Куколиця біла (Melandrium album, Silene alba, Lychnis alba) - це дводомна дворічна трав'яниста волосисто-опушена лікарська рослина, що відноситься до гвоздикових. Вона має вертикальне стебло довжиною від 50 до 100 см з розгалуженням у верхній частині. Листя куколиці еліптичне, цілісне, супротивне, з цілими краями. Довжина листка становить 4 - 8 см. Нижні листки сходяться в широкий короткий черешок, а верхні листки сидячі. Квіти цієї трави одностатеві, з білими пелюстками, розташовані у вершкових розвилках, з двороздільними пластинками пелюсток. Плоди куколиці білої коробочки, вона цвіте з травня до жовтня.
Куколиця біла в чагарниках, на узліссях і луках, її можна знайти на городах і полях між бур’яном майже всюди на території України.
Фармакологічні властивості та хімічний склад куколиці білої
В медицині застосовується трава, яку збирають під час цвітіння. Коріння куколиці заготовляють восени. До розряду лікарських рослин ця трава належить неофіційно.
Хімічний склад куколиці білої вивчений не повністю. Згідно офіційних даних ця лікарська рослина містить аскорбінову кислоту, сліди алкалоїдів та тритерпеноїди. В корінні трави є значна кількість тритерпенових сапонінів.
Щодо лікувальних властивостей куколиці, вона проявляє знеболюючу, протизапальну, кровоспинну, пом’якшувальну, седативну, снотворну і заспокійливу дію.
Настій трави куколиці білої в нетрадиційній медицині застосовується як засіб від безсоння, шлункових колік, а відвар коріння цієї трави ефективний при посиленому серцебитті, ниркових хворобах і ревматизмі суглобів.
Внутрішньо вживають настій трави куколиці, що готується зі столової ложки сушеної сировини та склянки окропу. Після настоювання протягом 2 годин ліки проціджують і п’ють три рази на добу по столовій ложці. При безсонні цей настій приймається на ніч по півсклянки.