- Коли має сидіти дитина?
- Чому дитина відмовляється сидіти?
- 3МР (затримка моторного розвитку) в дітей
- Дитина 8 місяців не сидить - що робити батькам?
Дуже часто молоді батьки, в сім'ї яких з'явилась дитина, задають собі та лікарям багато запитань, що стосуються розвитку малюка. Наприклад, молоді мами часто цікавляться такими питаннями, як: «Коли дитина починає сидіти?», «Чому дитина ще не сидить?», «Чому дитина сидить погано?», «У скільки місяців діти повинні впевнено сидіти?», «Як правильно вчити дитину сидіти?», «В якому віці зазвичай немовлята сідають - в 4, 5, 6, 7, 8 місяців?», «Як правильно повинна сідати дитина?», «Коли можна вперше садити дитину?», «Зі скількох років повинен сідати хлопчик та дівчинка?», «До кого звернутись, якщо дитина не хоче сідати?», «Як привчити дитину правильно сидіти?», «В якому віці можна садити недоношену дитину?», «Чи правильно сидить дитина?», «Чому малюк гойдається коли сидить?». Давайте розглянемо всі ці типові питання більш детально і зупинимося на правильних відповідях.
Коли має сидіти дитина? Моторний і психічний розвиток дитини
Психомоторний розвиток дитини є дуже важливим показником її стану здоров'я. Приблизно в 5 місяців у хлопчиків та дівчаток практично повністю зникають всі фізіологічні рефлекси, що характерні новонародженим дітям, окрім смоктального. Діти рівно стоять при підтримці, відмінно перевертаються зі спини на живіт. В 6 місяців у дітей спостерігається оптична реакція опори на руки. І приблизно в 6 місяців дитина вчиться сидіти. В 7 місяців дитина вже має самостійно сідати і самостійно ставати рачки. Малюк в цьому віці розглядає іграшки, перекладає їх з руки в руку, стукає ними по ліжку та підлозі, може кидати іграшки двома руками. Вже у 8 місяців дитина має впевнено самостійно сидіти, без допомоги матері або батька сама ставати на коліна і лазити на руках і ногах. Також у 8 місяців діти часто самостійно встають і, тримаючись за опору, переставляють ніжки. Досягнувши 9 місяців дитина повинна добре ходити з будь-якою опорою і впевнено переставляти ніжки при підтримці за дві руки. Також діти у 9 місяців самостійно беруть дрібні предмети двома пальчиками і можуть самостійно складати пірамідки. Крім цього, на прохання батьків щось принести, діти завзято намагаються догодити батькам, шукаючи потрібні предмети. В 10 місяців дитина має дуже добре крокувати та ходити біля опори, тримаючись за неї однією рукою. Також діти цього віку можуть вже підійматись по невисокій стійкій драбинці. Після 10 місяців хлопчики та дівчатка намагаються повторювати за дорослими нові склади та вимовляти прості слова: мама, тато, баба. В 11 місяців діти вже самостійно і впевнено стоять і ходять лише злегка утримуючись за опору, а також здатні вже зробити кілька кроків без підтримки та опори. Перші самостійні кроки без підтримки діти роблять в 1 рік. При цьому вони, звичайно, можуть нормально сидіти. Отже, семимісячна дитина при нормальному розвитку має самостійно сидіти, без підтримки дорослих, а також самостійно сідати.
Чому дитина відмовляється сидіти?
У зв’язку з чим шестимісячна, восьмимісячна, дев'ятимісячна, десятимісячна, одинадцятимісячна або річна дитина, хлопчик або дівчинка, не хоче сідати? На жаль, таких причин дуже багато. Основними причинами є відставання дитини в моторному і психомоторному розвитку, внутрішньоутробна гіпоксія плода, внутрішньоутробна затримка розвитку плода, перинатальна енцефалопатія, кесарів розтин, родова травма, щеплення та ускладнення після вакцинації, підвищення внутрішньочерепного тиску, ліквородинамічні порушення, внутрішньоутробна інфекція, недоношеність дитини або її переношеність, загроза переривання вагітності, низька оцінка новонародженого за шкалою Апгар, слабка пологова діяльність, анемія вагітних жінок, швидкі або стрімкі пологи, токсикоз та гестоз при вагітності, гемолітична хвороба новонароджених, передчасні пологи, передчасний відхід навколоплідних вод, маловоддя, багатоводдя, соматичні та ендокринні захворювання матері, багатоплідна вагітність, приготовані плаценти, вроджені вади розвитку та багато інших причин.
ЗМР (затримка моторного розвитку) в дітей
Якщо дитина в 7 місяців самостійно ще не сідає, то це прийнято вважати ознакою такого захворювання, як затримка моторного розвитку (скорочено ЗМР), або затримка рухового розвитку. Затримка психомоторного і моторного розвитку в дітей, як правило, супроводжується затримкою її психічного розвитку. В таких випадках дитячі лікарі встановлюють діагноз ЗПЕР або затримка психоемоційного розвитку дитини.
Дитина 8 місяців не сидить - що робити батькам?
Якщо малюк віком 8 місяців ще не сидить, а тим більше, якщо дитина не сідає в 9, 10, 11 або 12 місяців, тоді потрібно обов'язково звернутися до фахівців, тому що при більш ранньому початку лікування є значно менше шансів, що в дитини не буде церебрального паралічу, затримки мовного і психомоторного розвитку, синдрому тонусних розладів, алалії та дислалії. Не слід втрачати дорогоцінний час. Якщо дитина не сидить, пізно починає сідати, погано самостійно сидить на місці, сидячи намагається спати, не хоче сидіти на горщику, не хоче їсти сидячи, постійно гойдається при сидінні, дитина не може довго сидіти в автокріслі, не може сидіти на заняттях в садку або на уроках, постійно сидить на колінах, дитина дуже нудиться під час сидіння, не хоче сидіти без підтримки - всі ці факти свідчать про наявність проблем зі здоров'ям малюка.