Перейти до контенту

Кукіль звичайний – лікувальні властивості і використання в медицині


від чого допомагає кукіль Кукіль звичайний (Agrostemma githago) - це трав'яниста однорічна лікарська трава, що відноситься до родини гвоздикових. Поверхня цієї рослини покрита м'яким довгим ворсом. Кукіль має розгалужене або пряме вертикальне стебло довжиною від 40 до 80 см. Листя рослини цілісне, супротивне, лінійно-ланцетне або лінійне, з цілими краями. Квіти одиничні, двостатеві, правильні, великі, п’ятипелюсткові, темно-рожевого або білого відтінку. Плоди цієї рослини коробочки, вона цвіте з червня до вересня.

Кукіль звичайний в природі зустрічається серед посівів озимих і ярих культур як бур’ян. Він зустрічається всюди на території нашої країни. Враховуючи постійне покращення технологій вирощування сільськогосподарських культур кукіль поступово зникає.

Хімічний склад і фармакологічні властивості кукілю звичайного

В лікувальних цілях застосовується трава (Herba Agrostemmae). Цю сировину заготовляють у період цвітіння та сушать в приміщеннях або під наметами на відкритому повітрі. Після сушіння вага сировини зменшується втричі. До категорії лікарських рослин кукіль належить неофіційно.

Хімічний склад кукілю звичайного досить специфічний. Рослина містить флавоноїди, тритерпенові сапоніни, фенолкарбонові кислоти, а також певну кількість таких неконституційної амінокислоти орцилаланіну (у листі їх близько 0,05 %, а в квітах — до 0,01 %), кумарину та алантоїну. Насіння рослини має у своєму складі від 2 до 5 % тритерпенових сапонінів, близько 3,5 % стероїдів та майже 7 % жирних олій.

Кукіль звичайний та виготовлені з нього ліки характеризуються снотворною, антимікробною і протистоцидною дією. Його застосовують для лікування бронхіту, простудних захворювань, шлункових колік та бешихових запалень. Ліки з насіння цієї трави мають діуретичну, протигельмінтну, відхаркувальну і кровоспинну дію. Препарати з трави кукілю досить ефективні при лікуванні коклюшу і маткових кровотеч. В деяких європейських країнах ліки з рослини застосовується для лікування від різного роду пухлин.

В Болгарії лікарі-фітотерапевти активно використовують кукіль та його насіння від геморою, фурункульозу та дерматозу. Потрібно зазначити до ця трава належить до отруйних рослин, тому перед використанням препаратів та сировини з кукілю необхідно порадитись з лікарем.