Перейти до контенту

Котячі лапки дводомні – цілющі властивості та хімічний склад


трава котячі лапки в народній медицині Котячі лапки дводомні (Antennaria dioica, конотопці) - це багаторічна, дводомна, повстиста, біла лікарська трава що належить до складноцвітих (айстрових). У неї тонке коріння з багатьма короткими неплідними лежачими пагонами та розеткою з листя. Стебла котячих лапок дводомних прямі, квітконосні, довжиною від 5 до 20 см, розгалужені всередині суцвіття. Листя черешкове, з цілими краями. Прикореневі листки тупі, обернено-яйцеподібні, сходяться у довгий черешок. Листки на стеблах сидячі, лінійні. Квіти котячих лапок розташовані у формі кошиків та утворюють волотеподібне або китицеподібне суцвіття. При цьому одні рослини мають тільки маточкові плідні квіти з трубчастим ниткоподібним яскравим червоним віночком та чубчиком нетовстих ниткоподібних зрослих волосків, а інші мають тільки тичинкові неплідні квіти з недорозвинутою зав’яззю та лійкоподібним або широкотрубчастим віночком червонявого або білого відтінку. Плоди котячих лапок сім’янки, Цвіте рослина з травня до серпня.

Котячі лапки дводомні можна побачити майже всюди на території нашої країни. Вони ростуть на узліссях, схилах гір, у мішаних та соснових лісах (значно рідше у Степу).

Хімічний склад і заготівля котячих лапок

Для того, щоб отримати ліки, заготовляють траву котячих лапок (Herba Antennariae dioiсае) або лише цвіт рослини (Flores Antennariae dioicae). Збір сировини проводиться в початковий період цвітіння рослини, поки ще квіти не почали обсипатися. Для сушіння трави її розкладають у наметах в затінку або в кімнаті з хорошим провітрюванням. До лікарських рослин ця трава відноситься неофіційно.

Хімічний склад котячих лапок дводомних трохи специфічний і недостатньо вивчений. Рослина містить фітостерин, вітамін К, сапоніни, смолисті та дубильні сполуки.

Лікувальні властивості та рецепти з котячих лапок дводомних

Під час багатьох досліджень було виявлено, що котячі лапки проявляють жовчогінні та кровоспинні властивості. Слід додати, що своїми кровоспинним властивостями ця трава наближена до хлористого кальцію та адреналіну.

Настій трави котячі лапки дводомні можна застосовувати для лікування кровотеч різного роду (маткових, шлункових, носових, кишкових), а відвар з цвіту рослини використовується як жовчогінний препарат для лікування холециститу і гепатиту. Допомагає такий засіб і від кашлю, гіпертонії та проносів. Крім цього, котячі лапки широко застосовуються як зовнішній засіб в дерматології.

Для внутрішнього вживання готується настій з рослини котячі лапки. Для цього 10 грамів сировини заливають склянкою окропу та відстоявши п’ють по соловій ложці після вживання їжі що дві години.

Щоб отримати жовчогінний засіб готують відвар з 10 грамів цвіту рослини і склянки води. Вживати такі ліки потрібно по столовій ложці три рази на добу.

Для зовнішнього застосування можна використовувати ще теплу масу, яка залишається після настоювання котячих лапок дводомних. Таким чином роблять тричі на добу припарки від алергічних шкірних захворювань.