Латаття дрібноквіткове (Nymphaea minoriflora) - це багаторічна трав'яниста водяна кореневищна лікарська рослина, що належить до лататтєвих. Листя у неї з цілими краями, довгочерешкове, кругле або округло-еліптичне, плаваюче на воді, завдовжки 5 - 10 см. Квіти латаття дрібноквіткового багатопелюсткові, правильні, двостатеві. У квітки цієї рослини майже кругла форма чашечки, пелюстки білого кольору, трохи довші від чашолистків, плавно переходять у тичинки. Приймочки мають від 10 до 13 променів. Плоди рослини зелені, багатонасінні, подібні на ягоди утворення, поверхня яких вкрита рубцями. Плоди латаття достигають у вересні, цвіте рослина з червня по липень.
Латаття дрібноквіткове можна побачити у північному Лісостепу і на Поліссі у стоячій воді.
Хімічний склад і заготівля латаття дрібноквіткового
За хімічним складом ця рослина схожа на латаття біле. Коріння містить алкалоїд німфеїн, багато крохмалю, значну кількість дубильних речовин, флавоноїди мірицитрин і глюкопіранозид лютеоліну, щавлеву кислоту, дубильні сполуки. В пелюстках квітів є глікозиди кверцетин і кемпферол, а також карденолід німфалін. У насінні, окрім більш ніж одного відсотка дубильних речовин, міститься майже 50 % крохмалю, жирна олія і карденолід німфалін.
Щоб отримати лікувальні засоби застосовують листя, коріння та квіти рослини. Заготівля листя латаття проходить у період цвітіння. Коріння заготовляють до похолодання, відриваючи його від дна водойми довгими баграми. Потім сировину очищають від гнилих частин і листя, миють і нарізують дрібними шматками величиною 1 - 2 см та, розклавши тонким шаром на папері або тканині, висушують спочатку на сонці, а потім в тіні або на горищі (в сушарці) при температурі до 60 градусів. Зберігати сушене коріння можна до 2 років, в аптеках воно не продається.
Лікувальні властивості і використання латаття дрібноквіткового
В фармацевтичній промисловості коріння рослини використовується для виготовлення мікстури Здренко, що допомагає у лікуванні анацидного гастриту, папіломи сечового міхура і виразки.
В народній медицині коріння латаття застосовується як засіб від пухлин і цілого ряду інших хвороб. Відваром цієї рослини лікують захворювання сечового і нирок, використовують його від випадання волосся і як гіпотензивний препарат. З подрібненого свіжого коріння виготовляють гірчичники, якими лікують невралгію та міалгію, а порошком з сушеного коріння присипають гнійні рани або вживають як засіб від проносу внутрішньо.
Настій з листя латаття дрібноквіткового допомагає при нирковокам’яній хворобі, а свіжу сировину застосовують для лікування запалень шкіри, попередньо подрібнивши його.
Не менш популярними вважаються й ліки з квітів латаття, настій з яких п’ють при лихоманці, високій статевій та нервовій збудженості, безсонні, маткових кровотечах і болісних полюціях. Допомагає цей засіб і при серцевих хворобах та недокрів’ї. Настій з пелюсток досить ефективний як засіб для натирань при радикуліті, астмі та ревматизмі, а припарки з сировини чудово знімають біль при невралгіях.
Смажене насіння латаття дрібноквіткового є хорошим замінником кави, а перетерте на борошно сушене коріння застосовується як сировина для випікання кондитерських і хлібних виробів. Добре очищені свіжі корені, ретельно вимочені у воді, можна смажити і варити.
Рецепти ліків з латаття дрібноквіткового
Для внутрішнього вживання готується суміш з пелюсток квітів латаття і криваво-червоного глоду. Обидва компоненти змішуються у рівній пропорції. Потім чотири столові ложки сировини заливають склянкою окропу і п’ють, попередньо настоявши протягом години. Вживати ці ліки потрібно що дві години по столовій ложці від певних серцевих захворювань.
Як зовнішній засіб використовується настій свіжих пелюсток рослини, який готують з півлітри води і двох столових ложок сировини. Суміш варять протягом 10 - 15 хвилин, витримують ще декілька годин, проціджують і використовують для вмивання при вуграх і ластовинні, а також для зменшення загару.
При міалгії та невралгії можна зняти болі, насипавши три столові ложки сушених або свіжих пелюсток в марлю і зануривши їх на хвилину в окріп. Потім пелюстки в марлі прикладають до відповідної ділянки тіла.
Ця рослина вважається отруйною, тому слід уважно стежити за дозуванням при внутрішньому вживанні!