Перейти до контенту

Кремена біла – корисні властивості та використання в народній медицині


трава кремена в медицині Кремена біла (Petasites albus) - це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до складноцвітих (родина айстрових). У кремени білої потовщене м'ясисте коріння. Стебло цієї трави тонке, покрите білими волосками, повстисте, квітконосне, довжиною від 30 до 60 см, з видовжено=яйцеподібним, лускоподібної форми листям. У верхній частині та на краях листочки загострені, біло-повстисті, павутинисті. Листки при основі рослини великозубчасті, серцеподібної округлої форми. Знизу вони м’яко-повстисті, білуватого відтінку. Квіти кремени білої жовтувато-білі, трубчастої форми, розташовані у формі кошиків, що схожі на щиткоподібні нещільні (в початковий період цвітіння) суцвіття. Потім суцвіття стають волосисто-колосоподібними. Плоди цієї трави сім’янки, вона цвіте з квітня до червня.

Кремену білу можна побачити на Прикарпатті, Закарпатті та в Карпатах. Вона росте на берегах водойм, у вологих ярах і лісах.

Заготівля та хімічний склад кремени білої

Для приготування ліків застосовується листя кремени (Folia Petasitis officinalis) та її коріння (Rhizoma PetaSitis officinalis). Заготовляють листя протягом червня і липня, допоки на ньому не утворились плями. Черешки під час збору листя обрізають. Для сушіння сировини використовують намети і горища. Кремену білу сушать до тих пір, поки товсті жилки листків на стануть ламкими. Після сушіння вага сировини зменшується до 15 %. Термін зберігання сушеного листя складає 3 роки. Коріння кремени добувають із землі осінню. Потім його ретельно миють водою та сушать у теплих приміщеннях. Готового до зберігання коріння отримують близько 20 %. До розряду лікарських рослина належить неофіційно, в аптеках не продається.

Хімічний склад кремени білої має багато корисних сполук. У корінні рослини є близько 5 % дубильних речовин, від 6,5 до 7,5 % тритерпенових сапонінів, майже 0,2 % ефірної олії, до 0,35 % флавоноїдів, а також смолисті сполуки, сліди алкалоїдів, петазин, петазол, марганець та інулін. Приблизно такий же хімічний склад і листя рослини. Однак у надземній частині цієї трави та суцвіттях флавоноїдів майже удвічі більше, ніж в корінні.

Фармакологічні властивості та способи використання кремени білої

У результаті багаторазових досліджень було з’ясовано, що ліки з коріння кремени білої мають спазмолітичні властивості. Слід також зазначити, що з листя цієї трави готують мікстуру за рецептом М. Н. Здренко, що застосовується для лікування анацидного гастриту і папіломатозу сечового міхура.

В нетрадиційній медицині настій листя цієї рослини або відвар з її коріння використовуються для лікування сухого кашлю, від виразки дванадцятипалої кишки і шлунка, а також при істеричних нападах, задишці, нервових спазмах, запорах і метеоризмі.

Як зовнішній засіб свіже потовчене листя кремени застосовується для лікування набряків та загоєння ран. Припарки з цієї сировини допомагають зменшити ревматичний біль та біль при подагрі.

Рецепти ліків з кремени білої

Для внутрішнього вживання готують настій з листя кремени. Для цього дві чайні ложки трави заливають склянкою окропу і настоюють до охолодження. Приймати цей засіб слід три рази на день по столовій ложці.

Для приготування відвару з коріння потрібно чайну ложку сировини кип’ятити пару хвилин у склянці води і потім залишити відстоятись. Пити цей відвар потрібно протягом дня невеликими ковтками. Денна доза складає 2 склянки.

Для лікування подагри приймають засіб, який готують з 25 грамів коріння кремени білої, 20 грамів вероніки лікарської, 20 грамів пирію повзучого та 30 грамів фіалки триколірної. Змішавши трави, дві столові ложки сировини варять протягом 15 годин у літрі води. Пити такий відвар потрібно після вживання їжі тричі на добу.

Від виразки допоможе відвар коріння кремени, для якого необхідно взяти 25 грамів сировини та літр води. Вживати цей засіб необхідно протягом декількох місяців по четверті склянки три рази на добу.