Перейти до контенту

Курячі очка польові – використання трави в народній медицині


ліки з курячих очок Курячі очка польові (Anagallis arvensis, польові зірки, огничок нивовий) - це гола лікарська трава висотою від 10 до 25 см, що належить до родини первоцвітих. У неї видовжене або яйцеподібне сидяче супротивне листя. Пластинки листків тупі, з цілими краями, з нижньої сторони містять чорні цятки. Квіти курячих очок одиничні, двостатеві, правильні, розташовані у пазухах листків і мають п'ятичленну подвійну оцвітину зі зрослими пелюстками. Віночки квітів червоні, з яйцеподібними війчастими тонкозалозистими пелюстками. Цвіте ця трава з квітня до вересня, її плоди коробочки.

Курячі очка польові ростуть у всіх областях нашої країни між бур'яном вздовж доріг, на полях, городах і в садах.

Заготівля та лікувальні властивості курячих очок польових

Для приготування лікувальних препаратів застосовується трава курячих очок (Herba Anagallidis arvensis), яку попередньо висушують у спеціальних сушарках або на відкритому повітрі під наметами. Готової до зберігання сировини виходить близько 25 % від ваги свіжої трави. Ця рослина належить до лікарських неофіційно.

Хімічний склад курячих очок польових досліджений не повністю, але відомо, що рослина має глікозид цикламін, сапоніни, флавоноїди, гіркі та дубильні сполуки, а також пептонізуючий ензим примверази.

У народній медицині курячі очка відомі як протизапальний, сечогінний, загальнозміцнюючий і заспокійливий засіб. Ліки з цієї трави мають здатність розчиняти каміння в сечових шляхах, виводити пісок і нормалізувати менструації.

Настій рослини курячі очка польові допомагає при захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів, нирковокам’яній хворобі, жовтяниці, епілепсії, туберкульозі, задишці, набряках та різного роду психічних хворобах.

Як місцевий засіб курячі очка застосовуються при таких захворюваннях шкіри, як лишай, різного роду висипки, сверблячка і запальні процеси.

Приготованим з сушеної трави порошком можна присипати гнійні рани, а при поліартриті допоможуть припарки з цієї рослини.

Вичавлений свіжий сік курячих очок польових використовують для примочок, якими лікують запалення очей, а змішавши його зі свіжим медом, можна успішно лікувати катаракти на початкових стадіях розвитку.

Щоб приготувати настій курячих очок, потрібно залити літром окропу 20 грамів трави і витримати дві години. Після охолодження і проціджування ліки вживають три рази на добу по склянці.

Ця рослина містить отруту, тому передозування при лікуванні є небезпечним!