Перейти до контенту

Ламінарія цукриста – корисні властивості та рецепти


корисні речовини рослини ламінарії Ламінарія цукриста (Laminaria saccharine, морська капуста) - це морська багаторічна рослина бурого відтінку, що належить до родини ламінарієвих. Водяна рослина чіпляється до грунту і каміння на дні моря за допомогою ризоїдів. Ламінарія представляє собою сітчасто-зморшкувату або гладку зеленяву м’яку стрічку, поверхня якої гладенька і слизиста на дотик. Ширина рослини може бути різна, а довжина іноді сягає 7 метрів. Внизу вона має подібну на стебло основу товщиною до 1 см і довжиною до 1 метра. Слань ламінарії цукристої живе декілька років, а стебло-пластина щороку змінюється. З настанням осені, коли спори покидають рослину, пластинчате стебло ламінарії руйнується. Майже відразу або трохи згодом в інтеркалярній ділянці росту, що займає вершечок стеблоподібного утворення та основу пластинки, починає рости нове пластинчате утворення, яке знову руйнується через рік восени. Ріст нової пластинки триває до літа наступного року.

Ареал ламінарії цукристої - майже вся прибережна зона західної частини акваторії Північного Льодовитого океану. Рослина в основному росте на глибині до 20 метрів.

Заготівля, хімічний склад і зберігання ламінарії цукристої

В медицині як сировина використовується пластинчасте стебло ламінарії цукристої. Збір сировини відбувається влітку. Для заготівлі застосовуються довгі граблі, якими з човна збирають рослини. Можна також використовувати викинуті на берег після шторму слані ламінарії. Вони повністю придатні для приготування лікувальних засобів. Для сушіння рослини використовуються сітки або спеціальні вішалки. Під час висушування сировину слід захистити від дощу. При штучному сушінні температура не повинна перевищувати 60 градусів. Після висушування вага сировини зменшується у 10 разів. Термін зберігання сушеної ламінарії складає 3 роки. Виготовлений з рослини порошок можна придбати в аптеці.

Хімічний склад ламінарії цукристої (морської капусти) досить специфічний. В сушеній сировині міститься до 25 % солі альгінової кислоти, майже 30 % маніту, близько 20 % ламінарину, близько 3 % фруктози, до 10 % білків, від 4 до 6 % клітковини, а також вітаміни А, В1, В2, В12, С і D, мікроелементи натрій, калій, йод, кальцій, бром, бор, марганець, кобальт, мідь і миш'як.

Лікувальні властивості ламінарії цукристої

Лікувальні властивості ламінарії цукристої (морської капусти) в основному зумовлені великою кількістю йоду. Приготовані з рослини ліки допомагають при атеросклерозі, гіпертиреозі, ендемічному зобі та легких формах базедової хвороби.

Крім цього рослина може використовуватися для лікування таких хронічних захворювань, як проктит, ентероколіт, запор.

Послаблюючий вплив на організм ламінарії цукристої пояснюється здатністю до набухання полісахаридів. Вони збільшуються у розмірі, подразнюючи рецептори слизової кишечника та викликають його спорожнення.

Вживати ламінарію не рекомендується при туберкульозі, геморагічному діатезі, нефриті, схильності до кровотеч та у період вагітності. Тобто, не можна застосовувати ліки з цієї рослини у випадку, коли йод шкодить.

Для внутрішнього вживання готують порошок з ламінарії цукристої (Pulvis Laminariae), який потрібно пити по чайній ложці у вечері перед сном, запиваючи невеликою кількістю води. При лікуванні щитовидної залози порошок треба вживати 15 - 20 днів, а як проносний засіб – одноразово.