Перейти до контенту

Латаття біле – хімічний склад і використання в нетрадиційній медицині


латаття в нетрадиційній медицині Латаття біле (Nymphaea alba, лілія водяна біла) - це водяна багаторічна кореневищна трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до лататтєвих. Листя у неї довгочерешкове, плаваюче, з цілими краями, серцеподібної овальної форми, довжиною 15 - 25 (іноді до 30) см. У латаття білого правильні, двостатеві квіти, діаметр яких сягає 15 - 16 см. У квітів округлі основи чашечок, білі пелюстки, довжина яких трохи більша від чашолистків. Приймочки мають від 16 до 22 променів. Плоди рослини багатонасінні, зелені, покриті рубцями ягодоподібні утворення. Вона цвіте з червня по серпень, його плоди достигають у вересні.

Латаття біле зустрічається майже у всіх водоймах на території України, що мають стоячу воду або дуже повільну течію.

Заготівля та зберігання та хімічний склад латаття білого

З метою приготування лікувальних препаратів застосовується коріння, листя і квітки рослини. Листя заготовляють у період цвітіння, а коріння добувають шляхом виривання його з дна баграми. Іноді коріння підрізають ножем і виривають руками. Заготоване коріння очищають від гнилих частин і листя, потім його промивають та ріжуть на тоненькі куски товщиною до 4 - 5 мм і довжиною 1 - 2 см. Підготовану сировину розкладають тонко на тканині або папері, пров'ялюють на відкритому повітрі під сонцем з наступним досушуванням в тіні або у спеціальних сушарках з температурою не більше 60 градусів. Термін зберігання сушеного коріння складає 2 роки. В аптеках коріння латаття не продається.

Хімічний склад коріння латаття білого досить особливий та специфічний. Коріння має алкалоїд німфеїн, близько 20 % крохмалю, до 10 % дубильних речовин. У листі рослини є щавлева кислота, мірицитин, глюкопіранозид лютеоліну і дубильні речовини. У квітах латаття білого містяться глікозити кверцетину і кемпферолу, німфалід та інші речовини. До складу насіння рослини входить жирна олія, до 50 % крохмалю, близько 1 % дубильних речовин та карденолід німфалін.

Фармакологічні властивості латаття білого

У традиційній медицині коріння рослини застосовується для виготовлення мікстури за рецептом Здренко, що призначена для лікування виразки шлунка, антацидного гастриту і папіломатозу сечового міхура.

В народній медицині латаття біле є відомим засобом від різних захворювань, включаючи пухлин різної етіології. Відвар коріння рослини приймають при захворюваннях сечового міхура і нирок, його застосовують як гіпотензивний, в'яжучий і кровоспинний засіб. Цим відваром миють голову при випаданні волосся.

Посічене свіже коріння можна застосовувати як замінник гірчичників для лікування міальгії та невралгії. Порошок з перетертого сушеного коріння є чудовий засіб для присипання ран, він допомагає як внутрішній засіб від проносу. Настойка з листя латаття лікує нирковокам'яну хворобу, а посічене свіже листя рослини використовується для приготування компресів від запалення шкіри.

Не менш популярними вважаються ліки з квітів латаття білого. Внутрішньо вживають настій пелюсток, що допомагає від безсоння, лихоманки, підвищеній статевій збудливості, маткових кровотечах, серцевих та нервових хворобах, болісних полюціях, недокрів'ї тощо.

Настойка пелюсток квітів латаття білого застосовується для натирання при ревматизмі, радикуліті, бронхіальній астмі.

З сушеного коріння рослини можна виготовити борошно, що придатне для виготовлення кондитерських виробів, а з насіння можна отримати сурогат кави, якщо його як слід просмажити.

Рецепти з латаття білого

Внутрішньо вживають суміш з порівну взятих квітів глоду криваво-червоного і пелюсток латаття білого. Щоб приготувати настій потрібно взяти чотири столові ложки такої суміші та запарити склянкою окропу. Приймати отримані ліки потрібно що дві години по столовій ложці при хворобах серця.

Для приготування зовнішнього засобу використовується настій свіжих квітів. Для цього потрібно дві столові ложки пелюсток залити двома склянками води і варити на малому вогні протягом 15 хвилин. Потім ліки настоюють, відціджують і застосовують як засіб для обмивання шкіри обличчя та інших частин тіла при ластовинні та вуграх.

Щоб отримати знеболюючі ліки від міальгії та невралгії потрібно три столові ложки свіжих або сушених квітів рослини загорнути у шматок марлі та залити окропом. Через хвилину листя виймають і прикладають до відповідної ділянки тіла.

Латаття біле відноситься до отруйних рослин. Тому слід бути обережним з дозуванням сировини!