Перейти до контенту

Китятки звичайні – лікувальні властивості та використання в медицині


трава китятки в нетрадиційній медицині Китятки звичайні (Polygala vulgaris) – це трав’яниста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини китяткових. Вона має багато розгалужених або простих голих стебел довжиною 20 - 30 см. Листя цієї рослини просте, чергове, з цілими краями. Нижні листки округлої або яйцеподібної форми, тупуваті, звужені в бік черешка, їх довжина 1 - 2 см. Всі решта листки гострі, сидячі, лінійно-ланцетні, більшої довжини ніж нижні. Квіти китяток звичайних неправильні, двостатеві, синього кольору, п’ятипелюсткові, зібрані у рідкі китиці. Довжина приквіток менша від довжини квіткових бруньок, вони не утворюють чубків на вершках суцвіття. Плоди китяток коробочки, рослина цвіте з червня по липень.

Китятки звичайні можна знайти на луках і вологих ґрунтах Карпат, трохи рідше ця лікарська рослина зустрічається на Поліссі та Розточчі-Опіллі.

Фармакологічні властивості китяток звичайних

У якості лікувальної сировини застосовується трава, яку заготовляють у період цвітіння, а коріння китяток викопують осінню. До розряду лікарських ця рослина належить неофіційно.

Хімічний склад китяток звичайних такий же, як і китяток сибірських. Ця трава має значну кількість сапонінів та інших корисних сполук.

Відвар цієї рослини разом з корінням іноді застосовується в народній медицині у якості відхаркувального засобу при хронічних і гострих катарах легень, бронхів та горла. Щоб його приготувати, потрібно взяти 10 грамів подрібненого коріння з травою і залити двома склянками окропу. Вживати відвар потрібно 3 – 4 рази на добу по столовій ложці.