоманка, як правило, буває лише в перший день появи висипки. Також завдяки серологічним методам дослідження може бути виявлена субклінічна форма кору в дитини.

Ускладнення від кору

Захворювання найчастіше викликає ускладнення у формі вторинної бактеріальної пневмонії. В маленьких дітей може виникати ларингіт (запалення гортані) та бронхіт, що може призвести до розвитку помилкового крупу, який загрожує асфіксією. У більш дорослих дітей кір може бути причиною захворювання на менінгіт, поліневрит та менінгоенцефаліт. Більш рідким, дуже небезпечним, але ймовірним ускладнення є ще коровий енцефаліт.

На сьогоднішній день лікарі схильні до теорії розвитку аутоімунних захворювань, яка базується на тому, що вірус кору може приймати участь в патогенезі вищевказаних захворювань.

Діагностика кору

Діагностика та виявлення кору в дітей успішно здійснюється методом аналізу клінічних проявів. При цьому загальний аналіз крові свідчить про типову для вірусної інфекції симптоматику - лімфоцитоз та помірну лейкопенію, плазмоцитоз та підвищену ШОЕ. Іноді концентрація клітин білої крові може залишатися в нормі. Результати спеціальних серологічних та бактеріологічних досліджень (які досить рідко використовуються під час діагностики кору в клінічній практиці) мають ретроспективний характер.

Якщо виникає підозра на розвиток пневмонії в дитини, призначається рентгенографія легенів, а у разі розвитку неврологічних ускладнень дитині необхідна консультація невролога з призначенням ЕЕГ головного мозку. Щоб діагностувати менінгіт можлива люмбальна пункція.

Методика лікування кору в дітей

Найчастіше кір у дітей лікують амбулаторно. При цьому в обов’язковому порядку госпіталізують дітей з важким ускладненим перебігом захворювання на основі епідеміологічних показників.

Постільний режим необхідний дитині протягом всього гарячкового періоду. Високоефективних методів етіотропної терапії кору на сьогоднішній день не розроблено і процес лікування зводиться в основному до полегшення симптомів та профілактики ускладнень. Одним із запобіжних та допоміжних заходів, що допомагають знизити токсикоз, є забезпечення дитини великою кількістю напоїв. Більш інтенсивні заходи для зниження інтоксикації застосовуються при дуже важкому перебігу захворювання.

Під час лікування діти повинні обов’язково дотримуватися гігієни очей і рота, та якомога далі триматися від яскравого освітлення. В якості симптоматичного та патогенетичного лікування дітям призначають жарознижуючі та антигістамінні препарати, а також курс вітамінотерапії та адаптогени. У перші дні захворювання симптоматику помітно послаблює вживання інтерферону, а при загрозі виникнення вторинної інфекції дітям призначаються антибіотики з широким спектром дії. При захворюванні на коровий енцефаліт необхідні значні дози преднізолону та інших препаратів для інтенсивної терапії.

Прогноз та профілактика кору

Неускладнена форма захворювання в більшості випадків завершується повним одужанням дитини, без будь-яких косметичних дефектів, які залишають після себе інші інфекційні захворювання в період висипки. Несприятливим може бути лише прогноз розвитку корового енцефаліту.

Типова загальноприйнята профілактика кору полягає в плановому щепленні дітей живою коровою вакциною. Перший раз щеплення проти кору роблять дітям у віці 1 року. Повторна вакцинація проводиться в 6 років. При захворюванні на кір дітей ізолюють на 10-денний період, щоб обмежити контакт з дітьми, які ще не хворіли на кір та не отримали щеплення.