Перейти до контенту

Купина кільчаста – хімічний склад і властивості


властивості трави купини Купина кільчаста (Polygonatum verticillatum) - це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини лілійних. В купини м'ясисте товсте кореневище і голе, покрите листям, гранчасте, пряме стебло довжиною від 40 до 60 см. Листя цієї трави лінійно-ланцетне або видовжено-ланцетне, біля жилок і по краях коротко-шорстке. Листки на стеблі розташовані кільцями. Квіти купини дрібні, правильні, двостатеві, білого відтінку, знаходяться 2 - 5 одиниць у пазухах листків. Плоди купини кільчастої фіолетово-червоні ягоди, вона цвіте з травня по червень.

Купина кільчаста росте на Прикарпатті і в Карпатах. Найчастіше її можна побачити у затінених лісах. Також купина зустрічається на заході Лісостепу.

Фармакологічні властивості та застосування купини кільчастої

В народній медицині використовується свіже або сушене коріння купини кільчастої. Його заготовляють осінню або влітку. В аптеках ця трава не продається, вона належить до лікарських неофіційно.

Хімічний склад купини кільчастої складається з алкалоїдів, слизистих сполук, сапонінів, крохмалю і цукрів.

Відвар коріння купини кільчастої, як і відвар купини запашної, п’ють при кашлі, цукровому діабеті, гострому бронхіті, водянці, пневмонії. Крім цього, відвар допомагає позбутися глистів та вживається при статевому безсиллі.

Коріння цієї трави застосовується у тібетській медицині у якості засобу для лікування шлунково-кишкових захворювань. Таке використання можна пояснити вмістом слизистих речовин.

Як зовнішній засіб купина кільчаста може застосовуватись як знеболюючий засіб при геморої, подагрі, радикуліті, ревматизмі, люмбаго. Примочки з купини допомагають позбутися синців.

Свіжий сік рослини використовується для протирання шкіри обличчя. Він ефективно виводить плями і ластовиння. Але при частому використанні сік купини може призвести до утворення виразок.

Як внутрішній засіб використовується відвар коріння купини, який готується з 15 грамів сировини і двох склянок окропу. Пити такий відвар слід три рази на добу по чайній або столовій ложці, залежно від захворювання.

Як зовнішній засіб теж застосовується відвар коріння купини, але в цьому випадку на дві склянки окропу потрібно взяти близько 50 грамів сировини. Такий засіб використовується для вмивання обличчя та примочок.

Для натирань готують настойку купини кільчастої на спирті. Щоб приготувати її потрібно змішати сировину зі спиртом у співвідношенні 1:2.

Пам’ятайте, що купина кільчаста належить до отруйних рослин!