Перейти до контенту

Коронавірусна інфекція covid-19 – причини, ознаки і способи профілактики


що таке коронавірус і як з ним боротись
- Що таке covid-19 або коронавірусна інфекція?
- Шляхи зараження корона вірусом
- Симптоми зараження людини коронавірусом
- Можливі способи лікування коронавірусної інфекції
- Профілактика коронавірусної інфекції

Коронавірус, який поширився на країни Європи з Китаю, представляє собою новий небезпечний для людини мікроорганізм, що може викликати розвиток епідемії в країні або навіть на континенті. Давайте розглянемо, які можуть бути симптоми і причини зараження коронавірусом, а також способи ідентифікації захворювання і методи захисту від нього. Все це ми детально опишемо у статті.

Одразу зазначимо, що коронавірус 2020 року (який також почали називати китайським вірусом), з'явився наприкінці 2019 року в місті Ухань, де було вперше зафіксовано зараження людини та підтверджено методом ідентифікації цього мікроорганізму. Саме цей вірус є причиною масових респіраторних захворювань, які спричиняють часто ускладнення у формі пневмонії з відносно високою летальністю. Варто зазначити, що коронавірус на разі вивчений ще недостатньо, тому ефективних методів лікування на сьогоднішній день не розроблено. Однак ми розглянемо основну симптоматику і можливі шляхи полегшення перебігу хвороби, спричиненої таким ураженням.

Що таке covid-19 або коронавірусна інфекція?

Під коронавірусною інфекцією слід розуміти цілу низку вірусів. З даним на початок лютого 2020 року ця родина мікроорганізмів вже налічує 39 різновидів. Covid-19 складається з одно ланцюгової позитивної РНК, а його поверхня формою нагадує корону, що й стало причиною такої назви.

Ураження коронавірусом спричиняє розвиток гострої респіраторної інфекції або ГРВІ. Крім цього в людини може виникати розлад кишечника та розвинутися дихальна недостатність. Це типові симптоми зараження MERS-CoV або близькосхідним респіраторним синдромом. В деяких випадках розвивається в людини запалення легенів з розвитком SARS-CoV або важкого гострого респіраторного синдрому.

Шляхи зараження корона вірусом

Вчені дослідили, що коронавіруси притаманні тваринному світу, однак шляхом мутації деякі з них стали небезпечними і для людей. Тому коронавірусну інфекцію відносять до зооантропонозних (таких, що передаються не лише від людини до людини, але й від тварини). Ця інфекція передається кількома шляхами, а саме:

- під час спілкування з людьми, що ураженні цим вірусом, через чхання і дихання;
- під час фізичного контакту з тваринами і забруднення рук;
- під час вживання недоварених або сирих рибних і м'ясних страв, яєць, якщо тварина була заражена цим вірусом.

Враховуючи недостатнє вивчення китайського коронавірусу, лікарям поки що не відомо, які саме тварини утворюють так звану групу ризику (можуть стати причиною ураження людини). Тим не менш ніхто вже не сумнівається, що вірус успішно поширюється між людьми шляхом респіраторної передачі інфекції.

Симптоми зараження людини коронавірусом

Коронавірусне ураження може супроводжуватись різними клінічними проявами. Степінь важкості захворювання теж може бути різною.

Ознаки ГРВІ коронавірусна інфекція буде мати при звичайному перебігу без ускладнень. До симптомів слід віднести кашель, гарячку, біль у горлі та головний біль, закладеність носа, ускладнення дихання.

До симптомів, характерних близькосхідному респіраторному синдрому, відноситься гарячка, діарея, утруднене дихання, кашель. При цьому людина може померти, особливо при наявності інших хронічних захворювань.
Серед ознак важкого гострого респіраторного синдрому, що спровокований коронавірусом, найпоширенішими є: болі в горлі та м'язах, загальна слабкість, сонливість, підвищення температури понад 38 градусів, розвиток дихальної недостатності на тлі ускладнення у формі вірусної пневмонії, яка поступово перетворюється в бактеріальну і часто призводить до летального наслідку.

Можливі способи лікування коронавірусної інфекції

Лікування захворювання спрямоване на пригнічення симптоматики, оскільки ліки на коронавірус практично не впливають. При цьому деякі препарати допомагають усунути симптоми цього захворювання. Таким чином імунній системі людини стає простіше впоратися з розвитком захворювання. Основною метою під час лікування людини від коронавірусної інфекції є недопущення ускладнення у формі гострої пневмонії.

Профілактика коронавірусної інфекції

Відомі сьогодні вакцини непридатні для профілактики цього нового вірусного захворювання. Лікарі низки країн щойно почали роботу над розробкою вакцини від коронавірусу. Однак в певній степені людина може захистити свій організм від ураження covid-19, дотримуючись таких порад:

- відмінити поїздку в країну, де спостерігається спалах захворюваності;
- звести до мінімуму спілкування і контакти з людьми, що мають ГРВІ;
- періодично мити з милом руки, особливо після спілкування з людиною, яка хворіє на ГРВІ;
- захистити себе маскою та іншими засобами від потрапляння частинок слини на поверхню тіла і слизові оболонки;
- не доторкатися обличчя, рота, носа та очей;
- використовувати дезинфікуючі речовини, провітрювати житло, щодня проводити вологе прибирання приміщень;
- застосовувати медичні маски (для хворих, лікарів та персоналу з оточення);
- кожні 2 години дезінфікувати або заміняти маску;
- у випадку виявлення симптомів ГРВІ використовувати одноразові серветки, закривати органи дихання під час кашлю;
- проводити тривалу термічну обробку таких продуктів, як яйця, м'ясо, риба.

На даний момент ВООЗ попередила, що інкубаційний період коронавірусної інфекції триває від 3 до 10 днів, після чого в людини виникають перші ознаки захворювання. Ураження коронавірусом стає причиною стрімкого розвитку пневмонії, яка може завершитися летальним випадком внаслідок надважкого перебігу.