- Причини виникнення ларинготрахеїту
- Класифікація ларинготрахеїту в дітей
- Симптоми ларинготрахеїту в дитини
- Діагностика ларинготрахеїту в дітей
- Лікування ларинготрахеїту в дітей
- Прогноз при ларинготрахеїті
Ларинготрахеїт в дитини - це інфекційно-запальне ураження трахеї та гортані, якому характерні ознаки гострого респіраторного інфекційного захворювання. В окремих випадках ларинготрахеїт у дітей проявляється у вигляді важкого ускладнення – помилкового крупа. Чому ж у дітей виникає це захворювання? Які способи лікування ларинготрахеїту найефективніші?
Як відомо, трахея виконує функцію повітря-провідної трубки, а при її запаленні може виникати набряк в області слизової оболонки. Це призводить до утворення важковідокремлюваного вмісту, що подразнює рецептори і погіршує рух повітря. При цьому гортань, крім повітряпровідної функції, відіграє роль ще й голосоутворюючого елемента, в якому знаходяться голосові зв'язки. При запаленні голосові зв'язки пошкоджуються і набрякають, а область клітковини біля зв'язок починає накопичувати рідину і стискати прохід гортані. В таких випадках у дітей може виникати ускладнення під назвою помилковий круп (набряк, що стискає дихальні шляхи і викликає задуху).
Причини виникнення ларинготрахеїту
Зазвичай ларинготрахеїт розвивається у дітей, хоча ним можуть хворіти й дорослі. Найчастіше це захворювання виникає як ускладнення гострої респіраторної інфекції або розвивається при зниженні імунітету дитини в цілому або в області дихальної системи зокрема. При цьому обидва захворювання – трахеїт і ларингіт - можуть виникати кожне окремо, однак зазвичай, у зв’язку з особливостями будови органів, протікають разом і мають подібні клінічні прояви.
До основних причин виникнення ларинготрахеїту в дітей слід віднести:
- респіраторно-вірусні ураження (особливо небезпечний вірус грипу, парагрипу та аденовірус);
- бактеріальні ураження (стрептококове, стафілококове, туберкульозне);
- мікоплазмові ураження;
- герпесні ураження;
- алергічні захворювання;
- дія хімічних речовин.
Провокуючими факторами розвитку ларинготрахеїту в дитини є:
- загальне переохолодження або замерзання ніг;
- вдихання запиленого і загазованого повітря;
- надривний крик або гучний спів;
- куріння та алкоголь.
Класифікація ларинготрахеїту в дітей
Лікарі виділяють гострі та хронічні форми цього захворювання. При цьому гострий ларинготрахеїт поділяється на:
- первинний, що виникає вперше;
- рецидивний, що виникає повторно при застуді або впливі інших факторів.
Первинний гострий ларинготрахеїт може мати три варіанти перебігу:
- раптовий розвиток без проявів ГРЗ;
- гострий розвиток на тлі наявного ГРЗ;
- поступовий розвиток у формі ускладнення при застуді.
За перебігом гострий ларинготрахеїт у дітей може бути безперервним або хвилеподібним.
Хронічний ларинготрахеїт виникає внаслідок неправильного лікування гострого або при відсутності лікування взагалі. Досить часто хронічна форма цього захворювання виникає при постійному перенапруженні голосових зв'язок.
Отоларингологи виділяють три форми хвороби:
- катаральна, при якій виникає почервоніння і незначна набряклість трахеї та голосових зв'язок;
- атрофічна, при якій відбувається поступова атрофія слизової оболонки, внаслідок чого вона втрачає свої захисні властивості та запалюється;
- гіперпластична, при якій відбувається розростання ділянок або всієї зони слизової в області трахеї та гортані, внаслідок чого змінюється голос і страждає дихання.
Симптоми ларинготрахеїту в дитини
Гострий ларинготрахеїт у дітей проявляє себе на тлі ГРВІ, розвиваючись поступово або гостро. При цьому виникають наступні симптоми:
- різке збільшення температури;
- першіння в горлі;
- болі в грудній клітці;
- грубий сухий (гавкаючий) хворобливий кашель;
- значна набряклість та спазм голосових зв'язок;
- посилення болів у грудній клітці при кашлі;
- напади кашлю в дитини виникають від сміху, глибокого дихання, вдихання холодного і запиленого повітря;
- виділяється невелика кількість густого і в'язкого мокротиння;
- осиплість та хрипота голосу;
- дискомфорт в гортані з сухістю та печією.
Згодом, при подальшому розвитку захворювання, кашель стає вологим, болі зменшуються, виділяється все більша кількість мокротиння слизисто-гнійного характеру.
Також може спостерігатись реакція шийних лімфовузлів. Вони часто збільшуються і стають болючими. При прослуховуванні легень дитини відзначається жорстке дихання і сухі хрипи в проекції трахеї.
Хронічний ларинготрахеїт у дітей розвивається поступово. Його основні прояви:
- порушення голосу, починаючи від легкої дистонії та осиплості, аж до афонії (повної відсутності голосу);
- напади кашлю виникають від сміху, холоду, глибокого дихання;
- хворобливість в області гортані та всередині грудної клітки;
- іноді виникає голосове стомлення (при тривалому співі або розмові).
Загострення хронічного ларинготрахеїту може виникати при гормональних перебудовах у дівчаток, від переохолодження, стресів, після надмірних навантажень на голосові зв'язки (від гучного співу і крику).
При хронічному ларинготрахеїті в дитини кашель зазвичай має постійний характер з невеликим відділенням мокротиння, а загостреній формі хвороби напади кашлю частішають і кількість мокротиння збільшується. Іноді під час кашлю в районі трахеї та гортані діти можуть відчувати сухість та свербіння.
Діагностика ларинготрахеїту в дітей
Основа діагнозу захворювання - типові скарги дитини на хрипкий голос, сухий кашель та болі в грудях. Додаткова діагностика ларинготрахеїту зводиться до огляду горла і прослуховування легень в області трахеї. Крім цього виконуються такі лабораторні дослідження, як:
- загальний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- бактеріологічне дослідження мокротиння;
- серологічні дослідження на віруси респіраторних інфекцій.
Доповнюється діагноз проведенням мікроларингоскопії та трахеоскопії - огляду голосових зв'язок і гортані за допомогою спеціального апарату. В окремих випадках також проводиться рентгенологічне дослідження і КТ області гортані та трахеї.
При хронічному ларинготрахеїті необхідне проведення ларингоскопії та взяття шматочка тканини на біопсію з метою виключення раку, а при виникненні хрипів проводиться рентген грудної клітки, щоб виключити пневмонію в дитини і бронхіт.
Дуже важливо відрізнити ларинготрахеїт від папіломатозу гортані, дифтерії в дитини, заглоткових абсцесів, потрапляння стороннього тіла у гортань або трахею.
Лікування ларинготрахеїту в дітей
Лікування ларинготрахеїту в дитини проводиться дитячим отоларингологом, педіатром або фахівцями загальної практики. При неускладненому перебігу лікування проводиться амбулаторно, під контролем лікаря поліклініки.
При гострому або загостреному хронічному процесі для полегшення кашлю в дитини необхідний прийом великої кількості теплих напоїв, таких як компот, чай, відвари лікарських рослин та грудні збори. Крім цього повітря в приміщенні повинно бути зволожене і прохолодне.
При помірному підвищенні температури тіла і нормальній переносимості температури дитиною збивати її не потрібно, бо це допомагає організму боротися з вірусами. Якщо ж температура піднялась вище 38,5 градуса, можна дати дитині парацетамол або комбінований засіб (наприклад тера-флю або колдрекс).
На початковій стадії розвитку захворювання можна використовувати противірусні засоби (анаферон, ергоферон). Вживання таких препаратів повинно тривати п’ять днів. Якщо протягом четвертого дня зберігається підвищена температура тіла, потрібно почати лікування дитини антибактеріальними препаратами.
При інфекціях дихальних шляхів використовуються:
- антибіотики пеніцилінового ряду (аугментин, амоксиклав);
- макроліди (сумамед, коаліціада);
- при важкому перебігу захворювання в дитини можливе призначення цефалоспоринів (цефтриаксон внутрівенно або внутрім'язово).
Для полегшення кашлю при ларинготрахеїті дітям необхідно проводити інгаляції. При легкому перебігу можна використовувати фізрозчин, бо зволоження слизових оболонок дихальних шляхів саме по собі дає позитивний ефект. Якщо цього недостатньо, тоді можна в процес лікування залучити муколітик (наприклад, лазолван).
Перорально при кашлі застосовуються такі муколітики, як АЦЦ, АЦЦ-лонг, а також комбіновані засоби (сироп коделак-бронхо з чебрецем).
Досить ефективним є фізіотерапевтичне лікування ларинготрахеїту: електрофорез лікарських препаратів, дія електричним полем ультрависокої частоти (УВЧ), масаж, лікувальна фізкультура, лазерне опромінювання області горла.
Прогноз при ларинготрахеїті
Прогноз при ларинготрахеїті зазвичай сприятливий. Однак в тих дітей, діяльність яких пов'язана зі співом (музична школа, гурток) або тривалими розмовами, захворювання може порушувати голосоутворення.