Перейти до контенту

Коронарія зозуляча – лікувальні властивості та хімічний склад


хімічні властивості коронарії Коронарія зозуляча (Lychnis llos-cuculi, Coronaria flos-cuculi, зозулин цвіт) - це багаторічна трав'яниста притиснуто-короткоопушена лікарська рослина, що належить до гвоздикових. У неї вертикальне, борозенчасте, розгалужене у верхній частині стебло завдовжки 40 - 80 см. Листя цієї трави голе, шорстке, цілісне, супротивне, з цілими краями. Нижні листки лопатеподібні, довгасті, зібрані в прикореневу розетку, при основі сходяться в короткий черешок. Верхні листки сидячі, вузькі, ланцетні. Квіти коронарії зозулячої двостатеві, правильні, шестипелюсткові, зібрані у волотисте рідке суцвіття. У квітів рожеві, іноді білі пелюстки. Кожна пелюстка пальчаста, глибоко розділена. Цвіте коронарія з червня по серпень, її плоди коробочки.

Коронарія зозуляча росте практично всюди на території нашої країни. Цю траву можна знайти біля болота, на вологих луках, у чагарниках і на узліссях.

Заготівля та хімічний склад коронарії зозулячої

Для приготування лікувальних препаратів застосовується трава коронарії зозулячої, яку заготовляють в період цвітіння. Під час заготівлі сировини рослини зрізають серпом або ножем та висушують на горищі або під наметом, розклавши траву шаром товщиною від 2 до 5 см на тканині або папері. До розряду лікарських рослин ця трава належить неофіційно.

Хімічний склад коронарії зозулячої достатньо не вивчений. Є дані про те, що рослина містить невідомий глікозид, близько 1 % ліхнідину (сапоніноподібна речовина), аскорбінову кислоту та сліди алкалоїдів.

Застосування і властивості коронарії зозулячої

Ліки з цієї трави проявляють антисептичні та кровоспинні властивості. Під час досліджень було встановлено, що свіжий сік коронарії дуже ефективно знищує сінну паличку, золотий стафілокок і вульгарний протей. У традиційній медицині цю траву застосовують у формі екстракту при післяпологових кровотечах. Крім цього з коронарії виготовляють препарат флокулен.

У народній медицині рослина застосовується для лікування жовтяниці, сильного бронхіту, ниркового болю, при маткових кровотечах, а також як засіб від ревматизму і потогінний препарат. Є дані, що трава коронарія допомагає при неплідності, якщо з неї заварювати чай.

У якості зовнішнього засобу траву коронарію можна застосовувати для приготування компресів від корости, наривів, виразок, або просто для промивання ран.

Для внутрішнього вживання використовується настій, який готують з двох столових ложок трави і склянки окропу. Ліки слід пити три рази на добу по столовій ложці.

Зовнішньо застосовується настій з коронарії, для приготування якого потрібно взяти склянку окропу та 40 грамів сировини.