Перейти до контенту

Кремена (лікарська) гібридна – використання рослини в народній медицині


рослина кремена властивості Кремена гібридна (Petasites hybridus, P. officinalis, кремена лікарська) - це багаторічна трав'яниста лікарська трава, що належить до родини складноцвітих (айстрових). Ця рослина має повзуче потовщене бульбоподібне м'ясисте коріння. Стебло кремени лікарської товсте, з білим павутинистим опушенням, квітконосне, довжиною від 30 до 60 см. На поверхні стебла знаходяться обгортні лускоподібні листки. Листя у нижній частині стебла яйцеподібне, широке, а верхні листки ланцетні. Листки біля кореня трикутні, округлі, довгочерешкові, серцеподібної форми, мають по 2 - 3 лопаті по боках. Краї цих листків нерівнозубчаті з дрібними зубчиками. Знизу листя має повстисте сіре опушення. Квіти кремени гібридної пахучі, трубчасті, темно-пурпурового відтінку. Вони зібрані у кошики, які утворюють колосоподібне густе суцвіття на вершках пагонів. Ця лікарська трава цвіте з квітня до червня.

Кремена лікарська росте здебільшого у лісостепових регіонах і на Поліссі. Також цю рослину можна побачити у горах Криму і Карпатах. Вона полюбляє береги водоймищ та вологі ґрунти.

Хімічний склад і заготівля кремени гібридної

Коріння кремени лікарської має у своєму складі близько 7 % тритерпенових сапонінів, до 0,35 % флавоноїдів, майже 0,2 % ефірної олії, понад 5 % дубильних речовин, а також сліди алкалоїдів, інулін, петазол, петазин, смолисті речовини і велику кількість марганцю. Хімічний склад листя кремени майже ідентичний, але в стеблі, листках і квітах трави флавоноїдів міститься майже у два рази більше.

З метою виготовлення лікувальних препаратів застосовується листя кремени (Folia Petasitis officinalis) та її коріння (Rhizoma Peta$itis officinalis). Заготівлю листя проводять з червня по липень, доки не появились на поверхні іржаві плями. При цьому листки заготовляють без черешків. Для сушіння кремени сировину розкладають на горищі або під наметом і тримають до тої пори, коли жилки листків не стануть ламкими. Термін придатності сушеної кремени складає три роки. Після сушіння вага сировини зменшується до 15 %. Коріння заготовляють в кінці літа або восени. Його ретельно промивають холодною водою і сушать так як і листя а ж поки вага не зменшиться до 20 %. В аптеках ця лікарська рослина не продається.

Властивості та використання кремени лікарської

Під час численних досліджень було встановлено, що ліки з коріння кремени гібридної мають спазмолітичний вплив на організм людини. Крім цього листя рослини застосовується для виготовлення мікстури М.Н. Здренко, що застосовується для лікування анацидних гастритів і папіломи сечового міхура.

В народній медицині популярним є настій листя кремени лікарської та відвар з коріння, який застосовується як відхаркувальний засіб при сухому кашлі. Допоможе цей засіб і при виразці дванадцятипалої кишки або шлунка, задишці, спазмах судин, запорах, метеоризмі та істеричних нападах.

Як зовнішній засіб з листя трави готують припарки і компреси, що зменшують набряки і покращують загоєння ран. Крім цього, листя кремени допоможе лікувати ревматизм і подагру, зменшуючи біль.

Рецепти з кремени лікарської

Для внутрішнього вживання використовується настій з листя кремени, який готуються зі склянки води і двох чайних ложок сировини. Пити цей засіб слід дрібними ковтками протягом дня, вживаючи до 2 склянок настою протягом доби.

Відвар з коріння кремени гібридної отримують, прокип’ятивши декілька хвилин чайну ложку подрібненої сировини у склянці води. Пити його потрібно 3 - 4 рази на добу по півсклянки.

Можна також приготувати відвар коріння кремени з крупами. Для цього на склянку відвару ячмінної крупи додають дві чайні ложки коріння і варять на невеликому вогні протягом 10 хвилин. Пити такий відвар потрібно по столовій ложці тричі на добу. Можна додати у відвар трохи меду.

Від подагри допоможе настій з 25 грамів кремени лікарської, 30 грамів фіалки триколірної, 20 грамів трави вероніки лікарської та 20 грамів пирію повзучого. Дві столові ложки суміші варять у літрі води 10 - 15 хвилин, потім настоюють до охолодження і приймають після вживання їжі.

Від виразки готують відвар з коріння кремени гібридної. Для цього заливають літром окропу 25 грамів сировини та відстоюють до охолодження. Пити цей засіб потрібно протягом декількох місяців три рази на добу по чверті склянки.