Перейти до контенту

Китятки великі – фармакологічні властивості та способи використання


від чого допомагають китятки Китятки великі (Polygala major) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, яка відноситься до родини китяткових. У неї підведені вгору, численні, з густим обтисненням, прості стебла, довжиною до 50 см. Листя китяток великих чергове, обернено-яйцеподібної, лінійної або ланцетної форми, з цілими краями. Верхні листки і нижні майже однакового розміру і форми. Квіти цієї рослини неправильні, двостатеві, утворюють китиці на верхівках стебел. В одному суцвітті знаходиться від 25 до 50 квіток. Віночки квітів можуть бути білого, рожевого, фіолетового або синього кольору, їх довжина становить 12 - 15 мм. Плоди китяток великих, сплюснуті з двох сторін коробочки. Цвіте ця трава з травня по липень.

Китятки великі найчастіше можна побачити на вапняках Кримського півострова.

Хімічний склад та лікувальні властивості китяток великих

Лікувальні засоби готують з усіх частин цієї трави. Сировину заготовляють як тільки рослина зацвітає. Китятки викопують разом з корінням, очищають і висушують на відкритому повітрі або в приміщенні при хорошій вентиляції. До лікарських рослин ця трава відноситься неофіційно.

Хімічний склад китяток великих, так само як і китяток гіркуватих, містить ефірну і жирну олії, глікозиди, таніни і сапонінові сполуки (полігалова кислота, сенегін).

Китятки великі застосовуються в народній медицині у якості ефективних відхаркувальних ліків для лікування хронічних і гострих захворювань дихальної системи (запалення легень, бронхіальна астма, ларингіт, туберкульоз, бронхіт, емфізема і т.п.). Також цю траву можна застосовувати для покращення апетиту, від проносів, катару кишково-шлункової системи, а також для кращого виділення молока в годуючи жінок. Іноді китятки великі використовуються як зовнішній засіб від екземи та наривів.

Для прийому внутрішньо готують настій з чайної ложки трави і двох склянок окропу. Після двохгодинного відстоювання ліки слід процідити і вживати чотири рази на добу по півсклянки перед вживанням їжі. Отриману в результаті проціджування кашку можна застосовувати як зовнішній засіб. Побічного ефекту вживання настойки з китяток не викликають.