Перейти до контенту

Квасоля звичайна – лікувальні властивості та хімічний склад


квасоля як лікарська рослина Квасоля звичайна (Phaseolus vulgaris) – це трав'яниста однорічна харчова рослина, що відноситься до родини бобових. У квасолі невитке, розгалужене, прямостояче стебло довжиною від 30 до 100 см (в кущової рослини). Листя квасолі звичайної трійчасте, довгочерешкове. Квіти цієї рослини можуть бути білого, лілового або рожевого кольору, залежно від виду. Вони розташовані у пазушних китицях. Плоди квасолі боби, вона цвіте з червня по серпень.

Ця лікарська рослина дуже поширена на всій території України. Квасоля звичайна була у давні часи завезена в нашу країну з Центральної та Південної Америки. В більшості випадків цю культуру вирощують як харчову рослину.

Хімічний склад квасолі звичайної

В народній медицині застосовують стручки (лушпиння) або достиглі жовті оплодні (Cortex fructus Phaseoli vulgaris). До розряду лікарських ця рослина відноситься неофіційно.

Хімічний склад квасолі звичайної багатий на поживні речовини. Плоди рослини містять такі речовини, як лізин, аргінін, бетаїн, лейцин, триптофан, холін, тирозин, аспарагін, геміцелюлозу, а також мікро- та макроелементи міді, нікелю, кремнію і кобальту. Після достигання в зернах (бобах) квасолі утворюється від 20 до 28 % білків, до 3,5 % жирів та близько 50 % вуглеводів. Крім цього, плоди рослини мають багато клітковини, аскорбінову кислоту, вітаміни групи В, фосфор, цинк, калій та ін..

Застосування квасолі звичайної в народній медицині

Ліки, приготовані з лушпиння квасолі звичайної, мають антибіотичну, сечогінну, дермотонічну та гіпоглікемічну дію, тому їх часто застосовують при лікуванні гіпертонії, хронічних дерматозів, запалення нирок, ревматизму, набряків та легкої форми цукрового діабету. Особливо ефективні засоби з квасолі від ниркових захворювань.

Варену квасолю (у вигляді бобів або пюре) рекомендується вживати людям, що хворіють атеросклерозом, гіпоацидним гастритом, а також при різноманітних порушеннях роботи серця.

Рецепти ліків з квасолі звичайної

насіння квасолі в медицині Внутрішньо вживають відвар з 20 грамів подрібненого лушпиння квасолі та літра води. Лушпиння варять протягом 2 – 3 годин, після чого охолоджують і приймають по дві склянки невеликими ковтками протягом доби.

Щоб вивести сечове каміння, потрібно приготувати суміш лушпиння квасолі, цвіту терену, листків чорниці, трави деревію звичайного, звіробою та хвоща польового в пропорції 3:3:3:3:6:6 і залити столову ложку приготованої суміші склянкою холодної води. Ліки настоюють протягом 6 годин при кімнатній температурі а потім доводять до кипіння. Протягом дня потрібно випивати 1 склянку такого засобу , поділивши його на декілька порцій.

Від цукрового діабету допоможе суміш соломи вівса звичайного, листків чорниці, лушпиння квасолі та насіння льону в пропорції 2:2:2:1. Дві столові ложки суміші варять протягом 20 хвилин у двох склянках води, охолоджують і вживають по 3 столові ложки три рази на добу.

Також ефективним буде засіб з листя чорниці звичайної, коренів кульбаби лікарської, лушпиння квасолі та кропиви дводомної, для якого потрібно взяти всі рослини у рівній кількості. Для приготування відвару потрібно столову ложку суміші трав варити 10 хвилин у склянці води і потім настоювати 30 хвилин. Вживати такий відвар потрібно по склянці тричі на добу перед вживанням їжі.

Досить помічною вважається також суміш листя чорниці, лушпиння квасолі та коріння лопуха справжнього. Всі три трави змішують у рівних пропорціях, а потім 50 грам сировини настоюють на літрі води 10 – 12 годин, після чого варять 5 хвилин, відціджують та охолоджують. Вживати ці ліки потрібно по півсклянки 4 – 5 разів на добу через півгодини після прийому їжі.