Перейти до контенту

Китятки сибірські – хімічний склад і застосування


народні засоби з китяток Китятки сибірські (Polygala sibirica, сибірська сенега) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини китяткових. У китяток сибірських багатоголове невеликого розміру коріння, що плавно переходить в малорозгалужений стрижневий корінь. Рослина має багато стебел, вони малорозгалужені, притиснено-опушені, завдовжки 10 – 30 см. Листя цієї трави має цілі краї, цілісне, чергове, еліптично-ланцетне, черешкове, з незначною опушеністю зверху і голе знизу. Довжина листків становить 15 - 35 мм, а ширина – близько 10 мм. Квіти китяток сибірських неправильні, двостатеві, синього або блідо-фіолетового кольору, розташовані на пониклих квітконіжках та зібрані у вершкові або пазушні односторонні китиці. Плід рослини – сплюснута двогнізда серцеподібної форми коробочка. Цвітуть китятки з травня по липень.

Китятки сибірські можна знайти на кам’янистих схилах, вапнякових ґрунтах, глинистих або крейдяних відслоненнях Лісостепу. Вони зустрічаються поблизу Дністра і його приток, на південному сході річки Дінця, а також на вододіл річок Міусу і Кальміусу.

Заготівля, хімічний склад і використання китяток сибірських

Для приготування лікарських засобів застосовуються коріння рослини (Radix Polygalae sibiricae). Перед тим, як надземна рослина почне в'янути, коріння викопують, ретельно очищають від ґрунту і висушують у затінку або на сонці. Мити водою сировину не можна. Готового до зберігання коріння отримують близько 30 % від ваги свіжої сировини. Термін зберігання становить 4 роки, до розряду лікарських рослин китятки належать неофіційно.

Хімічний склад китяток сибірських майже такий, як і китяток чубатих. До складу рослини входять такі сапоніни, як полігалова кислолта і сенегін, а також ефірна і жирна олії, таніни та глікозид гаультерин.

Китятки сибірські відомі як хороший відхаркувальний засіб, що часто використовується при гострих і хронічних хворобах дихальних шляхів. Крім цього рослину успішно застосовують від запалення сечового міхура, проносів, як ранозагоювальний засіб та препарат для покращення апетиту.

Відвар коріння китяток сибірських для внутрішнього вживання готують з 20 грамів сушеного коріння і склянки окропу. Приймати такі ліки потрібно по столовій ложці від 3 до 5 разів на добу. Побічної дії прийом відвару не викликає.