Перейти до контенту

Купина запашна – лікувальні властивості рослини


рецепти ліків з купини Купина запашна (Polygonatum odoratum, P. oliicinale, купина лікарська) - це трав’яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини лілійних. У неї товсте м'ясисте коріння і поникле, гранчасте, голе стебло довжиною від 20 до 50 см. Листя купини запашної чергове, розташоване двома рядами, еліптичне видовжене та обернене в один бік. Довжина листка становить близько 10 см, а ширина - від 3 до 5 см. Зверху листя зелене, а знизу — сіруватого відтінку. Квіти цієї рослини правильні, двостатеві, білого кольору, розташовані по 1 - 2 одиниці в пазухах листків. Плоди купини синювато-чорні ягоди, вона цвіте у травні.

Купина запашна зустрічається в чагарниках і лісах майже по всій території нашої країни. Не росте вона тільки на півдні Степу і Криму.

Хімічний склад і застосування купини запашної

У якості лікувальної сировини застосовується свіже або сушене коріння, яке викопують літом та осінню. До категорії лікарських рослин вона належить неофіційно.

Хімічний склад коріння купини запашної специфічний. Сировина містить багато сапонінів, алкалоїдів, цукру, крохмалю та слизистих речовин.

Відвар коріння купини запашної, як і відвар купини кільчастої, можна вживати внутрішньо при бронхіті, запаленні легень, кашлі, цукровому діабеті, водянці, статевому безсиллі, а також як ефективний засіб від глистів.

Коріння цієї рослини використовується у тібетській медицині як ефективний засіб від кишково-шлункових захворювань. Очевидно таке застосування пояснюється вмістом слизистих сполук.

Як зовнішній засіб купина запашна може використовуватись для знеболювання при подагрі, ревматизмі, геморої, радикуліті, люмбаго. Крім цього рослина має здатність лікувати синці.

Свіжий сік купини застосовується для протирання обличчя. Він допомагає вивести ластовиння і плями на шкірі. Однак при надмірному застосуванні можливе утворення виразок.

Як внутрішній засіб використовується відвар коріння купини, який готується з 15 грамів сировини і двох склянок окропу. Пити такий відвар слід три рази на добу по чайній або столовій ложці, залежно від захворювання.

Як зовнішній засіб теж застосовується відвар коріння купини, але в цьому випадку на дві склянки окропу потрібно взяти близько 50 грамів сировини. Такий засіб використовується для вмивання обличчя та примочок.

Для натирань готують настойку купини лікарської на спирті. Щоб приготувати її потрібно змішати сировину зі спиртом у співвідношенні 1:2.

Пам’ятайте, що купина запашна належить до отруйних рослин!