Перейти до контенту

Купина широколиста – фармакологічні властивості та використання в медицині


використання купини для лікування Купина широколиста (Polygonatum latifolium) - це багаторічна лікарська трава. Вона відноситься до родини лілійних, у неї м'ясистий товстий корінь та поникле, облистнене, гранчасте, опушене у верхній частині стебло довжиною від 25 до 50 см. Листя купини широколистої розташоване почергово, у два ряди. Листки видовжено-еліптичні або яйцеподібні, обернені в один бік, загострені, звужуються у короткі черешки. Верх листка голий або трохи опушений, а низ має густе коротке опушення вздовж жилок. Ширина пластинки листка від 4 до 7 см, а довжина - від 9 до 12 см. Квіти купини широколистої правильні, білі, з опушеними квітконіжками, двостатеві, розташовані поодинці або по 2 - 4 квітки в пазухах листків. Плоди цієї рослини синювато-чорні ягоди, вона цвіте з травня до липня.

Купина широколиста зустрічається у чагарниках та лісах Закарпаття, в горах Криму, Правобережному Степу і на Розточчі-Опіллі.

Лікувальні властивості і способи застосування купини широколистої

В народній медицині використовуються сушене або свіже коріння цієї лікарської трави. Заготівля купини відбувається у літній та осінній період. До розряду офіційних лікарських трав купина широколиста не належить, тому в аптеках не продається.

Хімічний склад коріння купини широколистої багатий на алкалоїди, крохмаль, сапоніни, цукор і слизисті речовини.

Відвар з коренів купини широколистої вживають внутрішньо при водянці, кашлі, цукровому діабеті, бронхіті, запаленні легень і як засіб від статевого безсилля. Також цей відвар допоможе у виведенні глистів.

В народній медицині Тібету коріння цієї рослини застосовується для лікування різного роду кишково-шлункових хвороб. Це можна пояснити вмістом великої кількості слизу.

При зовнішньому лікуванні відвар коріння купини широколистої, як і купини запашної та купини кільчастої, застосовується для зняття болю при геморої, радикуліті, подагрі, ревматизмі, люмбаго. За допомогою цього засобу можна також лікувати синці.

Як знеболюючий засіб використовується і спиртова настойка коріння купини широколистої.

Свіжий сік або відвар цієї трави допомагає вивести плями і ластовиння на обличчі. Але тривалий час втирати в шкіру цей засіб не рекомендується, оскільки він може сприяти утворенню виразок.

Як внутрішній засіб використовують відвар коренів купини широколистої з 15 грамів сировини і двох склянок окропу. Вживати ці ліки слід по чайній або столовій ложці до трьох разів на день. Дозування залежить від захворювання.

Як зовнішній засіб коріння купини широколистої використовують для обмивань і примочок. Для цього готують відвар з 50 грамів подрібненого коріння і півлітра окропу.

Ця лікарська рослина містить отруту, тому вживати її потрібно дуже обережно!