Перейти до контенту

Ластовень лікарський – опис та хімічний склад рослини


лікувальні рецепти з трави ластовень Ластовень лікарський (Vincetoxicum hirundinaria) - це трав'яниста багаторічна лікарська трава з родини ластівневих. У неї повзучий корінь і вертикальне пряме або розгалужене стебло завдовжки 40 - 150 см. Листя ластовня яйцеподібної форми, короткочерешкове, супротивне. Пластинка листка має від 3 до 5 см ширини та від 6 до 10 см довжини. Вершечки листків загострені, а форма пластин округла або серцеподібна. Квіти рослини дрібні, двостатеві, правильні, білого кольору, розташовані у малоквіткових зонтикоподібних суцвіттях. Плоди ластовня багатонасінні листянки, він цвіте з червня до серпня.

Ластовень лікарський можна побачити всюди на території нашої країни. Він росте у степах, лісах, на гірських схилах, у чагарниках та в інших місцях.

Заготівля та хімічний склад ластовня лікарського

Для отримання лікувальних засобів застосовують коріння рослини та її кореневище. Сировину для ліків викопують восени, після того як засохнуть стебла рослини. Викопане кореневище промивають водою, в’ялять два дні на відкритому повітрі, після чого сушать в теплому приміщенні при хорошій вентиляції. Для зберігання сировину складають у сухій герметичній тарі, окремо від інших лікарських рослин. До категорії лікарських ця трава належить неофіційно.

Хімічний склад коріння ластовня досить специфічний. Сировина має у складі подібну за властивостями на сапонін асклепінову кислоту, серцеві глікозити асклепіадин та вінцетоксин. Вміст органічних речовин в корінні ластовня повністю не досліджений.

Лікувальні властивості та використання ластовня лікарського

Ця лікарська рослина має блювотні, потогінні, послаблюючі та сечогінні властивості. Вплив глікозитів цієї трави на серце людини схожий на дію строфанту або наперстянки. Настій коріння ластовня лікарського вживають при гіпертонії, посиленому серцебитті, а також для нормалізації менструацій, як проносний і потогінний засіб. Враховуючи блювотні властивості, засоби з ластовня використовуються при отруєннях.

Слід зазначити, що настої та відвари з цієї трави не чинять негативної дії на організм людини, її кишково-шлункову систему, як це роблять інші аналогічні за властивостями речовини. Іноді ліки з цієї рослини приймають при набряках і водянці, що викликані нирковими захворюваннями. У якості зовнішнього засобу настій коріння ластовня застосовується при лікуванні виразок і загоєнні ран.

Для внутрішнього прийому готують настій коріння з чайної ложки сировини і двох склянок окропу. Після півгодинного настоювання ліки приймають три рази на добу по чверті склянки.

Для лікування серцевих набряків потрібно приготувати відвар з 20 грамів коріння ластовня лікарського, 15 грамів коріння любистку лікарського, 10 грамів плодів ялівцю звичайного, 25 грамів кореня вовчуга польового і 40 грамів листя берези пухнастої. Чайну ложку суміші заливають двома склянками окропу, настоюють і приймають по столовій ложці три рази на день.

Увага! При перевищенні дози ластовня лікарського може бути отруєння.