Коноплі посівні (Cannabis sativa) - це трав’яниста однорічна найчастіше дводомна лікарська рослина, що належить до родини коноплевих. У неї пряме, прямостояче, іноді розгалужене, кругле при основі та ребристе зверху стебло, довжина якого може сягати 2 метрів. Листя конопель супротивне, шорстке, пальчастороздільне, довгочерешкове, з дрібнозазубреними довголанцетними частинками, яких може бути від 5 до 9 одиниць. Тичинкові квіти конопель одностатеві, з простою оцвітиною, що складається з п’яти жовтих або білих часточок в китицях. Ці квіти розташовані у формі волотистого суцвіття. Маточкові квіти — сидяча, меншого розміру, має оцвітину в формі облямівки, утворюють колосоподібне суцвіття. Цвіте ця трава з червня до вересня, її плоди горішки.
Коноплі посівні вирощуються в Україні як олійна і текстильна культура, хоча досить часто ця трава дичавіє.
Фармакологічні властивості та хімічний склад конопель посівних
В медицині найчастіше застосовуються плоди конопель (Semen Cannabinis sativae), що відомі в широких колах як конопляне сім'я, а також вершечки стебел разом з листками та квітами, які зрізують з жіночих рослини.
Хімічний склад конопель посівних дуже відомий. Насіння цієї трави має у складі до 35 % жирної олії, від 3 до 5 % фітину, близько 13 % білків, холін, вітамін К та сліди глікозиду канабіну. Крім цього, рослина містить алкалоїди, каротин, ефірну олію та смолисті речовини.
Настій трави конопель посівних широко використовується в нетрадиційній медицині як снотворні та седативні ліки, що допомагають також як знеболюючий препарат.
Медичні препарати з плодів конопель, що готуються у формі настою або конопляного молочка, застосовуються як сечогінний, очисний, обволікаючий, зміцнюючий і пом'якшуючий засіб.
Препарати з конопель допомагають від запалень травної системи і сечової системи. Ця трава ефективна при олігурії, гонореї, альбумінурії, катарі сечового міхура, водянці, геморої, запаленні передміхурової залози, туберкульозі легень, гіпогалактії та нервовому виснаженні.
Смажене насіння конопель з додаванням незначної кількості солі застосовується в народній медицині як засіб для покращення роботи статевої системи. Есенція зі свіжої трави конопель посівних широко відома як гомеопатичний засіб.
Рецепти з конопель посівних
Внутрішньо вживають настій з подрібнених плодів конопель, який готується з двох склянок окропу і столової ложки сировини. Пити ці ліки слід 3 - 4 рази на добу по півсклянки перед вживанням їжі, додаючи в настій трохи меду.
Також можна приготувати настій з вершків стебел матірки, для якого необхідно чайну ложку подрібнених стебел залити склянкою окропу. Засіб настоюють дві години, проціджують і п’ють протягом дня ковтками. Денна доза складає дві склянки.
Для приготування конопляного молочка потрібно прополоскати в гарячій воді 50 грамів плодів, висипати їх в глиняну посудину і перетерти, додавши столову ложку цукру. Під час перетирання в посудину поступово додають склянку окропу. Отриману емульсію необхідно відцідити за допомогою марлі і вживати протягом доби малими ковтками. До емульсії можна додати фруктовий сік, цукор, каву або какао.
Змішавши у рівному співвідношенні конопляне насіння і гарбузове, дві склянки суміші перетирають в глиняному посуді, додавши поступово три склянки окропу. Потім суміш проціджують та вживають отримані ліки протягом доби, змішуючи з медом або цукром. Такий засіб допомагає при ниркових захворюваннях, які супроводжуються затримкою сечі та гематурією. Лікування слід продовжувати протягом декількох місяців.