Перейти до контенту

Ласкавець золотистий – лікувальні властивості та використання в домашніх умовах


трава ласкавець для лікування хвороб Ласкавець золотистий (Bupleurum aureum, вовчий зуб) - це трав'яниста багаторічна оголена лікарська рослина сизуватого кольору, що відноситься до зонтичних (селерових). У неї розлоге вертикальне стебло довжиною до 150 см. Листя ласкавця цілісне, чергове, пластинки листків мають цілі краї. Нижні та середні по висоті рослини листки мають зворотну яйцеподібну видовжену форму, а пластинки листків при основі сходяться у черешок. Верхні листки стебла сидячі, видовжені, стеблообгортні або серцеподібні при основі. Квіти ласкавця двостатеві, мають по 5 пелюсток і розташовані в суцвіттях у формі зонтиків, які містять від 10 до 20 променів. При основі променів також міститься обгортка, яка складається з 3 - 5 яйцеподібних великих нерівних листків, що найчастіше мають жовтий відтінок. Листки обгортки округлої або еліптичної форми. Пелюстки обгортки жовто-золотистого кольору, вони мають подібні на язички верхівки, що загнуті до середини. Плоди ласкавця двосім'янки, він цвіте з червня до серпня.

Ласкавець золотистий зустрічається на луках карпатських гір, росте у лісах і чагарниках.

Хімічний склад і заготівля ласкавця золотистого

Хімічний склад ласкавця золотистого багатий на корисні сполуки. Рослина містить сапоніни, флавоноїди кверцитин, рутин, рутинозид, ізорамнетин та ізокверцитрин, а також аскорбінову кислоту, алкалоїди, ефірну олію та дубильні речовини.

В народній медицині застосовується трава, яку збирають під час цвітіння. Зібрану сировину висушують під наметами на відкритому повітрі або в кімнаті з вентиляцією, наклавши тонкий шар. Для штучного висушування оптимальна температура від 45 до 70 градусів. Термін зберігання сировини п’ять років. До категорії лікарських ця трава входить неофіційно.

Застосування і фармакологічні властивості ласкавця золотистого

Лікарські засоби з ласкавця золотистого покращують вироблення жовчі, стимулюють виділення панкреатичного і шлункового соків. Внаслідок впливу рослини жовч містить більше холестерину, кислот і пігментних речовин. Загалом дія на організм цієї трави схожа на вплив цмину піщаного.

В нетрадиційній медицині ласкавець відноситься до ефективних засобів, які лікують хвороби жовчного і печінки, підшлункової залози і кишково-шлункової системи. При цьому найчастіше рослиною лікують гепатити, холецистити та ангіохоліти. Як зовнішній засіб ласкавець популярний при сверблячках і гнояках.

Для застосування з ласкавця готують настій. Найефективнішим буде настій приготований із свіжої трави. Ліки з цієї рослини протипоказані лише при гіперацидному гастриті, жовчнокам’яній хворобі, виразках дванадцятипалої кишки і шлунка.

Настій з ласкавця золотистого готується з трьох чайних ложок свіжої або сушеної сировини та склянки окропу. Через пару годин ліки проціджують і приймають перед вживанням їжі три рази на добу по півсклянки. Курс лікування триває 3 - 4 тижні.