Перейти до контенту

Королиця звичайна – застосування в нетрадиційній медицині


що лікує трава королиця Королиця звичайна (Chrysanthemum leucanthemum, Leucanthemum vulgare) - це трав'яниста багаторічна волосисто-кучерява або оголена лікарська рослина, що відноситься до складноцвітих (айстрових). У неї борозенчасте, вертикальне пряме, розгалужене у верхній частині або просте висхідне стебло довжиною до 80 см. Листя королиці звичайної надрізано-зубчасте або ціле. Довжина листка від 2 до 4 см. Нижні листки довго черешкові, обернено-яйцеподібної лопатевої форми, розташовані у вигляді прикореневої розетки. Листя на стеблі лінійно-довгасте або просто довгасте. сидяче. Квіти королиці звичайної великі, діаметром від 4 до 6 см, зібрані у вигляді одиничних кошиків, що знаходяться на кінчиках гілок і стебел. Крайні квіти білі, язичкові, несправжні, внутрішні - жовті, двостатеві, трубчаті. Цвіте ця трава з травня до вересня, її плоди сім'янки.

Королицю звичайну можна знайти всюди на території нашої країни. Вона росте на узліссях, полях, луках, в чагарниках серед бур'янів.

Хімічний склад і застосування королиці звичайної

Для приготування лікувальних препаратів застосовується сировина, яку збирають під час цвітіння рослини. До категорії лікарських трав вона належить неофіційно.

Хімічний склад трави королиці досліджений не повністю, але відомо про наявність у рослини інуліну, алкалоїдів та незначної кількості аскорбінової кислоти.

У нетрадиційній медицині королиця застосовується як сечогінний, глистогінний, проти спазматичний і знеболюючий засіб.

Настій рослини вживають для лікування гарячки, різноманітних простуд, туберкульозу, запалення легень, бронхіту, трахеїту, захворювань шлунка, при нетриманні сечі, а також у якості послаблюючого засобу та ліків від запалень жіночих статевих органів. Крім цього настій королиці приймають при недостатньому скороченні матки після пологів, маткових кровотечах, порушенні менструацій. Відомо, що ліки з трави королиці добре заспокоюють нервову систему.

Як зовнішній засіб траву застосовують для приготування ванн від судом у дітей та від спазмів кишечника. Інколи з цієї рослини роблять мазь, що допомагає від таких захворювань, як виразка, лишай та різноманітні висипи на шкірі.

Для внутрішнього вживання використовується настій з двох столових ложок сировини і склянки окропу. Ліки витримують 2 години, відціджують і п'ють тричі на добу по столовій ложці.

Для використання у якості зовнішнього засобу готують вдвічі міцніший ніж описаний вище настій. Щоб отримати мазь, королицю звичайну перетирають з невеликою кількістю вершкового масла і тримають в холодильнику.