- Чи давати дітям звичайний чай?
- В якому віці дітям можна давати чай?
- Як дітям потрібно вживати чай?
- Чаї з добавками для дітей
Для всіх батьків найважливішим питанням завжди є здоров'я їхньої дитини. Як відомо, на правильний і гармонійний розвиток дітей можуть впливати різні фактори, найважливішим з яких, безумовно, є дитяче харчування. Харчування малюків дуже відрізняється від харчування дорослих людей, особливо коли йде мова про перші місяці життя дітей. Як відомо, у маленьких дітей асортимент харчових продуктів значно менший, ніж у підлітків та дітей молодшого шкільного віку. Враховуючи такі особливості раціону, в молодих мам зазвичай виникає багато запитань стосовно вибору продуктів для дитини та їх кількості. При цьому потрібно знати, з якого віку дитині можна давати ті чи інші продукти. Саме таке питання стосується і такого традиційного напою, як звичайний чорний і зелений чай.
Дитячі лікарі не відносять чай до основних продуктів харчування немовлят, однак напій дуже часто вводиться в раціон батьками самостійно. В першу чергу це пояснюється бажанням дорослих якомога швидше адаптувати дитину до традиційної їжі. Відразу зазначимо, що в окремих випадках зелений чай спеціально вводиться в раціон харчування малюків у зв’язку з необхідністю. Така необхідність може виникати у місячних дітей, коли усунення деяких проблем зі здоров’ям можливе завдяки вживанню зеленого чаю та інших трав’яних чаїв.
Чи давати дітям звичайний чай?
Більшість дорослих людей не можуть навіть уявити свій раціон харчування без чаю. Але чи можна давати чай дітям? Наскільки безпечним буде цей напій для організму дитини? В першу чергу потрібно зрозуміти, що звичний для дорослих людей чай повинен відрізнятися від такого ж напою для малюків. Давайте розглянемо питання про те, чому не варто давати дітям звичайний чорний чай?
Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує не включати в дитячий раціон зелений або чорний чай до досягнення малюками дворічного віку. Це пов'язано з такими факторами.
1. Чаї містять дубильні речовини, що сприяють зв'язуванню заліза і перешкоджають його всмоктуванню в кишково-шлунковій системі. Внаслідок вживання такого чаю дітьми значно підвищується схильність до захворювання на анемію.
2. Вміст кофеїну, що пов'язаний з танінами. Таке поєднання чинить більш м'який вплив на організм, але значно збільшує тривалість дії. Кофеїн, що міститься у чаї, також називають теїном - речовина, яка порушує роботу нервової системи і значно посилює обмін речовин в організмі.
3. Підвищення інтенсивності роботи шлунка та перистальтики кишечника, збільшення температури тіла і посилене серцебиття. Діти, порівняно з дорослими, мають більш чутливий до компонентів чаю організм. Слід додати, що звичний для всіх нас чай зменшує утворення вітаміну D в організмі, а його недостача у дітей може викликати розвиток рахіту.
4. Наявність у складі чаю алкалоїдів, які мають сечогінну дію та розширюють кровоносні судини, що не є корисним для організму дитини.
5. Наявність пуринів, що відповідають за утворення солей і сечової кислоти. В новонародженої дитини і немовлят нирки ще не розвинені, тому вони не здатні виводити солі та сечову кислоту. Це спричиняє накопиченню шкідливих речовин у крові, що може викликати таку реакцію малюка, як дратівливість, підвищена збудливість, блювання і висипка на шкірі.
6. Наявність щавлевої кислоти, яка зв'язує кальцій та руйнує молочні зуби.
7. Наявність фарбувальних речовин, що відкладаються на чутливій емалі та забарвлюють зуби.
Пам’ятайте, що накопичення токсичних речовин, що містяться в чаї, відбувається поступово. Внаслідок цього вживання чаю немовлятами негативно проявляється в майбутньому. Це може бути алергія, гіперактівність в дитини, нічні жахи, погіршення пам'яті та нездатність концентрувати увагу.
В якому віці дітям можна давати чай?
Переде тим, як визначити правильно вікові обмеження вживання чаю дітьми, потрібно нагадати про існування таких двох основних різновидів цього напою, як зелений та чорний. Фактично обидва види чаю це один напій, що відрізняється технологією виробництва. Зелений чай не проходить ферментацію, на відміну від чорного чаю, в результаті чого зелений чай містить більше вітамінів, зокрема, трупи В та антиоксидантів. Однак в такому чаї міститься й більше кофеїну.
Листовий чай дітям рекомендується давати не швидше, ніж з 2 років. Але навіть з дворічного віку його можна давати малюкам невеличкими порціями. При цьому чай не повинен бути міцним і в ньому не має бути ніяких смакових добавок. Не менш важливо врахувати і якість чаю. Якщо дотримуватися цих правил, то в більшості випадків можна уникнути негативних наслідків вживання цього напою дітьми і чай буде корисним для організму малюків.
Щодо вживання зеленого чаю дітьми, його можна ввести в харчування значно пізніше ніж чорний, приблизно після досягнення десятирічного віку. Тобто давати зелений чай дитині можна тільки після повного зміцнення і формування організму.
Як дітям потрібно вживати чай?
Коли в дитини немає ніяких захворювань і патологій, вживати чай невеличкими порціями можна приблизно з 2 років. Однак потрібно пам’ятати про дотримання таких правил:
- кількість напою не повинна більшою ніж 150 мл на добу;
- спочатку бажано давати чорний чай, трав'яний або фруктовий;
- заварювати потрібно чай не міцний, щоб він мав світлий колір;
- розбавляти напій можна молоком, яке буде нейтралізувати шкідливі для дитини органічні сполуки;
- в чай не слід додавати цукор, мед або лимон;
- найкраще давати дитині чай зранку, оскільки напій має тонізуючу дію і може порушити дитячий сон;
- напій повинен бути свіжим, бо через годину після заварювання в чаї значно зменшується вміст вітамінів, а при підігріванні утворюються шкідливі речовини;
- чай має бути теплий, бо гарячий може викликати подразнення, опіки, руйнує емаль зубів, а холодний містить мало корисних речовин.
Після 2 років разову порцію чаю можна збільшити до 50 грамів і давати його 2 - 4 рази в тиждень, а від дітям 3 до 5 можна давати чай по 100 грамів. Починаючи з 7 років дітям можна вже пити більш міцний чай, заварюючи 1 чайну ложку на склянці окропу і пити його вже можна по 200 грамів декілька разів на тиждень.
Чаї з добавками для дітей
При введені чаю в раціон харчування дитини можна використовувати не лише звичайний традиційний напій, але й чаї з добавками. При цьому потрібно усвідомлювати, що далеко не всі добавки, які змінюють смак чаю, є корисними для організму і підвищують якість напою.
Візьмемо для прикладу цукор. Його кількість бажано значно обмежити або й взагалі відмовитись від вживання. При бажані випити солоденького чаю краще додати в напій трохи меду, який буде корисний для малюка, наприклад, при застуді та інших захворюваннях.
Покращити смак чаю можна не тільки медом. В напій можна додати ягоди і фрукти. Поширеними добавками у наші дні є шматки яблука, ягоди смородини і малини. Ці добавки підвищать у чаї вміст заліза та ряду вітамінів. Крім цього малина буде корисною для кишково-шлункового тракту і як засіб від температури. Щоб нормалізувати обмін речовин в дитячому організмі, в чай можна додати трохи м’яти, меліси або суниці.
Маленьким діткам серед добавок до чаю можна порадити молоко. Такий напій досить часто зустрічається в харчуванні дошкільних установ в раціоні діток до 3 років. Однак додавання молока в чай буде корисним і школярам молодших та старших класів. Якщо в чай додати молока, то в ньому будуть значно краще зберігатися мікроелементи і вітаміни. Хоча в чаї з молоком теж будуть присутні пуринові речовини і тонізуюча дія кофеїну в напої не зменшиться, такий чай буде мати певні переваги над звичайним, а саме:
- зменшиться концентрація чаю;
- нейтралізуються оксалати, що руйнують зубну емаль і потрапляють у кров;
- відбудеться зв'язування танінів та зменшиться їх негативна дія, що проявляється у подразненні слизової шлунку;
- зменшиться вплив чайних пігментів (барвників) на зубну емаль.