Перейти до контенту

Красоля велика – хімічний склад і рецепти приготування


лікувальна трава красоля Красоля велика (Tropaeolum majus, настурка, капуцин) - це однорічна або багаторічна (у дикій природі) трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини красолевих. Висота цієї трави від 10 до 50 см. Стебла красолі великої м'ясисті, гладкі, сильно розгалужені, лежачі або простерті. Листя рослини цілісне, чергове, щитоподібне, довгочерешкове, нерівнобоке, округле. Листок має десять тупуватих жилок. Квіти красолі двостатеві, одиничні, неправильні, розташовані на видовжених ніжках в пазухах листків. Квітка має пелюстки довжиною від 2 до 4 см. Три передні пелюстки оранжеві, з яскраво-червоними смугами, мають війки біля основи. Крім цього у них є загострені зігнуті шпорки довжиною близько 2 см. Плоди красолі великої розкладаються на три однонасінні плодики із зморщеним м'ясистим оплоднем. Ця рослина цвіте з червня до листопада.
Красоля велика була завезена на наш континент з Південної Америки. У нас її вирощують здебільшого як декоративну рослину.

Заготівля та хімічний склад красолі великої

Для приготування ліків застосовується насіння (Semen Tropaeoli maji) і трава (Herba Tropaeoli maji), яку заготовляють декілька разів у період вегетації. При цьому зрізують стебла з листям і цвітом. Для сушіння трави її складають у наметах на відкритому повітрі або всередині приміщення, що добре провітрюється. Сушеної сировини виходить близько 20 %. Плоди красолі великої заготовляють після їх дозрівання і сушать у спеціальних сушарках з температурою +40 градусів. Після цього плоди лущать на насіння. До розряду лікарських ця рослина належить неофіційно.

Хімічний склад красолі великої досить різноманітний. В рослині міститься глікозид глікотропеолін, який після порушення структури трави ферментується і перетворюється на бензилізотіоцинатан. Ця речовина входить до складу ефірної олії. Насіння цієї лікарської рослини нестійкий але дуже ефективний антибіотик. Надземна частина красолі містить до 0,12 % алкалоїдів, а також близько 500 мг% аскорбінової кислоти, слиз, дубильні сполуки, сульфат калію, кемпферол та ізокверцитин.

Лікувальні властивості красолі великої

Ця рослина характеризується діуретичною, протицинготною та депуративною дією. Під час тривалих досліджень було виявлено, що речовина тропеолін, яка входить до складу ефірної олії, викликає інотропний ефект при впливі на серце та покращує рух крові. Людям, які мають хронічну серцеву недостатність, викликану атеросклерозом, вдається зняти напад стенокардії вже через 3 - 5 хвилин після вживання декількох крапель тропеоліну. Бензилгірчична олія, що міститься у красолі великій, проявляє цитотоксичну дію на організм.

У народній медицині прийнято вживати настій цієї рослини внутрішньо для лікування анемії, висипань на шкірі, бронхіту, цинги та нирковокам’яної хвороби.

З листя та цвіту красолі можна готувати салат, який вважається протицинготним і загальнозміцнюючим засобом. Додавши трохи меду в настій цієї рослини його дають дітям для полоскання рота при різноманітних захворюваннях ротової порожнини.

Ще одна корисна властивість красолі великої - прискорення росту волосся. Недостиглі плоди і бутони цієї трави можна маринувати і вживати в їжу як каперси.

Рецепти з красолі великої

Внутрішньо вживають настій рослини красолі. Його готують з 20 грамів сировини і склянки води. Траву варять протягом 5 хвилин, після чого настоюють до охолодження. Пити настій потрібно три рази на добу по три столових ложки.

Від хронічного катару бронхів допоможе сік, вичавлений із свіжого листя рослини. Його приймають по 10 грамів на добу.

Для лікування жовчокам’яної та нирковокам’яної хвороби слід зробити суміш з 20 грамів (2 ст. ложки) трави красолі великої та 15 грамів звіробою звичайного. Дві столові ложки приготованого засобу потрібно залити водою, варити декілька хвилин і потім залишити на годину настоюватись. Вживати відвар потрібно три рази на добу по третині склянки.

Для лікування грипу та бронхіту потрібно перетерти насіння красолі з невеликою кількістю цукру. Такий засіб потрібно вживати від 3 до 5 разів на добу по 2 грами, він також допомагає при хронічних та гострих інфекційних захворюваннях сечової системи.

Щоб приготувати салат з трави красолі, слід порізати на куски варену картоплю, додати до неї посічене листя красолі, варені яйця та кріп за смаком і добре все перемішати, додавши трохи вершків. Для 0,5 кг картоплі потрібно 0,2 кг листя красолі, 4 - 5 яєць, 5 - 10 грамів кропу, сіль та пів склянки вершків.